Hiszpańska impreza! Zobacz co się działo! Rosja i Norwegia: Kto na scenie z reprezentantami? TVP pokaże wszystkie części Eurowizji, będą też powtórki! Kluby OGAE nadal głosują! Oficjalna składanka Eurowizji – sprawdź ceny w polskich sklepach! 19 kamer w Altice Arenie!

Impreza w Madrycie za nami! Co działo się w stolicy Hiszpanii? Aisel zbierze punktów z Bałkanów? Z kim na scenie wystąpią Yulia Samoylova i Alexander Rybak? Transmisja Eurowizji 2018 w TVP1 i TV Polonia, powtórki w TVP Rozrywka! Czy polski nadawca przygotuje dla widzów coś ekstra? Kolejne wyniki głosowania klubów OGAE! Składanka Eurowizji 2018 w Polsce – gdzie najtaniej? Co ciekawego w Altice Arena? Czy scena jest już gotowa? 

Ostatnia impreza eurowizyjna już za nami! Wczoraj wieczorem w Madrycie wystąpili niektórzy uczestnicy Eurowizji 2018, a także byli reprezentanci Hiszpanii, Portugalii i Andory. Podobnie jak w przypadku imprez w Moskwie i Izraelu, organizatorzy zapewnili profesjonalną pracę kamer i transmisję internetową, czym wysoko podnieśli poprzeczkę zwłaszcza wobec tych najbardziej obleganych imprez w Londynie i Amsterdamie, które nadal można śledzić tylko za pomocą amatorskich streamów słabej jakości. A co działo się w stolicy Hiszpanii? Eugent Bushpepa z Albanii po raz kolejny zachwycił wokalem, a reprezentacje Belgii i Macedonii znów zawiodły fanów. Madame Monsieur wykonali fragment wersji „Mercy” po hiszpańsku, Alfred i Amaia (na zdj.) zaśpiewali też inne utwory, a Soraya (ESC 2009) czy Lucia Perez (ESC 2011) wystąpiły w swoich eurowizyjnych strojach. Wszystkie sześć imprez pokazały, że poziom Eurowizji jest bardzo wyrównany, a często dobra i lubiana piosenka nie idzie w parze z odpowiednim wokalem, co może zaszkodzić podczas głosowania w Lizbonie. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego zdecydowanie najlepiej oceniają imprezę „Israel Calling” zorganizowaną z ogromnym rozmachem i na świeżym powietrzu. Połowę mniej głosów w ankiecie na Facebooku zdobyła impreza w Amsterdamie z udziałem ponad 30 wykonawców, w tym reprezentantów Polski.

O ile większość wykonawców Eurowizji 2018 ogranicza swoją promocję jedynie do imprez, reprezentantka Azerbejdżanu zdecydowała się na samodzielne tournee, zwłaszcza po krajach bałkańskich. Aisel wystąpiła już w Bułgarii, a odwiedzi też Czarnogórę i Albanię. Jak zauważa portal Eurovoix, występy w tych krajach mają mocno wpłynąć na wyniki głosowania, gdyż zarówno w Czarnogórze jak i Albanii televoting eurowizyjny nie cieszy się zbyt wysoką frekwencję i łatwo jest na niego wpływać. Azerbejdżanowi każdy punkt będzie potrzebny, bo już teraz typowany jest do zajęcia w półfinale miejsca na krawędzi awansu. Według najnowszych notowań bukmacherskich dla I półfinału „X my heart” jest na dziesiątym miejscu pomiędzy Armenią a Finlandią. W ogólnym notowaniu Azerbejdżan znajduje się dopiero na 26. miejscu pod kątem państw z potencjałem na wygraną. Warto też zauważyć, że w notowaniach coraz gorzej wypada Belgia – Sennek jest teraz już na 9. miejscu. Polska zajmuje pozycję 33., pomiędzy Maltą a Serbią. Liderem nadal jest Izrael, przed Bułgarią i Czechami.

Yulia Samoylova z Rosji zdradziła kolejne szczegóły swojego występu do „I won’t break”. Na scenie wspierać ją będą wokalnie trzy chórzystki: Netta Nimrodi, Arie Burshtein i Ksenia Korobkova. Co ciekawe, Netta i Arie są współautorkami polskich piosenek „Ogień i Lód” śpiewanej przez Patryka Kumóra oraz „Kochać jeszcze raz” Michała Szyca. Obydwie nagrywały też chórki do „Flame is burning” – piosenki rosyjskiej z ubiegłego roku. Na scenie Yulia będzie miała również dwóch tancerzy z duetu Todos. Strój wokalistki przygotowała Anastasia Zadorina. Co ważne, strój ma być też…częścią scenografii. Alexander Rybak z Norwegii wystąpi na scenie z pięcioma chórzystami-tancerzami. Wśród nich są Lene KokaiJens Jeffry TrinidadFrode Vassel, Lisa BorudAlvaro Estrella. Ten ostatni był już trzykrotnie na Eurowizji – pełnił rolę chórzysty dla Erica Saade (2011), Sergey’a Lazareva (2016) oraz Robina Bengtssona (2017), a dodatkowo startował też w Melodifestivalen 2014 z piosenką „Bedroom”, jednak w swoim półfinale zajął jedynie 6. miejsce.

Telewizja walońska RTBF poinformowała, że pokaże II półfinał (bez udziału Sennek) z opóźnieniem ok. 90 minut. Pozostałe części konkursu pokazane zostaną oczywiście na żywo, a dodatkowo stacja wyemituje też specjalne programy dodatkowe, rozgrzewające widzów przed faktyczną transmisją. Zdecydowana większość nadawców pokazywać będzie wszystkie części konkursu na żywo. Zrobi to także Telewizja Polska, która opublikowała już ramówkę na maj. Pierwszy półfinał (bez udziału polskiej reprezentacji i bez prawa do głosowania) transmitowany będzie 8 maja od 21:00 do 23:20, drugi (z udziałem Gromee’go i Lukasa) pokazany będzie 10 maja od 21:00 do 23:10, a finał 12 maja od 21:00 do 00:40. Co istotne, we wszystkie te dni TVP1 ma zarezerwowane 30 minut przed transmisjami na „program rozrywkowy” – być może będzie to coś związanego z Eurowizją! Wszystkie części konkursu transmitowane będą również przez TV Polonia. Podobnie jak rok temu, widzowie TVP Rozrywka będą mogli obejrzeć powtórki konkursów. Pierwszy półfinał pokazany będzie 9 maja od 21:15 do 23:30, drugi 11 maja o tej samej porze, a finał 13 maja od 21:35 do 1:15 w nocy. Komentatorem Eurowizji dla TVP będzie Artur Orzech.

Kolejne wyniki głosowań klubów OGAE! Duńczycy 12 punktów dali Francji, 10 Izraelowi, a 8 Grecji. Litwini także wsparli najwyższą notą Francję, Netta dostała 2. miejsce, a 8 punktów przypadło grupie Equinox z Bułgarii. Francja zdobyła 12 punktów także z Rumunii, 10 miała Grecja, a 8 Bułgaria. Aktualnie Izrael prowadzi mając aż 238 punktów, druga jest Francja (154), a trzecia Finlandia (109). W top5 są też Australia (101) i Bułgaria (85). Polska nadal ma tylko 3 punkty i zajmuje 22. miejsce, pomiędzy Irlandią a Serbią. 17 państw wciąż nie dostało żadnych punktów. Niebawem opublikowane będą punktacje z Armenii, Cypru, Polski, Estonii, Norwegii, Rosji, Grecji oraz Luksemburga.

Oficjalna składanka Eurowizji 2018 zdobyła 9. miejsce na oficjalnej liście sprzedaży płyt w Portugalii. Album dostępny jest także w Polsce, a jego premiera odbyła się 20 kwietnia. Na stronie sklepu internetowego sieci Empik, składanka dostępna jest już za 57,99 PLN. Polski utwór znajduje się na drugiej płycie tego podwójnego wydawnictwa, na ścieżce numer 13. Płytę kupić można także za pośrednictwem stron Gandalf.com.pl (54,93 PLN), bonito.pl (52,11 PLN), merlin.pl (53,99 PLN), swiatksiazki.pl (52,50 PLN) czy dvdmax.pl (53,98 PLN). Dystrybucją albumu w Polsce zajmuje się Universal Music Poland.

Łącznie 19 kamer będzie obsługiwać transmisję Eurowizji 2018 w tym roku – poinformowali producenci show. Organizatorzy wciąż zajmują się pracami związanymi z budową sceny, ale też uczestniczą w licznych spotkaniach dotyczących efektów specjalnych (np. pirotechnicznych), które będą wykorzystane przez niektóre delegacje. Większość elementów scenografii poszczególnych występów dotarła już do Lizbony. Wiadomo, że Benjamin Ingrosso ze Szwecji wykorzysta dokładnie ten sam motyw, który pojawił się w trakcie preselekcji Melodifestivalen 2018. W Altice Arenie są już wszystkie maszyny do wiatrów, dymów czy ognia. W pełni gotowe jest już stanowisko EBU (z którego przemawiać będzie Jon Ola Sand) oraz GreenRoom. Brakuje jedynie mebli – specjalne kanapy dostarczy włoska firma Chateau d’Ax.

Śledź specjalne relacje na żywo z Centrum Prasowego, spod sceny, z konferencji prasowych, czerwonego dywanu, prób, imprez i z każdego innego miejsca, gdzie dziać się będzie coś ciekawego! Relacje rozpoczną się już 1 maja i będą dostępne za pośrednictwem grupy Facebook Dziennika Eurowizyjnego! Dołącz już teraz

%d blogerów lubi to: