[UPD!] Nowe wiadomości w sprawie walki o gospodarza Eurowizji 2019! Zobacz dwa nowe występy Netty! Sanremo bez podziałów! Armenia i Holandia przed Eurowizją Junior!

Który obiekt wystawia Jerozolima? Znamy kolejne szczegóły walki miast o Eurowizję! Włosi modyfikują Sanremo i dodają nowy festiwal! Armenia ma już kandydatów na Juniora, a Holandia publikuje utwory. A co z Polską?

BREAKING NEWS: Aż 19 państw weżmie udział w Eurowizji Junior 2018! To nowy rekord! Poza krajami, które startowały w 2017 zobaczymy też dwóch debiutantów – Kazachstan i Walię! Powracają Francja, Azerbejdżan i Izrael. Australia i Albania potwierdzają udział. Za udział Kazachstanu odpowiedzialny jest nadawca Khabar Agency, który jest członkiem stowarzyszonym EBU, co oznacza, że nie ma pełnego prawa udziału w konkursach Unii i musi być do nich zapraszany co roku, tak jak Australia.

Oficjalnie – trzy miasta w walce o organizację Eurowizji 2019. Są to Jerozolima, Tel-Awiw i Eilat. Władze Jerozolimy zdecydowały się ostatecznie na Pais Arenę, która pomieścić może ok. 11 tys. widzów. Nieopodal obiektu ma się znaleźć miejsce dla 1,5 tys. dziennikarzy i Centrum Prasowego. Zrezygnowano z wykorzystania 30-tysięcznego Teddy Stadium, ze względu na konieczność dobudowania dachu co wiązałoby się z koniecznością wydania dodatkowych 3 milionów dolarów. Wcześniej mówiono, że głównym minusem kandydatury Jerozolimy jest m.in. kwestia szabatu, jednak władze miasta przekonują, że dotyczy to całego państwa i będzie osobno omawiane z przedstawicielami EBU. Tel-Awiw startuje z Tel Aviv Convention Centre i nowym Pawilonem 2, który pozwoli na przygotowanie konkursu na ok. 10 tys widzów. Według Jpost.com Tel-Awiw jest najlepszym kandydatem, a walka ma się rozegrać właśnie między tym miastem a Jerozolimą. Eilat stawiany jest w roli outsidera. Decyzja ma być podjęta przez KAN i EBU do września.

Media izraelskie alarmują, że Ministerstwo Finansów nie złożyło jeszcze 12 mln euro depozytu w Europejskiej Unii Nadawców, co jest oficjalną gwarancją organizacji konkursu w Izraelu. Niepokoi się tym faktem stacja KAN, która już wystosowała odpowiednie pismo do rządu kraju. Ponoć Ministerstwo za opóźnienie wini samego premiera – Benjamina Netanyahu, który jednak uważa, że za sprawę odpowiedzialny jest resort finansów. Podobnie jak na Ukrainie, lokalne media są bardzo zainteresowane kwesią organizacji Eurowizji i bardzo szczegółowo o wszystkim informują. Niestety czasem może to prowadzić do chaosu i wrażenia, że kraj nie radzi sobie z formalnościami i przygotowaniami. W końcu „brak wiadomości to dobra wiadomość”.

 

Telewizja włoska RAI zmienia format Sanremo i rezygnuje z podziału artystów na tych „big” i „debiutujących” – w 2019 wszyscy będa mieli prawo do równych szans i udziału w walce o Grand Prix. Dodatkowo w grudniu odbędzie się nowy festiwal „Sanremo Giovani” dla nowych wykonawców poniżej 36 roku życia. Do wygrania będą dwa miejsca startowe w stawce lutowego Sanremo. Do walki ma stanąć 24 śmiałków. Główne Sanremo odbędzie się w dniach 5-9 lutego 2019, a zwycięzca (najpewniej) zostanie nowym reprezentantem Włoch na ESC. Jeżeli odmówi, nadawca RAI wybierze kogoś innego z festiwalowej puli.

Armenia ma już 23 uczestników nowych preselekcji przed Eurowizją Junior. W ramach Depi Mankakan Evratesil odbędą sie dwa półfinały i finał, a całość rozegrana będzie we wrześniu. Wykonawcy śpiewać będą swoje oryginalne utwory przygotowane pod kątem Eurowizji, a o ich losach zdecydują widzowie i jurorzy. Piosenki opublikowane będa w sierpniu. Ostatni raz Armenia organizowała selekcje narodowe w 2014 roku – wygrała je Betty, która na Malcie zajęła 3. miejsce. Tymczasem na stronie internetowej holenderskich preselekcji dostępne są już dwa z czterech konkursowych utworów. Do posłuchania TUTAJ. Jeszcze nie wiadomo nic na temat preselekcji w Polsce. Rok temu TVP opublikowała regulamin 1 sierpnia, propozycje piosenek zbierane były do 11 września, a sam finał odbył się 1 października.

 

 

Eurovision Internet Song Contest 2018 wchodzi w finałową fazę! Wczoraj awans zdobyły Abchazja, Anglia, Francja, Czechy, Walia, Turcja, Liechtenstein, Portugalia, Jersey i Szwecja! Głosowanie finałowe i wszystkie informacje TUTAJ.

 

fot. today

%d blogerów lubi to: