Eurowizja Junior 2018: Nietypowy ruch Izraela, wyciek piosenki z Australii i więcej informacji z Macedonii i Gruzji

Telewizja KAN 🇮🇱 zdecydowała się na dość nietypowy krok w sprawie piosenki Izraela na Eurowizję Junior 2018. Dziś opublikowano fragment teledysku Noama Dadona do utworu pt. „Yelaad’im Kaeele” jednak szybko okazało się, że … jest to cover utworu o tym samym tytule śpiewanego przez Edena Hasona (fot.). Oryginał utworu opublikowany został na początku maja i do tej pory zebrał ponad 16 mln odtworzeń. Piosenka spełnia jednak warunki EBU, gdyż utwór na JESC nie powinien być publikowany przed majem 2018 roku. Czy wysłanie popularnej piosenki, a jedynie śpiewanej przez kogoś innego jest dobrym pomysłem? Wielu fanów uważa, że nie, i chociaż w przypadku majowej daty premiery i zgody oryginalnego wykonawcy/kompozytora na wykorzystanie piosenki wydaje się, że wszystko jest zgodne z zasadami Europejskiej Unii Nadawców, to pojawiają się głosy iż jest to zagranie nie fair. Oryginalny utwór znajdziecie poniżej:

Do sieci wyciekła już piosenka pt. „Champion”, którą na Eurowizji Junior 2018 wykona reprezentantka Australii 🇦🇺 – Jael Wena. Oficjalna premiera odbędzie się w poniedziałek podczas wywiadu wokalistki w porannym programie stacji ABC. Utwór nagrany został pod koniec września i wtedy też powstał do niego teledysk, w którym Jael występuje ze swoją rodziną. Ballada już spotkała się z pozytywnymi reakcjami słuchaczy i zapewne Australia będzie wysoko typowana w fanowskich rankingach. Piosenkę znajdziecie TUTAJ. Z kolei 15 października odbędzie się premiera utworu macedońskiego 🇲🇰. Telewizja publiczna ogłosiła, że piosenka nosić będzie tytuł „Home” – wykona ją Marija Spasovska, a twórcami są Darko Dimitrov i Elena Risteska (ESC 2006).

Znamy już więcej szczegółów dotyczących piosenki „Your Voice” z Gruzji 🇬🇪. Nadawca gruziński ogłosił, że do otwartego konkursu zgłoszono łącznie 22 piosenki, a specjalne jury wybrało najlepszą propozycję. W skład komisji weszli m.in. Sopho Khalvashi (ESC 2007) i Nodiko Tatishvili (ESC 2013). Zwycięski utwór „Your Voice” skomponowany został przez Sopho Toroshelidze, a tekst przygotował Aleksandre Lortkipanidze. Sopho Toroshelidze to liderka formacji Eldrine, która reprezentowała Gruzję podczas Eurowizji 2011 z utworem „One more day” zajmując 9. miejsce w finale. Kompozycję „Your Voice” na scenie Eurowizji Junior 2018 wykona Tamar Edilashvili.

Tym samym znamy już 10 piosenek (licząc z Izraelem) na Eurowizję Junior. W poniedziałek wieczorem odbędzie się finał preselekcji walijskich 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, a do pełnej stawki osobowej konkursu brakuje nam jedynie nazwisk z Francji 🇫🇷, Irlandii 🇮🇪 i Włoch 🇮🇹. Jak już wcześniej informowałem, najpewniej w poniedziałek TVP 🇵🇱 zdecyduje, który utwór Roksana Węgiel zaśpiewa podczas Eurowizji Junior, jednak nie oznacza to, że jutro odbędzie się jego premiera. Czekamy na oficjalne premiery Izraela i Australii, a następnie na publikację piosenek z Serbii 🇷🇸 („Svet”), Macedonii („Home”) i Gruzji („Your Voice”) oraz na więcej informacji z Azerbejdżanu 🇦🇿 (reprezentantką jest Fidan Huseynova) oraz Portugalii 🇵🇹 (Rita Laranjeira). Na pewno warto też z rankingami i typowaniami zaczekać na premiery nowych wersji piosenek z Kazachstanu 🇰🇿 i Białorusi 🇧🇾. Pełna lista utworów JESC 2018 dostępna jest TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Instagram, inf. własne, fot.: IdanMedia

%d blogerów lubi to: