Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale zostaje na Eurowizji! Wiadomości z Irlandii, Hiszpanii i Kazachstanu

Telewizja brytyjska BBC 🇬🇧 potwierdziła udział w Eurowizji 2019, tym samym przekreślając szanse na samodzielny debiut Szkocji czy Walii. Jednocześnie z potwierdzeniem udziału rozpoczęło się też poszukiwanie piosenek do preselekcji „Eurovision: You Decide”, których finał transmitowany będzie przez BBC Two. Zgłoszenia piosenek przyjmowane będą do 26 października, a proces wygląda następująco: każdy wykonawca czy kompozytor może zgłosić jeden utwór wysyłając e-mail z tytułem kompozycji i nazwą wokalisty na BBCEurovisionSubmissions@bbc.co.uk. W ciągu 72 godzin otrzyma e-maila zwrotnego z instrukcją w jaki sposób ma wysłać plik mp3 z piosenką. Organizatorzy proszą, by nie załączać plików muzycznych w pierwszej wiadomości. Obowiązują zasady eurowizyjne, pracownicy BBC i EBU (oraz ich bliscy) nie mają prawa udziału w konkursie, a nadawca gwarantuje sobie przywilej anulowania preselekcji na jakimkolwiek etapie. Wszystkie zgłoszone utwory będą przesłuchane przez przedstawicieli OGAE UK oraz profesjonalistów z branży muzycznej. Szczegóły formatu oraz termin finału poznamy do końca 2018 roku. Zgłoszenia otwarte są także dla wykonawców i kompozytorów nie posiadających brytyjskiego obywatelstwa. Zwycięzca „You Decide” (wybrany głosami telewidzów) będzie pierwszym reprezentantem Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Ostatni wykonawca brytyjski śpiewający dla UK zanim kraj wszedł do Unii to zespół The New Seekers z piosenką „Beg, Steal or Borrow” – formacja zajęła w 1972 roku 2. miejsce. Wraz z rozpoczęciem roku 1973 Wielka Brytania stała się członkiem UE (razem z Irlandią i Danią), a pierwszym reprezentantem kraju po przyłączeniu się do wspólnoty był Cliff Richard z „Power of All Our Friends” (3. miejsce). Kraj opuści Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

W sąsiedniej Irlandii 🇮🇪 nie ustają głosy domagające się bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu. Irlandzkie Stowarzyszenie Kompozytorów i Autorów IASCA wciąż jeszcze debatuje nad zignorowaniem konkursu, czym chce wyrazić swoje poparcie dla Palestyńczyków. IASCA od lat stara się bardziej zaangażować w wybór reprezentanta Irlandii na Eurowizję, chociaż współpraca z RTE jest oporna. W 2017 roku stowarzyszenie ostro skrytykowało fakt, że piosenka „Dying to try” napisana została przez Szwedów, a nie przez lokalnych kompozytorów. Przedstawiciele organizacji podkreślali, że RTE nie zgłosiła do nich zapotrzebowania na nową eurowizyjną kompozycję. Telewizja irlandzka planuje wystartować w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019, a swojego nowego reprezentanta wybierze najprawdopodobniej wewnętrznie.

Dziś rusza Operacion Triunfo w Hiszpanii 🇪🇸. Spośród 18 kandydatów do słynnej Akademii wejdzie najlepsza szesnastka. O tym, kto odpadnie, zadecydują widzowie i jurorzy. Faworyt televotingu ma gwarantowany awans, natomiast komisja wyłoni pięciu najsłabszych uczestników. Spośród nominowanych uratuje się trzech – dwóch do Akademii wpuszczą trenerzy i mentorzy, a jednego telewidzowie. Podczas tzw. Gali 0 wszyscy uczestnicy zaśpiewają covery. Łącznie odbędzie się czternaście gal (w tym zerowa oraz finałowa) – koncerty śledzić będzie można w każdą środę, co oznacza, że finał odbędzie się najpewniej 19 grudnia. Podobnie jak rok temu przed finałem zorganizowana zostanie gala eurowizyjna podczas której najlepsi uczestnicy powalczą o wyjazd do Izraela. Szczegóły preselekcji w ramach OT nie są jednak jeszcze znane. Galę 0 śledzić będzie można na żywo od 22:30 na RTVE oraz w Internecie TUTAJ.

Telewizja kazachska Khabar TV 🇰🇿 szykuje się do finału preselekcji przed Eurowizją Junior. Konkurs nabierze nieprawdopodobnego wręcz rozmachu – zorganizowany będzie w ogromnej hali, będzie miał aż czterech prowadzących i mnóstwo gości specjalnych. O wyjazd do Mińska powalczy 10 finalistów, a ich piosenki nie będą znane przed sobotnim wieczorem. Każdy kandydat ma na swoim koncie występy na różnego rodzaju festiwalach w kraju i poza jego granicami, np. podczas Dolphin Fest w Gruzji, Riga Symphony na Łotwie, Sanremo Junior i Melos we Włoszech, Słowiańskim Bazarze na Białorusi, Festiwalu Piosenki Śródziemnomorskiej w Izraelu, Magie Saumur we Francji, Bulgaria Trixy, Paradise Holiday w Grecji, preselekcjach do Bala Turkvizyon, a nawet preselekcjach do JESC w innych krajach. Jedną z faworytek jest Danelia Teleshova, a reportaż na jej temat znajdziecie poniżej:

Źródło: BBC, Eurovoix, RTVE, Khabar TV, 24.kz, fot.: Sky News (moment ataku na reprezentantkę Wielkiej Brytanii podczas finału ESC 2018) 

%d blogerów lubi to: