Eurovision Village, próby, relacje! To czeka nas już w maju! Serbowie i Chorwaci oceniają „Light me up” – jak komentują polską propozycję? Scena gotowa! Jak się prezentuje? Trwa finałowe głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt”!

Atrakcje Eurovision Village – kto wystąpi? Próby generalne – kiedy i o której godzinie? Relacje Dziennika Eurowizyjnego z Lizbony już od 1 maja na Facebooku i Instagramie! Serbowie i Chorwaci oceniają „Light me up”? Co sądzicie o ich komentarzach? Scena już gotowa! Czy spełni oczekiwania? 

Znamy kolejne szczegóły sezonu eurowizyjnego w Lizbonie! Telewizja RTP ujawniła, że duet Beatbombers swoim występem otworzy Eurovision Village 4 maja o 21:00 czasu lokalnego. Muzyka duetu pojawi się także podczas defilady flag w trakcie finału Eurowizji 2018. 5 maja w ramach projektu „Lisbon at Night” w eurowizyjnej wiosce wystąpią Discotexas, a dzień później JP Coimbra i Nuno Figueuredo zaprezentują największe hity zmarłego reprezentanta Portugalii – Carlosa Paiao, a Moullinex zaśpiewają piosenki Doce. Z kolei Nuno Feist przygotuje recital związany z utworami Simone de Oliveiry. Dodatkowo od 17:00 do 19:40 będzie można z eurowizyjnej wioski śledzić transmisję ceremonii otwarcia Eurowizji i spaceru uczestników po „błękitnym” dywanie. 7 maja w ramach „Atlantic Night” wystąpią portugalsko-brazylijski zespół Banda do Mar oraz Waldemar Bastos z Angoli. Dwa dni później odbędzie się koncert „The Greatest European Classics” w wykonaniu The Metropolitan Orchestra of Lisbon. 11 maja czeka nas koncert Orelhi Negry, Blayi, Any Bacalhau, M7 oraz Marty Ren. Dodatkowo w dniach półfinałów i finału w Eurovision Village oglądać będzie można transmisję wszystkich części Eurowizji 2018. Oczywiście w wiosce eurowizyjnej nie zabraknie też gwiazd tegorocznego konkursu, jednak dokładny plan ich koncertów opublikowany zostanie później.

Poznaliśmy też oficjalny plan wszystkich prób. Wcześniejsze informacje w pełni się potwierdziły. Przypomnę, że reprezentacja Polski pierwszą próbę techniczną będzie miała 2 maja o 10:40 czasu lokalnego (11:40 w Polsce), a drugą 5 maja o 13:05 czasu lokalnego (14:05 w Polsce). Próby generalne półfinałów odbędą się o następujących godzinach:

Pierwszy półfinał:

 • Pierwsza próba (z udziałem gości specjalnych, tj. finalistów z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii) 7 maja od 14:00 czasu lokalnego (15:00 w Polsce)
 • Druga próba – jurorska, 7 maja od 20:00 czasu lokalnego (21:00 w Polsce)
 • Trzecia próba, 8 maja od 14:00 czasu lokalnego (15:00 w Polsce)
 • Transmisja półfinału 8 maja od 20:00 w Portugalii (21:00 w Polsce)
 • Konferencja prasowa nowych finalistów ruszy po 22:30 (23:30 w Polsce)

Drugi półfinał

 • Pierwsza próba (z udziałem gości specjalnych, tj. finalistów z Niemiec, Włoch i Francji) 9 maja od 14:00 czasu lokalnego (15:00 w Polsce)
 • Druga próba – jurorska, 9 maja od 20:00 czasu lokalnego (21:00 w Polsce)
 • Trzecia próba, 10 maja od 14:00 czasu lokalnego (15:00 w Polsce)
 • Transmisja półfinału 10 maja od 20:00 w Portugalii (21:00 w Polsce)
 • Konferencja prasowa nowych finalistów ruszy po 22:30 (23:30 w Polsce)

Finał

 • Pierwsza próba 11 maja od 13:00 czasu lokalnego (14:00 w Polsce)
 • Druga próba – jurorska, 11 maja od 20:00 czasu lokalnego (21:00 w Polsce)
 • Trzecia próba, 12 maja od 12:30 czasu lokalnego (13:30 w Polsce)
 • Transmisja finału 12 maja od 20:00 w Portugalii (21:00 w Polsce)

Podobnie jak w poprzednich latach, Dziennik Eurowizyjny będzie dokładnie śledził próby generalne. Występów w trakcie pierwszej próby relacjonowane będą wprost spod sceny, a ich fragmenty znajdziecie na InstaStory @MikiMico. Tam też dostępna będzie specjalna relacja z prób jurorskich. Dodatkowo organizatorzy poinformowali, że w środę 9 maja o 17:00 czasu portugalskiego odbędzie się konferencja prasowa EBU i RTP, a o 17:30 konferencja dotycząca Eurowizji Junior 2018. Relacje na żywo z całego sezonu eurowizyjnego w Lizbonie (od 1 maja) dostępne będą na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego – chcesz być na bieżąco i poczuć atmosferę prób? Nie może Cię zabraknąć na grupie!

Portal ESCserbia.com przygotował dziś panel poświęcony piosence „Light me up” Gromee’go i Lukasa. Serbscy fani mieli okazję wypowiedzieć się na temat tego utworu. „To typowy letni hit. Piosenka jak piosenka – nie jest zła, ale teledysk odwrócił uwagę od niej, chociaż w pozytywny sposób. Lato, słońce, dobra ekipa, to naprawdę poprawia nastrój. Jeśli na scenie także obecna będzie taka tematyka, myślę, że spodoba się to wielu widzom, głównie dlatego, że przynosi pozytywne wibracje i daje pozytywną energię” – twiedzi Tanja. Marko uważa, że piosenkę chętnie usłyszałby w klubie i świetnie by się do niej bawił, ale nie do końca pasuje mu ona do muzycznej rywalizacji. „Mam nadzieję na dobry występ, bo to jedyny jasny punkt, który może uratować ich przed odpadnięciem w półfinale. Trochę rozczarowujący utwór z Polski” – twierdzi. Djordje jest pewien, że Polska znów awansuje do finału, ale podkreśla, że sytuacja będzie podobna jak w 2016 roku, gdy wsparła nas publika, ale nie jurorzy. Także on zwraca uwagę na potrzebę przygotowania naprawdę dobrego występu. „Nie jestem pewien finału. Śpiew Lukasa był bardzo zły i niepewny – podczas finału narodowego pięknie fałszował, a dodatkowo nie widzę tutaj potencjału na dobry występ sceniczny” – krytykuje Slobodan. „Brzmi jak 90% piosenek, które słyszymy każdego dnia. Tekst jest skrajnie banalny, a sam wokalista nie miał specjalnej okazji, by się wykazać. Nie wątpię, że będzie to wielki hit w Polsce, a może jeszcze gdzieś indziej, nie wątpię też, że Polska wejdzie do finału, ale nie oczekuję dobrego rezultatu” – dodaje Svetlana. Redakcja przyznała średnią ocenę 2,6/5.

Także chorwacki portal Eurosong.hr wypowiedział się na temat naszej eurowizyjnej propozycji. „Brzmi jak letni hit – pewny finalista” – uważa Andrea, dając ocenę 7/10. „Lato 2015?” – ironizuje Bartol (ocena 5/10). „To jedna z najlepszych polskich piosenek eurowizyjnych. Utwór, który można by usłyszeć w klubach i myślę, że będzie żyć także po konkursie. Finał jest pewny, a i top10 w finale jest możliwe” – uważa Bojan (ocena 8/10). „Piosenka rozruszy Wam nogi, ręce i organy wewnętrzne, ma też ten feelgood moment, którego w tym roku innym brakuje. Chociaż Eurowizja to nie jest klub, więc nie sądzę, by wszystkim się to tak bardzo spodobało” – myśli Faruk (ocena 8/10). „Gdyby pod tą piosenką podpisał się Avicii czy David Guetta, piosenka podbiłaby Billboard. Od powrotu na Eurowizję, jedna z najlepszych polskich piosenek i wielkie dzięki polskiej publiczności za to, że anulowała wyniki jurorskie w trakcie preselekcji” – uważa Luna (9/10). „Według mnie to jedna z najlepszych piosenek tegorocznego konkursu. Finał na pewno, a i to najwyższe miejsce jest do osiągnięcia” – komentuje Tomislav (10/10). Łącznie Gromee i Lukas zdobyli 47 punktów na 60 możliwych i średnią ocen 7,83.

Ruchome elementy sceny, a zwłaszcza obręcze, są już na swoim miejscu i wszystko działa bardzo sprawnie – relacjonuje produkcja Eurowizji 2018. Pierwsze próby pracy kamer mają się odbyć już jutro. Po raz pierwszy uruchomiony będzie też 21-metrowy kran kamerowy ustawiony nieopodal Green Roomu. Niebawem opublikowane zostaną pierwsze oficjalne nagrania sceny w pełnym świetle, byśmy mogli zobaczyć jakie efekty będą dostępne w trakcie show. Nie wszystkim jednak scena się podoba. Wielu fanów krytykuje brak ekranów LED-owych, a samą konstrukcję porównuje do tej znanej z Eurowizji Junior w Sofii. Czy nowa wizja sceny spełni oczekiwania widzów, fanów i (co najważniejsze) startujących w konkursie delegacji? Czy będzie „biedniejsza” od poprzednich? A może zachwyci nas prostotą lub skrywa niespodzianki? Przekonamy się niebawem!

apr17-web004

Ponad 4,7 tys. głosów oddano już w wielkim finale plebiscytu „Nasz Faworyt”! Głosowanie trwa do soboty, a szczegóły znajdziecie TUTAJ. Ankieta dostępna jest poniżej:

%d blogerów lubi to: