Francja, Bułgaria, Czechy, a może Izrael? Gdzie trafi Eurowizja w 2019? Kluby OGAE głosują – kto dostał punkty z Grecji i Luksemburga? Znamy ekipy sceniczne Irlandii i Słowenii! Altice Arena – w czwartek próby statystów!

Które kraje myślą o wygranej i organizacji Eurowizji 2019? Kluby OGAE głosują – Francja i Finlandia zyskują u bukmacherów. Kto wystąpi na scenie z Irlandczykiem Ryan’em i Słowenką Leą? W czwartek ruszają próby ze statystami! Scena już gotowa, Centrum Prasowe wciąż w przygotowaniu. 

Szef delegacji francuskiej, Edoardo Grassi, nie ukrywa, że celem delegacji w tym roku jest zwycięstwo. Ma ku temu podstawy – Madame Monsieur właśnie awansowali na 4. miejsce w notowaniach bukmacherskich, prześcigając Australię. Grassi ma nadzieję, że nawet jeśli wygrać się nie uda, to „Mercy” może zajmie chociaż miejsce w top5, co będzie i tak wielkim sukcesem i przebiciem ostatniego, bardzo dobrego wyniku Amira w Sztokholmie. W przypadku wygranej telewizja francuska najpewniej zorganizuje otwarty konkurs dla miast, które chciałyby gościć Eurowizję. Szef delegacji uważa, że miasta takie jak Lille, Lyon czy Paryż miałyby spore szanse, by dobrze zorganizować taki konkurs. Na wygraną liczą też m.in. delegacje z Australii, Estonii, Bułgarii czy Izraela. W przypadku Australii telewizja publiczna będzie współorganizatorem Eurowizji z krajem europejskim, a sam konkurs odbędzie się na naszym kontynencie. Czy Czesi też już szykują się do organizacji Eurowizji 2019? „Marzymy o tym, tak jak każdy inny kraj. Aktualnie pracujemy nad idealnym występem scenicznym, na tym się teraz w pełni skupiamy” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym Jan Bors, szef czeskiej delegacji.

Dwa kolejne kluby OGAE ogłosiły swoje rankingi. 12 punktów z Grecji trafiło do Bułgarii, 10 do Izraela, a 8 do Belgii. Cypr dostał 7 punktów. Luksemburg swoją dwunastkę dał Izraelowi, 10 otrzymała Finlandia, a 8 Australia. Francji przypadła nota 7 punktów. 4 punkty dostała Wielka Brytania, dla której są to w ogóle pierwsze punkty w tegorocznym notowaniu. Liderem nadal jest Izrael (364 punkty), przed Francją (285) i Finlandią (184). Co ciekawe, zarówno Francja jak i Finlandia podskoczyły w notowaniach bukmacherskich, być może w związku z wysokimi notami w głosowaniu OGAE. Polska ma 5 punktów i zajmuje miejsce 22. 14 państw nadal nie ma punktów – są to Albania, Armenia, Chorwacja, Gruzja, Węgry, Islandia, Malta, Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowenia, Szwajcaria i Holandia.

Pora na poznanie kolejnych ekip! Razem z reprezentantem Irlandii, Ryanem O’Shaugnessy’m na scenie wystąpią trzy chórzystki (Claire-Ann Varley, Janet Grogan, Remy Anna) oraz dwóch tancerzy – Kevin O’DwyerAlan McGrath. Kevin występował w teledysku do „Together”. Nadawca irlandzki na razie nie zdradza, jak wyglądać będzie występ, ale istnieją plotki, że ekipa będzie chciała odtworzyć klimat z klipu i pokazać parę tańczących mężczyzn. Występ ekipy ze Słowenii wyglądać będzie identycznie jak podczas preselekcji narodowych. „Według mnie głupio byłoby zmieniać coś, co publika polubiła i co wspiera. Poniekąd, wygraliśmy dzięki kombinacji wszystkich tych elementów, które świetnie ze sobą zagrały” – przyznała Lea Sirk. Być może wokalistka zakończy śpiewanie utworu „Hvala, ne” słowami w języku portugalskim. Na scenie towarzyszyć jej będą tancerki Karin Putrih, Tajda Kozamelj, Veronika Škrlj i Anja Möderndorfer oraz Karin Zemljič jako chórzystka.

W Altice Arena trwają już pierwsze próby techniczne, jeszcze bez udziału reprezentantów. Ćwiczona jest praca kamer, świateł i efekty pirotechniczne. Scena jest już w pełni gotowa i na zdjęciach prezentuje się dość dobrze – czy równie ciekawie wyglądać będzie w telewizji? Dziś odbyły się pierwsze próby prowadzących, a jutro pora na pierwsze próby ze statystami, którzy udawać będą poszczególnych reprezentantów, występując na scenie zgodnie z przygotowanym wcześniej planem. Gotowe jest już Centrum Prasowe – część pomieszczeń znajdzie się pod specjalnymi namiotami, np. strefa relaksu dla dziennikarzy i fanów oraz sala konferencyjna. Przygotowane jest też pomieszczenie do pracy, jednak nadal brakuje krzeseł, monitorów, prądu i internetu. Wszystko ma być jednak gotowe na przyjęcie pierwszych dziennikarzy. Próby z udziałem reprezentantów ruszą już 29 kwietnia, a dzień później część reprezentacji Polski (m.in. Gromee i Sara) wyleci do Lizbony z Warszawy. Druga część delegacji dotrze do Portugalii 1 maja. Relacje Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku i Instagramie ruszą 1 maja rano.

Źródło: Eurovoix, ESCkaz, M-M-PR, OGAE Sweden, inf. własne

%d blogerów lubi to: