Policzyliśmy ile łącznie odcinków preselekcji wyprodukowała Litwa! Ruszyła sprzedaż biletów na Eurowizję Junior!

Telewizja litewska LRT 🇱🇹 oficjalnie rusza z preselekcjami narodowymi i otwiera etap zgłoszeniowy, który potrwa do 10 grudnia. Zgłosić się można na trzy sposoby – wykonawca bez piosenki, kompozytor z piosenką bez wykonawcy lub w „pakiecie” czyli wykonawca z piosenką. W grudniu specjalna komisja dokona selekcji i wyłoni 20 utworów, które powalczą w telewizyjnym show, który w 2019 roku będzie mieć tylko (!) osiem części. Rozpocznie się 5 stycznia, a zakończy wielkim finałem 23 lutego. Dokładny format nie jest jeszcze znany, ale zapewne zbyt wielu zmian nie będzie, a o wynikach każdej rundy decydować będą widzowie i jurorzy (50/50). LRT dopuszcza zgłoszenia od kompozytorów zagranicznych, ale wszyscy wykonawcy muszą posiadać obywatelstwo litewskie. Jak podaje portal Eurodiena.lt, wcześniejszy finał ma pozwolić reprezentantowi na lepsze przygotowanie się do Eurowizji, a przy okazji Litwa nie zderzy się w preselekcyjnym kalendarzu ze Szwecją, Finlandią czy Norwegią i dzięki temu więcej fanów będzie mogło śledzić cały konkurs.

Litwini bardzo szybko wprowadzili u siebie tradycję organizowania wieloetapowych preselekcji. Na wszystkie swoje starty tylko raz nadawca wskazał reprezentanta wewnętrznie – w 1994 roku. Zakończyło się to kompletną klęską – zero punktów i 25. miejsce. Tylko trzy razy selekcje składały się jedynie z finału – w latach 1999, 2001-2002. Od 2004 roku konkurs miał minimum 4 części. Rekord padł w 2014 roku, gdy preselekcje składały się łącznie z 11 odcinków. W latach 2016-2017 było ich dziesięć, natomiast w 2017 pojawiła się też internetowa runda „wild card”. W 2018 Litwini wybierali poprzez dziewięcioczęściowe preselekcje. W latach 2005-2006 i 2013 oraz 2015 rund było aż osiem. Łącznie Litwini naprodukowali 111 odcinków preselekcji narodowych w ciągu 18 lat!

Znamy kolejne nazwiska wykonawców, którzy wzięli udział w Music Camp w Kolonii i walczyli o finał preselekcji niemieckich 🇩🇪. Jak podają przedstawiciele NDR, pierwotnie do Kolonii jechać miało 20 uczestników, ale 5 z nich musiało zrezygnować z powodu niepasującego terminu lub planów niezwiązanych i kolidujących z Eurowizją. Powoli do Internetu przedostają się kolejne nazwiska. Wczoraj informowałem m.in. o Danielu Schuhmacherze, a dziś pora na kolejnych kandydatów: Aly Ryan, Barna, Diana N. Schneider, Gregor Hagale czy Thilo Berndt. Podczas zjazdu uczestnicy nagrają 90-sekundowe filmiki, w których prezentują swoje zdolności wokalne i sceniczne. Nagrania zostaną ocenione przez jury eurowizyjne i profesjonalistów – w ten sposób wybrana ma być finałowa stawka, składająca się z 8-10 wykonawców. W listopadzie Niemcy planują organizację kilku campów skierowanych do kompozytorów, by jeszcze przed świętami wyłonić preselekcyjne propozycje muzyczne.

9 października odbędzie się walijski finał narodowy 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 przed Eurowizją Junior. Wiemy już, kto w nich wystąpi. Będzie to sześć wokalistek: Gracie Jane, Lauren Mia, Manw, Misha, Ella Georgia i Lily. Najprawdopodobniej podczas finału wybrany będzie tylko reprezentant, jeszcze bez piosenki na Eurowizję Junior. Jedyne co wiemy – pierwszą reprezentantką Walii na JESC na pewno będzie dziewczyna, a utwór na pewno wykonany będzie w języku walijskim. Tego samego dnia odbędzie się też premiera piosenki Australii 🇦🇺. Na razie nie wiadomo, jaki będzie tytuł utworu śpiewanego przez Jael Wenę. Wiemy, że Tamar Edilashvili z Gruzji 🇬🇪 zaśpiewa w Mińsku piosenkę „Your Voice”, jednak telewizja gruzińska na razie nie podała żadnych szczegółów ani daty premiery piosenki.

scena

Wczoraj wieczorem ruszyła sprzedaż biletów na Eurowizję Junior 🇧🇾 o czym poinformowano w głównym wydaniu informacyjnego programu telewizji białoruskiej. Dostępne są wejściówki na próbę generalną (w sobotę 24 listopada o 18:00 czasu lokalnego) oraz na finał 25 listopada, przy czym bilety na próbę są droższe od tych na finał. Aby obejrzeć finał JESC na żywo należy zapłacić ok. 12 zł. Organizatorzy twierdzą, że na każde widowisko (próba i finał) dostępnych jest ponad 10 tys. wejściówek. Poza tym część biletów trafiło do rąk dzieci z białoruskich domów dziecka i innych ośrodków. Bilety kupić można online poprzez stronę ByCard.by lub w kasach Mińsk Areny, a dodatkowo mają być one dostępne w ponad 100 punktach sprzedaży na terenie całego kraju. Organizatorzy liczą na sporą frekwencję i już teraz mocno promują show – do listopada stolica Białorusi ma być pełna bannerów, plakatów i dekoracji związanych z konkursem.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, Eurodiena.lt, Instagram, TVR.by, ByCard.by, Zdjęcie: Vaidas Baumila (Litwa na Eurowizji 2015) – Instagram

%d blogerów lubi to: