Znamy skład polskiego jury na Eurowizji 2018! Kto oceniać będzie utwory w innych krajach? Mikolas Josef w szpitalu! Niektóre kraje spadają w rankingach po swoich próbach! Relacje Dziennika Eurowizyjnego już od wtorku!

Michał Szpak w polskim jury! Kto jeszcze oceniać będzie piosenki? Sprawdź które kraje wybrały do komisji wykonawców znanych z Eurowizji czy preselekcji narodowych! Zmiany w notowaniach bukmacherskich po próbach – dlaczego Czech spada? Co się dzieje z Chorwacją i Litwą? Relacje Dziennika Eurowizyjnego już od jutra!

Europejska Unia Nadawców opublikowała już nazwiska 215 ekspertów z 43 państw, którzy oceniać będą eurowizyjne piosenki zarówno w półfinałach i finałach. Każda komisja krajowa ma 5 członków, którzy proszeni będą, by oceniać zdolności wokalne uczestników, występ sceniczny, utwór i jego oryginalność i ogólne wrażenie. Jurorzy głosować będą na podstawie specjalnej transmisji drugiej próby generalnej każdej części Eurowizji – taka próba rozpoczyna się dokładnie na 24h przed faktycznym show. Skład jury ustala każda z telewizji uczestniczących w Eurowizji, jednak nazwiska członków komisji muszą być zgodne z wymogami EBU i zaakceptowane przez organizatorów.

W skład polskiego jury wchodzą Dorota Szpetkowska (kojarzyć ją możecie m.in. z bycia członkiem delegacji na JESC 2017, będzie też jurorką podczas tegorocznego festiwalu Carpathia), Michał Szpak (reprezentant Polski na Eurowizji 2016), Natalia Szroeder (uczestniczka preselekcji 2016 i jurorka selekcji JESC 2017), Sławomir Uniatowski (uczestnik selekcji 2006, na zdj.) i Michał Grott (muzyk, kompozytor i producent). W wielu krajach jurorami są wykonawcy związani z Eurowizją czy preselekcjami, np. w Albanii są to Elton Deda, Bojken Lako, Rosela Gjylbegu i Kamela Islamaj, w Austrii Nathan Trent, w Belgii Laura Tesoro i Tom Dice, w Danii Brian Rice i Emmelie de Forest, w Estonii Eva Palm, w Niemczech Mary Roos, w Irlandii Niamh Kavanagh, na Łotwie Aminata, na Litwie Jurga i Miss Sheep, w Mołdawii Cristina Scarlat, w Czarnogórze Nina Zizic, w Norwegii Guri Schanke, w Portugalii są to uczestnicy Festival da Cancao, w Serbii Bojana Stamenov, w Słowenii Raiven, a w Szwecji Mariette. Najstarszy juror pochodzi z Chorwacji (74 lata), a najmłodszy z Estonii (16 lat). Średnia wieku jurorów to 40,8. W skład jury wchodzi 112 kobiet i 103 mężczyzn.

Dziś odbywają się w Altice Arenie próby drugiej części półfinalistów z pierwszej grupy – od Macedonii zaczynając i na Cyprze kończąc. Wczorajszy dzień przyniósł sporo niespodzianek, a fani mogli po raz pierwszy zobaczyć, co przygotowali faworyci m.in. Estonia, Izrael, Czechy czy Bułgaria. Niestety doszło też do niebezpiecznej sytuacji – Mikolas Josef doznał poważnego urazu podczas akrobacji, które wykonywał na scenie. Wokalista trafił do szpitala – jego stan jest stabilny, jednak na razie nie wiadomo co dalej z jego próbami i udziałem w Eurowizji. Pojawiły się plotki, że EBU zdecyduje się przesunąć Czechy do drugiego półfinału (gdzie jest mniej krajów niż w pierwszym) by przyznać Mikolasowi dodatkowe dni na rekonwalescencję. Wielu fanów uważa, że byłby to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że poziom dwóch grup jest bardzo nierówny – w I półfinale jest zbyt wielu faworytów. Wypadek w delegacji czeskiej powoduje, że „Lie to me” zaczyna spadać w zakładach bukmacherskich – jest teraz na 5. miejscu. Spadła także Bułgaria, wyprzedzona przez Australię i Francję, które nie miały jeszcze swoich prób. Fatalnie radzi sobie Belgia, która wypadła z czołowej dziesiątki (aktualnie miejsce 12.). Chorwacja rośnie w siłę i jest już 33, natomiast Polska spadła na 34. miejsce. Izrael nadal jest liderem co oznacza, że próba Netty była udana. W notowaniach półfinałowych w top10 znajduje się aktualnie Litwa.

Relacje Dziennika Eurowizyjnego z Lizbony rozpoczną się już od jutra rana wprost z Centrum Prasowego – serdecznie zapraszam do śledzenia strony Dziennik-Eurowizyjny.pl oraz grupy facebookowej dostępnej TUTAJ, gdzie znajdziecie m.in. relacje live. Informuję, że weekendowy konkurs Dziennika Eurowizyjnego wygrał Paweł Trepka. Serdeczne gratulacje!

%d blogerów lubi to: