Najnowsze notowania bukmacherskie – Polska wypada bardzo słabo! Izrael nadal na topie – także w głosowaniach OGAE! Estonia i Finlandia – czy problemy zostały rozwiązane? Euro Fan Cafe w klubie nocnym! Zobacz najnowsze zdjęcia sceny! Jaka jest prognoza pogody na eurowizyjny sezon w Lizbonie?

Spory spadek Polski w notowaniach bukmacherskich! Kolejne kluby OGAE głosują – Izrael się wzmacnia! Co z kosztownym projektorem dla Estonii i kompozytorami w delegacji fińskiej? Euro Fan Cafe – znamy lokalizację! Scena rośnie w oczach. Jaka pogoda na Eurowizję 2018? 

Najnowsze notowania bukmacherskie to spory spadek Polski! „Light me up” jest teraz na 37. miejscu listy piosenek, które mają szansę wygrać Eurowizję. Niżej notowanych jest jedynie sześć piosenek – z Chorwacji, Czarnogóry, Słowenii, Islandii, Albanii i San Marino. Do tej pory Polska balansowała na pozycjach 32-33, a aktualne miejsce jest najniższe w notowaniach od momentu finału preselekcji  narodowych. Liderem wciąż jest Izrael, który nie opuszcza najwyższego miejsca od momentu premiery piosenki „Toy”. Na drugim miejscu jest Bułgaria, trzecie są Czechy, a czwarta Australia, która zepchnęła Estonię na miejsce piąte. W top10 są też Szwecja, Francja, Norwegia, Belgia i Hiszpania. Nie zmienia się skład półfinałowy – bukmacherzy typują, że do finału awansują Izrael, Czechy, Bułgaria, Estonia, Grecja, Cypr, Belgia, Austria, Armenia i Azerbejdżan, a pierwsza „pod kreską” jest Finlandia. W drugim półfinale stawia się na Szwecję, Australię, Ukrainę, Norwegię, Holandię, Polskę, Mołdawię, Danię, Rosję i Łotwę. Przegranym miałyby być Węgry. W fanowskim „Big Poll 2018” portalu Eurovisioon.ee pierwsze miejsce zajmuje Francja, przed Belgią i Izraelem, a w top5 są też Grecja i Estonia. Polska zajmuje 19. miejsce, a na dnie jest San Marino.

Znamy kolejne rankingi klubów OGAE. Łotysze dali 12 punktów Izraelowi, 10 punktów zdobyły Czechy, a 8 Australia. 2 punkty trafiły do sąsiedniej Litwy. Także Serbowie najwyższą notę przyznali Izraelowi, 10 trafiło do Bułgarii, a 8 do Grecji. Jeszcze jedną dwunastkę na konto Netty przekazało OGAE Reszta Świata. Fani ze wszystkich zakątków globu, w których krajach nie ma OGAE, dali 10 punktów Francji, a 8 Finlandii. Słoweńcy zagłosowali nieco inaczej – ich 12 punktów trafia do Australii, 10 do Izraela, a 8 do Finlandii. Fani ze Słowenii 2 punkty przyznali piosence z Serbii. Kolejne kluby będą głosować już wkrótce, ale póki co pewne jest, że faworytem fanów zostanie Izrael – piosenka „Toy” ma już ogromną przewagę nad pozostałymi propozycjami. Polska otrzymała póki co tylko 3 punkty – od OGAE Słowacja.

Pora sprawdzić, co ciekawego dzieje się w państwach, w których ostatnio panowała „finansowa drama”. Po tym jak telewizja estońska odrzuciła możliwość finansowania projektora potrzebnego do występu Eliny (koszt to ok. 65 tys. euro), spekulowano, że bogaty mąż wokalistki powinien zasponsorować urządzenie, które pozwoliłoby powtórzyć występ z preselekcji. Elari Tamm z Uniwersytetu Nauk Stosowanych ma jednak inny pomysł i zachęca prywatnych inwestorów do ryzykownego ruchu. Sponsor powinien wyłożyć pieniądze, a w przypadku zwycięstwa Estonii w Eurowizji, rząd kraju zwróci pomnożone koszty. „Trudno jest wytłumaczyć państwowy wydatek związany z Eurowizją, ale konkurs, chociaż wydaje się być lekką rozrywką, tak naprawdę jest jednym z głównych wydarzeń pomagających promować Estonię. Jeśli Estonia wygra, będzie to wspaniała okazja by zachęcić 200 milionów widzów do wizyty w tym kraju” – tłumaczy, dodając, że zainwestowanie w projektor wzmocni szanse Eliny na wygraną, a co za tym idzie, na przeniesienie konkursu do Estonii. Tymczasem w Finlandii zmiana w składzie delegacji – kompozytorzy piosenki „Monsters” jednak pojadą do Lizbony. Telewizja YLE wytłumaczyła, że poprzednie doniesienia były nieporozumieniem, a fakt, że w delegacji będzie management Saary nie jest i nigdy nie był powodem pierwotnego wykluczenia kompozytorów z delegacji. Ostatecznie więc Joy i Linnea Deb, a także Ki Fitzgerald będą w stolicy Portugalii wspierać wokalistkę.

W 2018 roku powraca Euro Fan Cafe, jako zupełnie odseparowane od Euroclubu miejsce do eurowizyjnego imprezowania. Zarówno w 2016 jak i w 2017 roku Euro Fan Cafe było częścią Euroclubu, teraz znów będą to dwa różne miejsca. Euro Fan Cafe przygotowane zostanie przez OGAE Portugalia przy pomocy OGAE International w nocnym klubie MoMe, jednym z najnowszych tego typu miejsc w Lizbonie. Zostanie otwarte dla fanów 5 maja (dzień później niż Euroclub i Eurovision Village) i na pewno będzie miało bogaty program imprez. Na razie jednak nie wiadomo, jakie są dokładne plany i kto wystąpi w MoMe. Powoli klarują się już terminy innych imprez związanych z Eurowizją. 4 maja w „Trumps Club” w ramach imprezy The Dollz wystąpi reprezentantka Cypru – Eleni Foureira. 9 maja odbędzie się WiwiJam, impreza organizowana przez portal Wiwibloggs w Hard Rock Cafe Lisbon. Wstęp na imprezę dozwolony jest bez akredytacji.

Na blogu M&M Production czytamy, że chociaż scena jest jeszcze daleka od bycia całkowicie zbudowaną, już teraz wygląda fascynująco, co pokazują zdjęcia z Altice Areny. Zaczęły się już pierwsze testy świateł, rozpoczęto też montaż wszystkich kamer. Co ciekawe, doszło do wpadki z wykładziną, którą wyłożony ma być Green Room. Jej kolor uznano jako „babypoop blue” co było dalekie od oczekiwań producentów. Na szczęście wykładzina zostanie zmieniona. Może dojść też do problemów z innym dywanem – niebieskim, który ma być wykorzystany w trakcie imprezy otwarcia 6 maja. Długoterminowa prognoza pogody akurat na ten dzień zapowiada przelotne opady deszczu, a nawet burze z piorunami. Na szczęście będzie dość ciepło – spodziewać się można ok. 20 stopni przez całe 2 tygodnie.

apr18-web014

Do soboty głosować można w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2018”! Mamy już ponad 5,5 tys. głosów! Szczegóły dostępne TUTAJ, a ankietę znajdziecie poniżej. Wyniki przekazane zostaną w niedzielę wieczorem. 

fot. Google Maps

%d blogerów lubi to: