[UPDATE!] TEL-AWIW GOSPODARZEM EUROWIZJI 2019! Finał 18 maja!

Europejska Unia Nadawców i telewizja KAN potwierdzają, że Tel-Awiw 🇮🇱 będzie gościł Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 w dniach 14-16 maja (I i II półfinał) oraz 18 maja (finał). Oznacza to, że po raz pierwszy Eurowizja, której gospodarzem będzie Izrael, nie zostanie zorganizowana w Jerozolimie. Miejscem zmagań muzyczno-wokalnych będzie Centrum EXPO Tel-Aviv (International Convention Center), a dokładniej nowo wybudowany Pawilon 2. Sprzedaż biletów na Eurowizję 2019 ruszy pod koniec roku.

Ofer Berkovitch, kandydat na burmistrza Jerozolimy 🇮🇱 w nadchodzących wyborach uważa, że decyzja KAN i EBU na temat powierzenia Eurowizji miastu Tel-Awiw jest skandaliczna i błędna, a konkurs musi odbyć się w Jerozolimie. Zapowiedział też aktywne działania, w tym kontakt z premierem kraju, by doprowadzić do zmiany decyzji. Z kolei Minister Kultury, Miri Regev, która wielokrotnie promowała opcję organizacji ESC 2019 w Jerozolimie, teraz nieco spuściła z tonu. Podkreśla, że od początku uważała, że Jerozolima powinna być gospodarzem, ale teraz wyraziła nadzieję, że Tel-Awiw okaże się dobrym gospodarzem. Fani Eurowizji nie są zaskoczeni decyzją o wyborze miasta, ale sporą niespodzianką dla wielu jest termin konkursu. Sezon eurowizyjny ruszy najpewniej 6 maja i w pierwszym tygodniu odbywać się będą próby techniczne. Event Otwarcia Eurowizji połączony ze spacerem po czerwonym dywanie powinien zostać zorganizowany w niedzielę 12 maja. Od 13 maja trwać będą próby generalne przed każdą z części show. Zaskakujące jest to, że 8 maja przypada w Izraelu Yom HaZikaron czyli Dzień Pamięci, który jest świętem żałobnym. Jak zapewne pamiętacie z cyklu „Historia Izraela na ESC” Izrael nie mógł startować w Eurowizji organizowanej w dniu tego święta. Czy proces prób technicznych nie będzie problemem i nie wywoła społecznego oburzenia? 9 maja odbywać się będzie w Izraelu Dzień Niepodległości – jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy.

Kolejny kraj potwierdza udział w Eurowizji 2019 – jest to Islandia 🇮🇸, o której bojkocie konkursu mówiło się po zwycięstwie Netty najwięcej. Spodziewany bojkot dotyczyć miał jedynie Eurowizji organizowanej w Jerozolimie, dlatego telewizja RUV czekała z ogłoszeniem swojej deklaracji do momentu podjęcia przez EBU i KAN decyzji o mieście-organizatorze. Z kolei telewizja fińska YLE 🇫🇮 ogłosiła, że finał preselekcji UMK odbędzie się 2 marca. Podobnie jak w tym roku, nadawca wewnętrznie wybierze reprezentanta, a podczas selekcji Uuden Mussikin Kilpailu widzowie i jurorzy wskażą utwór dla niego.

Polskie media 🇵🇱 dziś informują o ogłoszeniu miasta i terminu Eurowizji 2019, a w wielu nagłówkach podkreślane jest, że konkurs nie odbędzie się w Jerozolimie. Niestety nadal cisza w sprawie sposobu wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję Junior, która odbędzie się już 25 listopada w Mińsku. Dziennik Eurowizyjny otrzymał informacje o kolejnych chętnych do udziału w preselekcjach, chociaż najpewniej nie ma już szans na organizację finału narodowego, a głównym powodem jest po prostu brak czasu. Swoje piosenki na Eurowizję przygotowali Julia Jargiło („Zaczaruj serca„), Julia Nycz (dwie piosenki: „Latawce” i „Nowa ja„) oraz Franciszek Łukasz („Mambo„). Obserwując sytuację można stwierdzić, że w przypadku braku preselekcji żadna z osób publikujących swoje propozycje nie pojedzie na Eurowizję do Mińska, a Telewizja Polska najpewniej negocjuje warunki udziału Roksany Węgiel, zwyciężczyni The Voice Kids i wokalistki, która aktualnie unika tematu konkursu i ewentualnego udziału w preselekcjach. Czy coś jest na rzeczy czy to tylko przypadek i telewizja skierowała się do zupełnie kogoś innego? Być może dowiemy się już wkrótce!

%d blogerów lubi to: