Fidan Hüseynova reprezentantką Azerbejdżanu na Eurowizji Junior 2018! Wiadomości z Litwy, Portugalii, Holandii i Polski!

Telewizja Azerbejdżanu 🇦🇿 – Ictimai TV – zorganizowała dziś konferencję prasową poświęconą Eurowizji Junior 2018 (po azersku „Uşaq Avroviziya-2018) i ogłosiła, że trzecią reprezentantką tego kraju będzie Fidan Hüseynova. W konferencji udział wzięli Dyrektor Ictimai Faig Qurbetov, Dyrektorka Departamentu Muzyki, Sztuki i Projektów specjalnych – Leyla Quliyeva oraz sama Fidan. Wokalistka urodziła się w 2005 roku i do tej pory z powodzeniem reprezentowała Azerbejdżan na wielu muzycznych konkursach, m.in. w San Remo Junior 2018. Była też gościem specjalnym Lary Fabian podczas jej koncertów w Azerbejdżanie i Turcji, czym zdobyła sobie sympatię publiczności. Na razie nie wiadomo jaki utwór Fidan wykona w Mińsku, a Leyla Quliyeva przyznała, że piosenka jest dopiero w trakcie tworzenia. Dyrektor Ictimai dodał, że powrót Azerbejdżanu na Eurowizję Junior to doskonała okazja do promocji kraju i do osiągnięcia kolejnego europejskiego sukcesu. Celem małej Fidan jest zwycięstwo w Mińsku. Poniżej wspólny występ Fidan i Elnura (dwukrotnego reprezentanta Azerbejdżanu na ESC) – zbieżność nazwisk jest przypadkowa.

Jedynym krajem, który jeszcze nie ogłosił swoich planów względem Eurowizji Junior 2018 jest Polska 🇵🇱, a rzecznik TVP poinformował Dziennik Eurowizyjny, że postara się przekazać więcej informacji do najbliższego piątku. Znamy już połowę reprezentantów – w stawce mamy osiem dziewcząt (Rosja, Serbia, Ukraina, Malta, Azerbejdżan, Australia, Macedonia i Gruzja) oraz dwóch chłopców (Białoruś i Izrael). Wyborami wewnętrznymi w każdej chwili zaskoczyć mogą nas Francja 🇫🇷 i Włochy 🇮🇹, a w ten weekend odbędą się finały preselekcji w Armenii 🇦🇲 i Kazachstanie 🇰🇿. Za tydzień dowiemy się, kto będzie reprezentował Holandię 🇳🇱, a 9 października zapowiedziano finał w Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Irlandia 🇮🇪 wyemituje finał narodowy dopiero 11 listopada, ale być może wcześniej uda się uzyskać informację o tym, kto preselekcje wygrał. Portugalia 🇮🇪 i Albania 🇦🇱 przeprowadzą finały narodowe, ale jeszcze nie podano ich dat. Póki co znamy cztery utwory, z czego trzy mają aktualnie angielskie tytuły (Białoruś, Malta, Ukraina).

Tymczasem telewizja białoruska 🇧🇾 nadal szuka idealnych prowadzących JESC 2018. Do II etapu castingu zaproszono 10 najlepszych kandydatów, w tym Helenę Meraai i Ruslana Aslanova, dwóch ostatnich reprezentantów Białorusi. Najprawdopodobniej do drugiego etapu nie przeszły Ksenia Sitnik (JESC 2005) i Anastasia Vinnikova (ESC 2011). Uczestnicy castingu mieli za zadanie zaprezentować się w różnych sytuacjach, pochwalić piękną angielszczyzną i znaleźć wyjście z najtrudniejszych problemów technicznych tak, by widz nie zauważył, że coś złego się dzieje. Przesłuchaniom przyglądał się główny reżyser Eurowizji Junior – Gordon Bonello i to on będzie miał główne zdanie na temat tego, kto ostatecznie poprowadzi konkurs w Mińsku.

Po zwycięstwie w 2017 i klęsce w 2018 telewizja RTP 🇵🇹 potwierdza udział w Eurowizji 2019 i organizację preselekcji Festival da Cancao. Show podzielone będzie na dwa półfinały i finał, a o wyjazd do Tel Awiwu powalczy łącznie 16 wykonawców, z czego aż 14 będzie zaproszonych przez wybranych wcześniej kompozytorów. Pozostała dwójka pochodzić będzie z etapu zgłoszeniowego (termin zgłoszeń mija 31 października) oraz programu radia Antena 1 „Master Class”. Najpewniej Festival da Cancao odbędzie się w dniach 17, 24 lutego (półfinały) oraz 3 marca (finał). W rundach półfinałowych o wynikach decydować będą jurorzy i widzowie, a w finale publiczność i komisje regionalne (7 regionów). Co ciekawe, w przypadku remisu na poziomie półfinałów decydować będą głosy jurorskie, a w finale televoting. Najpewniej konkurs zorganizowany będzie poza Lizboną.

W Holandii 🇳🇱 coraz częściej mówi się o tym, że reprezentantką kraju na Eurowizji 2019 może być Glennis Grace (ESC 2005), która aktualnie robi furorę w jednym z amerykańskich talent-shows. Z kolei organizatorzy Eurovision in Concert potwierdzili, że kolejna edycja największej imprezy przedkonkursowej odbędzie się 6 kwietnia w Amsterdamie. Litwini 🇱🇹 rozpoczną być może tradycję organizowania eurowizyjnego afterparty. Telewizja LRT wraz z Ievą Zasimauskaite przygotowują imprezę, która odbędzie się 16 grudnia w Kownie. Wśród zaproszonych gwiazd znaleźli się tegoroczni reprezentanci  Austrii, Łotwy, Irlandii i Estonii, ale lista gości nie jest jeszcze zamknięta. Koncert odbędzie się na terenie Kauno Zalgirio Arena, a bilety są już w sprzedaży i kosztują 15 euro. Ciekawe, czy Litwini zaproszą też tegoroczną reprezentację Polski?

Portal Plejada.pl rozmawiał z Gosią Andrzejewicz 🇵🇱, która nie tylko wielokrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach Szwajcarii, ale też zaliczyła udział w finale na Białorusi i reprezentowanie Polski jako chórzystka i akordeonistka grupy Ivan i Delfin w 2005 roku w Kijowie. Wokalistka uważa, że Eurowizja to świetne doświadczenie dla wykonawcy i spore wyzwanie, zwłaszcza z powodu licznych prób. „Niesamowita trema i przyjemność, ale też cała otoczka. Są świetne imprezy, można się zintegrować” – mówi. Co ciekawe, Gosia przyznała, że nie przepadała za piosenką „Czarna Dziewczyna”. A czy po raz kolejny spróbuje sił w polskich preselekcjach? „Przede wszystkim musiałaby mnie przepuścić komisja i na pewno ktoś by musiał dofinansować występ, najlepiej nasza polska telewizja” – powiedziała.

Źródło: Ictimai-TV, Wikipedia, Wiwibloggs, RTP, Eurovoix, Eurodiena, Plejada, inf. własne, fot.: Ictimai-TV

%d blogerów lubi to: