Koniec prób technicznych! Pierwsza duża impreza eurowizyjna za nami! Dziś Blue Carpet – oficjalne otwarcie Eurowizji 2018

Zmiany w notowaniach bukmacherskich – czy Polska ma szansę na wygraną i awans do finału? Impreza izraelska w Lizbonie – mnóstwo występów specjalnych i świetna atmosfera! Dziś „Blue Carpet” w Belem! Sprawdź gdzie oglądać i o której godzinie pojawią się Gromee i Lukas Meijer! 

Wczoraj zakończyły się próby techniczne półfinalistów z drugiej grupy, dziś od rana trwają próby techniczne finalistów. Dodatkowo, ze względu na wcześniejsze problemy techniczne, extra-czas na próby mają Dania (tylko efekty sceniczne) i Grecja (z udziałem wokalistki). Od jutra rozpoczynają się próby generalne przed każdą częścią Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Pierwsze próby generalne dziennikarze śledzić mogą wprost z areny, drugie próby to tzw. próby jurorskie, a na podstawie ich zapisu piosenki oceniać będą członkowie komisji z 43 krajów. Przebieg prób jurorskich śledzić będziecie mogli w specjalnej transmisji na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Po próbach technicznych doszło do nieznacznych zmian w notowaniach bukmacherskich. Izrael nadal jest pierwszy do wygranej, a w top5 są też Norwegia, Estonia, Francja i Czechy. Do czołowej dziesiątki weszła Mołdawia, wyrzucając z czołówki Australię. Polska nadal nie jest faworytem do zwycięstwa, ale w ogólnym notowaniu zajmuje 31. miejsce, jedno z najwyższych od wyboru „Light me up” w marcu. Bukmacherzy typują do awansu następujące kraje z I półfinału (w kolejności rankingowej): Izrael, Cypr, Czechy, Estonia, Bułgaria, Grecja, Austria, Belgia, Litwa i Armenia. Pod kreską jest Azerbejdżan. Faworyci drugiego półfinału to Norwegia, Szwecja, Mołdawia (już na miejscu 3.), Ukraina, Australia, Polska (awans na miejsce 6.), Holandia, Dania, Węgry i Łotwa. Rosja znajduje się na 11. pozycji. Czy te rankingi zmienią się po próbach generalnych? Dowiemy się niebawem!

Wczoraj w Cineteatro Capitolio odbyła się impreza zorganizowana przez delegację Izraela. Była to pierwsza duża i otwarta dla wszystkich akredytowanych impreza, z udziałem wielu innych reprezentantów. Kolejka do wejścia ciągnęła się kilometrami, a stoły uginały od izraelskich smakołyków. Polska reprezentacja jako jedna z pierwszych pojawiła się na parkiecie i świetnie bawiła z fanami do największych eurowizyjnych hitów, także z tego roku. Część artystyczną rozpoczęło fenomenalne trio z Mołdawii – DoReDos – wykonując swój eurowizyjny przebój „My lucky day” oraz bałkańskie „Constantine”. Później na scenę wyszedł Lukas Meijer z resztą polskiej ekipy – wykonał „Light me up” i wypadł świetnie! Wystąpili też m.in. reprezentanci Irlandii, Islandii, Bułgarii (Equinox zaśpiewali m.in. „Beautiful Mess”), Macedonii, Austrii, Finlandii (Saara świetnie wykonała „Queens” i „Monsters”), Rumunii (The Humans zaprezentowali m.in. swoją wersję „Euphorii”), Serbii, San Marino, Danii (specjalna akustyczna wersja „Higher Ground” śpiewana nie ze sceny, a ze środka parkietu), Gruzji czy Malty. Nie zabrakło też bohaterki wieczoru – Netta z Izraela brawurowo wykonała hit „Toy” i potwierdziła, dlaczego to ona jest główną faworytką bukmacherów do zwycięstwa. Fragmenty występów Polski i innych państw znaleźć możecie na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego oraz na InstaStory @mikimico.

Dziś uroczyste otwarcie Eurowizji 2018 i spacer po czerwonym dywanie, który w tym roku jest … błękitny. Ceremonia rozpocznie się pod budynkiem Muzeum Technologii MAAT w dzielnicy Belem nad rzeką Tag. Organizatorzy przewidują bardzo słoneczną pogodę i już teraz informują dziennikarzy, by zaopatrzyli się w okulary przeciwsłoneczne, wodę i nakrycia głowy. Spacer rozpocznie się o 18:00 czasu polskiego i będzie transmitowany na Eurovision.tv oraz na kanale RTP Internacional dostępnym na terenie Polski. Podobnie jak rok temu dziennikarze będą porozstawiani wzdłuż całego błękitnego dywanu i podzieleni na sekcje zgodnie z kolejnością startową w półfinałach. Polscy dziennikarze dzielić będą sektor m.in. z Holendrami i Australijczykami, bliżej końca dywanu. Reprezentanci wychodzić będą na dywan w kolejności alfabetycznej wg. angielskich nazw ich krajów. Rozpocznie Albania o 18:10, następnie Armenia o 18:13 i tak dalej. Polska ekipa ma wyjść na czerwony dywan o 19:40 (czasu polskiego), po reprezentancie Norwegii, a przed Rumunami. Portugalia, jako gospodarz, prezentować się będzie ostatnia. Podczas spaceru reprezentanci będą rozmawiać z prowadzącymi ten event, a także z dziennikarzami i fanami. Następnie udadzą się na, zamkniętą dla prasy, ceremonię otwarcia z udziałem organizatorów Eurowizji. Dziś wieczorem otwarty zostanie Euroclub, gdzie delegacje trafią po zakończonej części oficjalnej.

Dziś Dziennik Eurowizyjny nie relacjonuje prób finalistów, ale zapraszam na grupę facebookową po najświeższe zdjęcia z czerwonego dywanu oraz specjalne wejścia live. Trwa konkurs dla widzów takich relacji. Odpowiedź na wczorajsze pytanie konkursowe to 15 języków. Dzisiejsze pytanie konkursowe: Dziennikarz z którego kraju przygotował „słynny” wywiad z Eleni Foureirą, którego fragment stał się hitem eurowizyjnego Internetu? Odpowiedzi wysyłajcie (tradycyjnie) do końca dzisiejszego dnia na adres blazewicz.poczta@gmail.com

%d blogerów lubi to: