[UPD] SCENA JESC 2018! Decyzja o mieście-organizatorze w przyszłym tygodniu! Dwa miasta w stawce, faworyt tylko jeden! Czechy ogłaszają preselekcje narodowe! Eurowizja Junior: Dziś wybiera Białoruś, a Armenia opublikowała piosenki!

Tel-Awiw czy Jerozolima? Dlaczego nie Eljat? EBU o bojkocie Eurowizji, pracy w szabat i terminarzu zgłoszeń! Czesi już ruszają z preselekcjami! Łotysze będą wprowadzać zmiany w „Supernovie”! Armenia publikuje utwory na Eurowizję Junior! Dziś wybiera Białoruś! Sprawdź, gdzie oglądać finał!

scena

AKTUALIZACJA: Telewizja białoruska opublikowała projekt sceny, jaka zbudowana zostanie w Minsk Arena i na której rozegrana zostanie Eurowizja dla Dzieci 2018. W specjalnym reportażu pokazano również wygląd Green Roomu. Ogłoszono także, że głównym kompozytorem konkursu będzie Teo (ESC 2014), który napisze piosenkę-hymn Eurowizji Junior pt. „Light up”. Choreografem występów specjalnych zostanie Roman Kovalyev. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie prowadził konkurs w listopadzie, ale Ruslan i Helena (byli reprezentanci Białorusi na JESC) współprowadzą tegoroczne preselekcje, co oznacza, że mogą być brani pod uwagę w obsadzaniu roli gospodarzy. Cały reportaż dostępny TUTAJ.

AKTUALIZACJA: Daniel Yastermski wygrywa preselekcje białoruskie do Eurowizji Junior z piosenką „Time” w dwóch językach. Wokalista, który musiał w trakcie finału powtarzać swój występ z powodu problemów technicznych, zdobył ogromną przewagę w televotingu – uzbierał ponad 9 tys. głosów i 12 punktów. Druga u widzów była Mariya Zhilina z „Welcome to my Belarus” (ponad 5 tys. głosów). Tradycyjnie jury miało zupełnie inne zdanie – Danielowi dało tylko 4 punkty, Mariya miała ich 5, a najlepszy wg komisji był Nikita Belko, który u widzów miał raptem 900 głosów i ostatnie miejsce. Ostatecznie triumfował Daniel z 16 punktami, Mariya była druga (15 punktów), a Nikita trzeci (12 punktów).

Jesteśmy coraz bliżej wyczekiwanej decyzji o mieście, które będzie gospodarzem Eurowizji 2019. Przedstawiciele EBU podczas wizyty w Izraelu odwiedzili miejsca proponowane przez Tel-Awiw oraz Jerozolimę, a także spotkali się z osobami zaangażowane w projekt organizacji konkursu w Ejlacie. Niestety to miasto na południu Izraela jest pierwszym przegranym w walce o tytuł gospodarza. Telewizja KAN poinformowała, że Ejlat nie będzie organizatorem Eurowizji 2019. Jon Ola Sand docenił nietypowe rozwiązania proponowane przez władze miasta, jednak ostatecznie powodem odrzucenia oferty jest hala, która nie spełnia wymogów EBU. Oznacza to, że w walce liczą się już tylko Tel-Awiw z Convention Centre (uznany za faworyta) oraz Jerozolima z Pais Arena (miasto dwukrotnie gościło już konkurs). Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego są niemal zgodni i typują, że ESC 2019 trafi do Tel-Awiwu. Uważa tak aż 91,8% głosujących w ankiecie na Facebooku oraz 91,6% na Instagramie. Ostateczną decyzję mamy poznać w przyszłym tygodniu i liczymy też na to, że jednocześnie dowiemy się kiedy konkurs zostanie zorganizowany. Najpewniejszą datą jest finał 25 maja 2019 roku.

W specjalnym wywiadzie dla KAN Jon Ola Sand kategorycznie odrzucił żądania środowisk ortodoksyjnych, by organizatorzy Eurowizji 2019 uszanowali tradycję szabatu. Przyznał, że konkurs wymaga prac 24 godziny na dobę, przez każdy dzień tygodnia i dotyczy to nie tylko sezonu eurowizyjnego w maju, ale także wcześniejszego okresu, kiedy planowane są m.in. prace konstrukcyjne czy logistyczne. „Z przykrością stwierdzam, że nie ma mowy o tym, by Eurowizja została zorganizowana gdziekolwiek bez możliwości pracy w soboty. To absolutnie niemożliwe” – powiedział. Poinformował również, że śledził doniesienia lokalnych mediów na temat organizacji ESC 2019 i potwierdził, że nie wszystkie „rewelacje” są prawdziwe, ale takie zachowanie lokalnych dziennikarzy jest normą w kraju, który wygrał ESC i planuje ją organizować. Do EBU nie dotarły też żadne poważne deklaracje bojkotu Eurowizji przez jakiegokolwiek członka organizacji. Zaraz po zwycięstwie pojawiły się pogłoski o wycofaniu m.in. Irlandii czy Islandii. Telewizja RTE z Dublina już potwierdziła udział w Eurowizji, a islandzki RUV zapewne wkrótce to zrobi. Zgodnie z terminarzem, nadawcy do 15 września muszą przekazać EBU pełną dokumentację na temat startu kraju w Eurowizji, natomiast do 10 października mogą się z deklaracji wycofać, bez ponoszenia kosztów. Na ten moment nie mamy żadnych informacji, jakoby jakiś kraj startujący w ESC 2018 miał zrezygnować z udziału, natomiast pewne jest, że do rywalizacji nie powrócą m.in. Turcja, Luksemburg, Monako, Słowacja, Bośnia czy Andora.

Telewizja czeska potwierdziła udział w Eurowizji 2019 i rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji internetowych. Propozycje piosenek powinny być wysłane do 31 października – nadawca nie wymaga żadnego konkretnego gatunku muzycznego czy języka utworu, ale oczywiście obowiązujące są eurowizyjne reguły dotyczące m.in. długości piosenki czy daty jej wydania. Główny wykonawca musi mieć obywatelstwo Republiki Czeskiej. Ostro do roboty biorą się zarówno ci, którzy w Lizbonie osiągnęli sukces (Mikolas Josef z Czech zajął 6. miejsce w finale!) oraz ci, którzy odpadli w półfinałach – Łotysze planują wprowadzenie paru zmian w preselekcjach „Supernova”. Po raz pierwszy konkurs będzie otwarty dla najmłodszych talentów, tj. tych, którzy mają dopiero 16 lat (zarówno wykonawców jak i kompozytorów). Stacja LTV planuje też szukać wśród zgłoszeń piosenek z potencjałem radiowym oraz stawia na wysoką jakość propozycji. Już teraz pojawiło się bowiem ostrzeżenie, że komisja będzie odrzucać wersje demo, nagrane „na kolanie” lub w nieprofesjonalny sposób. Będzie jednak możliwość zmian w aranżacji czy brzmieniu piosenek pomiędzy rundami (np. między półfinałem a finałem). Poza Czechami i Łotwą chętna do udziału w Eurowizji 2019 jest także Ukraina – w tym przypadku nie ma jednak 100% pewności w jaki sposób kraj wybierze reprezentanta. Umowa pomiędzy nadawcą publicznym a stacją STB na wspólną organizację preselekcji narodowych trwała trzy lata (od 2016 roku). Nie wiadomo, czy zostanie przedłużona.

Telewizja ARMTV z Armenii opublikowała już nazwiska 23 kandydatów, którzy wystąpią w półfinałach preselekcji armeńskich do Eurowizji Junior 2018. Pierwszy półfinał odbędzie się 9 września, drugi 16 września, a wielki finał 23 września. Wszystkie kompozycje są już dostępne w wersjach studyjnych na kanale Depi Evratesil YouTube. Przyznać trzeba, że telewizja ARMTV w bardzo profesjonalny sposób podchodzi do preselekcji, a niektórzy nadawcy z Europy centralnej mogliby sporo nauczyć się od Ormian. Przypominam, że dziś o 21:00 (czasu polskiego) odbędzie się finał preselekcji białoruskich do JESC 2018. O wygraną walczyć będzie 10 wykonawców, a decyzję o reprezentancie podejmą widzowie oraz jurorzy. Szczegóły w poprzednim artykule. Transmisja rusza o 21:00 na Belarus-1 i Belarus-24 oraz w Internecie TUTAJ.

Źródło: KAN, EBU, Eurovoix, Wiwibloggs, CT, ARMTV, Depi Evratesil, fot.: Tel-Awiw (zdj. S.Błażewicz)

%d blogerów lubi to: