Próby techniczne – znamy rozkład i wiemy, kiedy Gromee i Lukas ćwiczyć będą na scenie! Zobacz „próbne” podawanie wyników z 2005 i 2009 roku! Finowie nie zabiorą do Lizbony kompozytorów utworu! Portugalia czeka na gości!

Próby techniczne w Lizbonie – kiedy na scenie pojawią się Gromee i Lukas Meijer? Sprawdź rozkład prób! Problemy finansowe w Finlandii – kompozytorzy pozbawieni miejsca w delegacji! Eurovision Village od 4 maja, wycieczki dla dziennikarzy – co jeszcze szykują Portugalczycy? Scena nabiera kształtów! Ponad 3 tys. głosów w „Nasz Faworyt” – wciąż można głosować!

Wyciekł już fragment rozkładu prób, dotyczący całego pierwszego tygodnia, w którym organizowane będą próby techniczne. Rozpoczną się one 29 kwietnia o 10:00 (czasu portugalskiego) i pierwsza na scenie pojawi się Azerka Aisel. Każda próba trwać będzie 30 minut, a w ciągu dnia zaplanowano dwie przerwy (jedna godzinna od 12:30 i jedna 20-minutowa od 15:30). Ostatnia próba w niedzielę dotyczyć będzie grupy Equinox z Bułgarii, która ćwiczenia zakończy o 17:50. Nazajutrz próby rozpoczną Macedończycy, a zakończy Greczynka reprezentująca Cypr, o 16:40. Od 1 maja próby relacjonować będzie na żywo Dziennik Eurowizyjny – o poranku rozpocznie Alexander Rybak z Norwegii, a o 16:40 rozpocznie się próba Jessici z Australii, która zamknie ten dzień. Dla polskich fanów najważniejszy będzie 2 maja – o 10:40 rozpocznie się pierwsza próba techniczna Gromee’go i Lukasa Meijera. Potrwa do 11:10.

Drugi cykl prób technicznych (tym razem krótszych o 10 minut) ruszy 3 maja o 10:00 i zakończy się o 17:30 gdy ze sceny zejdzie Saara Aalto z Finlandii. Przerwy planowane są o 12:00 (godzinna) i o 15:05 (20-minutowa). Komplikacje zaczynają się w piątek 4 maja. Najpierw rozpoczną się próby półfinalistów (od Armenii po Danię), a od 15:05 ruszą pierwsze próby techniczne finalistów w kolejności – Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Francja. Będzie to dość intensywny dzień, bo Madame Monsieur zakończą swoją próbę dopiero o 19:30. W sobotę próby od 10:00 do 16:40 i dotyczyć będą tylko półfinalistów. Gromee i Lukas będą mieć swoją II próbę techniczną po przerwie lunchowej, tj. od 13:05 do 13:25. W niedzielę ostatni dzień prób technicznych – tylko finaliści – od 10:00 do 12:25 (zakończą Włochy). Krótszy dzień prób w niedzielę ma pomóc w bardziej sprawnym przetransportowaniu wszystkich delegacji na ceremonię Otwarcia Eurowizji i spacer po czerwonym dywanie. Należy pamiętać, że tego samego dnia co próby danych uczestników, organizowane będą też ich spotkania z dziennikarzami. Po I próbie technicznej będzie krótkie „Meet & Greet”, a po II próbie konferencja prasowa. Oczywiście będą również okazje do indywidualnych wywiadów, pozowania do zdjęć i rozdawania autografów.

Po problemach finansowych Estonii (brak pieniędzy na projektor przy jednoczesnym trenowaniu wokalu aż w Nowym Jorku…) pora na Finlandię, gdzie telewizja YLE odmówiła pokrycia kosztów podróży i noclegów kompozytorów utworu „Monsters”. Joy i Linnea Deb nie kryją rozczarowania, twierdząc, że to w końcu konkurs piosenki i ich obecność w Lizbonie jest niezwykle istotna. Producent UMK przyznaje, że kompozytorzy powinni jechać na Eurowizję i wejść w skład delegacji fińskiej, ale brakuje zarówno miejsc jak i funduszy, zważywszy na to, że nadawca YLE jest zobowiązany do opłacenia kosztów pobytu przedstawicieli Warner Music Finland i ekipy Saary Aalto. Stacja YLE dodaje, że to nie od niej zależy, kto wchodzi w skład delegacji. Deb’owie są pewni, że nie będą już współpracować z Finami w przyszłości.

Oficer prasowy Eurowizji informuje, że Eurovision Village na Terreiro do Paco otwarte będzie od 4 maja – będzie tam można m.in. śledzić na żywo transmisję wszystkich części konkursu, ale też oglądać różnego rodzaju koncerty (także gwiazd Eurowizji), coś zjeść, kupić pamiątki i spotkać wielu fanów imprezy. Telewizja RTP będzie miała tam też swoje specjalne studio, z którego będzie nadawać m.in. na potrzeby programów śniadaniowych. Dla akredytowanych dziennikarzy dostępny będzie bezpłatny przejazd tzw. Aerobusem z lotniska do centrum miasta oraz jeden przejazd turystycznym Yellow Busem. Przygotowane będą też specjalne wycieczki dla dziennikarzy (w dniach 2-3 maja). Scena w Altice Arenie nabiera już ostatecznych kształtów dzięki zamontowaniu wszystkich dużych elementów. Zdradzono też, że „dziury” w scenie, o których wcześniej pisano, wypełnione będą specjalnymi podnośnikami – na razie nie wiadomo jakie będzie ich „eurowizyjne” zastosowanie.

Trwa wielkie głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2018”! Do tej pory oddano już ponad 3 tys. głosów, ale różnice są niewielkie, dlatego każdy głos jest na wagę złota! Szczegóły znajdziecie TUTAJ, a ankietę poniżej:

 

%d blogerów lubi to: