Australia ma reprezentantkę do Mińska! Portugalia ogłasza preselekcje przed Eurowizją Junior! Wrzesień gorącym miesiącem w sezonie JESC! Nowy Rok i nowa akcja na Dzienniku Eurowizyjnym! – pokaż czytelnikom nowe polskie piosenki

Australia i Portugalia szykują się do Eurowizji Junior! Polska w ogonie Europy – preselekcje czy wybór wewnętrzny? Dziennik Eurowizyjny promuje nową polską muzykę – znajdziesz utwory z premierą po 1 września? Wyślij je do mnie! 

12-letnia Jael Wena z Melbourne będzie czwartą reprezentantką Australii na Eurowizji Junior – poinformował portal TV Total. Wokalistka wybrana została przez Blink TV i komisję w skład której wszedł m.in. szef delegacji Paul Clarke. Będzie to czwarta dziewczyna reprezentująca swój kraj na JESC. Nadawca australijski potwierdza, że wraz z Jael do Mińska pojedzie ekipa stacji ABC ME – Grace Koh, Pip Rasmussen i Lawrence Gunatilaka, którzy przygotują specjalne reportaże ze stolicy Białorusi. Na razie nie wiadomo jaki tytuł nosić będzie eurowizyjna piosenka Jael oraz kiedy odbędzie się jej premiera.

Telewizja portugalska to kolejny kraj, który przed JESC ogłasza preselekcje narodowe. Podobnie jak w przypadku Ukrainy, selekcje „Juniores de Portugal” odbędą się tylko w internecie. Zgłoszenia od kandydatów przyjmowane będą do 15 września. Do castingów przed finałem zaproszonych będzie od 5 do 10 najlepszych wykonawców. Podobnie jak rok temu piosenka na Eurowizję Junior przygotowana zostanie wewnętrznie i finaliści selekcji będą ją musieli jak najlepiej odśpiewać by wygrać selekcje i reprezentować Portugalię w Mińsku. Wiadomo, że telewizja chce wysłać na JESC utwór o tematyce związanej z różnorodnością, empatią i nowoczesnością. Piosenki mogą być zgłaszane do 28 września.

Wrzesień będzie bardzo intensywnym okresem jeśli chodzi o Eurowizję Junior i preselekcje. Spośród 20 krajów-uczestników znamy już pięciu reprezentantów (Rosja, Białoruś, Macedonia, Australia i Gruzja). W przyszłym tygodniu dowiemy się, kto będzie reprezentować Ukrainę, Izrael oraz Maltę. Pod koniec września odbędą się selekcje w Armenii i Holandii, a przed samym „deadlinem” wyboru dokonają Kazachstan i Walia. Preselekcje przeprowadzić mają również Albania, Irlandia, Portugalia i Serbia, ale w tych krajach nie opublikowano jeszcze oficjalnych dat wyboru. Francja maj dokonać wyboru wewnętrznego. Oznacza to, że tylko Polska, Azerbejdżan i Włochy nie przekazały jeszcze swoich reguł dotyczących wyboru. W przypadku Azerbejdżanu i Włoch najbardziej prawdopodobny jest wybór wewnętrzny. W przypadku Polski jeszcze do niedawna mieliśmy pewność co do preselekcji, ale czasu jest coraz mniej. Zgodnie z wymogiem EBU, preselekcje powinny być przeprowadzone przed 9 października, co oznacza, że TVP miałaby około miesiąca na zebranie zgłoszeń, wybór finalistów i przeprowadzenie finału narodowego. Nasz kraj byłby więc ostatnim, który ogłosi preselekcje w tym sezonie.

1 września to dla fanów Eurowizji początek Nowego Roku, a wszystkie piosenki publikowane dziś lub po tej dacie mogą startować w Eurowizji 2019! Oczywiście rzadko zdarza się, by utwory prezentowane tak wcześnie trafiały na konkurs, ale nie jest to wykluczone. W ostatnich latach jedną z „najwcześniejszych” polskich piosenek było „My Słowianie” Donatana i Cleo, które do Internetu trafiło już 4 listopada 2013, chociaż dopiero po paru miesiącach zostało wybrane na Eurowizję w Kopenhadze.  Z kolei „Colour of your life” premierę na YouTube miało już 21 grudnia 2015. Warto więc przyglądać się premierom piosenek polskich wykonawców, bo być może jedna z tych nowych kompozycji trafi na (potencjalne) preselekcje lub na sam konkurs w Izraelu. W tym roku Dziennik Eurowizyjny, z pomocą czytelników, planuje prezentować na swoich łamach co lepsze piosenki polskich artystów, dlatego serdecznie zapraszam do współpracy! Jeśli znalazłaś/znalazłeś piosenkę polską wydaną po 1 września 2018, wyślij mi ją na e-mail blazewicz.poczta@gmail.com lub przekaż poprzez Facebooka lub konto na Instagramie! To samo dotyczy wykonawców i kompozytorów, którzy chcieliby na łamach strony zaprezentować swój utwór i poddać się ocenie czytelników i fanów Eurowizji. Akcja trwa do odwołania!

%d blogerów lubi to: