Które miasta zorganizują Melodifestivalen 2019? Nowa edycja OT rusza już w tym miesiącu! Posłuchaj kolejnych polskich propozycji na Eurowizję Junior w Mińsku!

Gdzie i kiedy Melodifestivalen 2019? Już wkrótce start nowej edycji Operacion Triunfo! Bojkot Eurowizji 2019 w Izraelu – kto podpisał petycję? Kolejne propozycje z Polski na Eurowizję Junior 2018! Jula i Sabina Sago o eurowizyjnych planach! 

Telewizja szwedzka SVT 🇸🇪 podała już oficjalny terminarz Melodifestivlen 2019. Show ruszy 2 lutego, a gospodarzem pierwszego półfinału będzie Göteborg i słynne Scandinvium. Kolejne półfinały odbędą się w Malmö (Malmö Arena), Leksand (Tegera Arena) i Lidköping (Sparbanken Arena), a runda dogrywkowa trafi do Nyköping i Nyköpings Arenor Rosvalla. Tradycyjnie już finał preselekcji odbędzie się w Sztokholmie na terenie Friends Arena – reprezentanta Szwecji poznamy 9 marca. Wszystkie miasta mają już doświadczenie w organizacji części składowych Melodifestivalen. Sprzedaż biletów na półfinały, finał oraz próby ruszy pod koniec października. Z kolei kolejna edycja Operacion Triunfo w Hiszpanii 🇪🇸 ruszy już 19 września. Póki co nie wiadomo czy telewizja RTVE ponownie połączy popularne reality-show z Eurowizją, ale po tegorocznym sukcesie (w oglądalności, bo przecież nie w rankingu finałowym) wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. W nowej edycji pojawi się istotna zmiana – gale na żywo odbywać się będą już nie w poniedziałki, lecz w środy. Wiadomo też, że Monica Naranjo nie zasiądzie już w jury, a jej miejsce zajmie Ana Torroja. Zwyciężczynią ostatniej edycji została Amaia Romero, która wraz ze swoim chłopakiem Alfredem Garcią (zajął w OT 4. miejsce, na zdj.) reprezentowała Hiszpanię na Eurowizji 2018 zajmując 23. miejsce.

Pomimo listu nawołującego do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu 🇮🇱 żaden kraj póki co nie planuje zrezygnować z uczestnictwa w konkursie. Pismo opublikowane przez „Guardian” zostało podpisane przez 140 artystów z całego świata. Żądają oni bojkotu konkursu w kraju, w którym łamane są prawa człowieka – chodzi oczywiście o Palestyńczyków i dramatyczne wydarzenia z maja tego roku, zaraz po finale Eurowizji 2018. Wśród osób, które podpisały petycję są m.in. L-Fresh The Lion (juror eurowizyjny z Australii), wokalista Nassim Al Dogom z Danii, Kaija Kärkinen (reprezentantka Finlandii 1991) i Kyösti Laihi (wchodził w skład fińskiej grupy Boulevard, która reprezentowała ten kraj na ESC 1988), Daði FreyrHildur Kristín Stefánsdóttir (finaliści preselekcji islandzkich), Mike Murphy (eurowizyjny komentator z Irlandii), Charlie McGettigan (zwycięzca Eurowizji 1994 z Irlandii), a także niektórzy muzycy z samego Izraela. Telewizja duńska 🇩🇰 już poinformowała, że jest przeciwna bojkotom, bo Eurowizja łączy Europę i nie powinna być traktowana jako narzędzie polityczne. Podobnie wypowiada się Thomas Schreiber z niemieckiej stacji NDR 🇩🇪. „Eurowizja jest wieloletnim, apolitycznym programem rozrywkowym który łączy widzów i kraje” – uważa, dodając, że Izrael ma pełne prawo do organizowania Eurowizji po zwycięstwie Netty i jej piosenki „Toy”.

Po wczorajszej publikacji petycji związanej z organizacją Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior w sieci pojawiają się kolejne piosenki, które miały być zgłoszone do TVP 🇵🇱. Wczoraj Dziennik Eurowizyjny zaprezentował premierowo utwór „Nietykalni” Zuzi Janik z „The Voice Kids”. Piosenka, do której muzykę napisał Wojciech Stekla a słowa Michał Majak, ma już ponad 8 tys. odtworzeń i zyskała spore uznanie wśród fanów Eurowizji. Dziś pora na kolejne piosenki. Utwór „Pozytywna”, zaśpiewany przez Martynę Zwolak, napisali Łukasz Stępniewicz i Agnieszka Wiechnik, którzy są też autorami utworu „Możesz wszystko” w wykonaniu Magdy Sulowskiej. Tymczasem już w  najbliższą sobotę gościem „Dzień Dobry TVN” będzie Paula Biskup, kandydatka na Eurowizję Junior z piosenką „Wyliczanka„. Wokalistka 23 września zorganizuje w Turku koncert charytatywny „Wszystko uda się” na rzecz Towarzystw Opieki nad Zwierzętami.

Wczoraj informowałem o tym, że Margaret i Kacper Kuszewski nie są zainteresowani udziałem w Krajowych Eliminacjach 🇵🇱 do Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Izraelu. Dziś portal Plejada publikuje wypowiedź wokalistki Juli na ten temat. „Nie udźwignęłabym tego psychicznie. Uważam, że jeśli nie do końca jesteś czegoś pewny, to tego nie rób. Oczywiście, lubię w życiu eksperymentować i niektóre decyzje odnośnie do kariery mogą zadziwiać, natomiast temat Eurowizji byłby dla mnie za dużym brzemieniem” – powiedziała, praktycznie powtarzając swoje słowa sprzed paru miesięcy. Ciekawe, czy kiedyś nabierze sił by spróbować? Wokalistka chętnie spróbowałaby napisać utwór na Eurowizję dla innego wykonawcy. Z kolei Sabina Sago z „The Voice of Poland” przyznała w rozmowie z przeAmbitni.pl że parę lat temu planowała zgłosić się do preselekcji narodowych, natomiast w tym roku tego nie zrobiła. Nie mówi jednak „Nie” konkursowi – „Nie mogę powiedzieć, że tak, bo sama przed sobą nie określiłam się w tym temacie„. Wśród fanów Eurowizji można znaleźć opinie, że Krajowe Eliminacje 2019 wcale nie muszą się odbyć, a jeżeli TVP zdecyduje się wewnętrznie wybrać reprezentanta na Eurowizję Junior 2018 to być może taki format zastosuje też przed konkursem w Tel Awiwie.

Źródło: Expressen, Guardian, Eurovoix, inf. własne, Facebook, Paula Biskup, Plejada, Przeambitni

 

%d blogerów lubi to: