WIELKI FINAŁ EUROWIZJI 2018 dziś o 21:00 w TVP1, TV Polonia oraz w Internecie na Eurowizja.tvp.pl i Eurovision.tv! Kto zdobędzie Grand Prix?

Dziś batalia o eurowizyjne Grand Prix! Głównymi faworytami kraje śródziemnomorskie! Jak typują bukmacherzy? Kto będzie podawać punkty? Kiedy dostępne będą wszystkie wyniki? 

Wielki finał Eurowizji 2018 już dziś wieczorem! Czeka nas 26 utworów i zacięta walka o zwycięstwo, bo stawka jest w tym roku naprawdę wyrównana. Głównymi faworytami są Cypr i Izrael, ale równie dobrze o wygraną walczyć mogą też Szwecja, Norwegia, Estonia, Bułgaria, Irlandia, Niemcy, Litwa, a nawet Mołdawia czy Czechy. O wynikach zadecydują jurorzy (oni głosowali już wczoraj) oraz widzowie w stosunku głosów 50/50. Punkty jurorskie zaprezentowane zostaną osobno przez każdy kraj. Wczoraj wieczorem, podczas próby generalnej po raz pierwszy zaprezentowano kolejność podawania punktów. Wiemy, że głosy polskiej komisji przekazane zostaną dopiero jako 40. w kolejności, czyli pod sam koniec. Zbieranie punktów rozpocznie Ukraina, a zakończy Portugalia. Po skompletowaniu punktów jurorskich przyjdzie pora na najbardziej emocjonującą część, czyli dodawanie dużych punktów od widzów. Wczoraj na drugiej próbie generalnej wygrała Estonia, ale są to oczywiście wyniki w pełni zmyślone. Wśród podawaczy punktów znajdziemy wielu eurowizyjnych i preselekcyjnych wykonawców m.in. Alsou, Onukę, Naviband, O’G3NE, Janę Burcheską, Tamarę Gachechiladze, Felixa Sandmana, Nicky’ego Byrne, Aleksandra Walmanna i JOWST-a, Hoviga, Kamila Show, Joannę Dragnevę czy Maję Keuc.

W trakcie finału obejrzymy również występy specjalne, skierowane głównie do fanów muzyki portugalskiej. Podczas Opening Act pojawią się Ana Moura i Mariza, a w Interval Act Salvador Sobral i Caetano Veloso, a także Branko z Sarą Tavares, Mayrą Andrade i Dino D’Santiago. Nie zabraknie również kolejnych filmików, w tym materiału o tym, jak długo Portugalia czekała na wygraną w Eurowizji. Pojawią się też akcenty związane z innymi konkursami – na scenie wystąpi zwyciężczyni JESC, Polina Bogusevich z Rosji (zaśpiewa fragment „Amar pelos dois”), a widzowie zobaczą reklamę Eurowizji dla Młodych Muzyków. Będzie też mnóstwo rozmów w Green Roomie. Miejmy jedynie nadzieję, że jak najmniej będzie wpadek.

Według bukmacherów największe szanse na wygraną ma Cypr, przed Izraelem, Irlandią, Francją i Szwecją. W czołowej dziesiątce notowania są też Niemcy, Litwa, Włochy, Norwegia i Estonia. Zwycięzcy plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt” – bułgarski Equinox zajmuje aktualnie 11. miejsce. Na dnie są (niezmiennie) Albania, Słowenia i Serbia. Także w Centrum Prasowym najczęściej mówi się o wygranej Cypru, a organizacja konkursu w tym kraju będzie sporym wyzwaniem dla EBU i CyBC ze względu na brak odpowiedniej hali (CyBC planuje przygotować konkurs w Limassol, na terenie obiektu na 6,5 tys. widzów). Głównym konkurentem Cypru ma być Izrael, ale może dojść do sporych niespodzianek. Polacy będą mogli mieć wpływ na wyniki głosowania poprzez system sms/audiotele przedstawiony przez komentatora, Artura Orzecha, w trakcie finału. Po zakończeniu transmisji EBU opublikuje na stronie Eurovision.tv pełne wyniki finału jak i półfinałów. Dowiemy się wtedy, które miejsce z przedziału 11-18 zajęła w II półfinale Polska. Spekulacji jest mnóstwo – od takich, które każą spodziewać się pozycji 11. (zaraz pod kreską), aż po te najbardziej pesymistyczne, wg których Lukas i Gromee zajęli ostatnie miejsce w rankingu jury.

Konferencja prasowa zwycięzcy transmitowana będzie na Eurovision.tv po zakończeniu finału. Zapraszam także na relacje live na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego – zobaczycie tam zarówno przygotowania jak i reakcje Centrum Prasowego na wyniki. Nowy artykuł, z informacjami o zwycięzcy, pojawi się na Dziennik-Eurowizyjny.pl dopiero w poniedziałek.Wszystkim widzom TVP1, TV Polonia, Eurovision.tv czy Eurowizja.tvp.pl oraz (przede wszystkim) czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego i fanom Eurowizji życzę wielu wrażeń i emocji podczas śledzenia finału! Niech wygra najlepszy!

%d blogerów lubi to: