Sara i Andrzej na ślubnym kobiercu! Co będzie przedstawiać polska pocztówka eurowizyjna? Zmiany w notowaniach bukmacherskich – pozycja Izraela zagrożona? Carpathia Festival 2018 – kto w jury?

Gromee i Sara Chmiel wzięli ślub w polskich górach! Polska reprezentacja nagrała pocztówkę na Eurowizję – gdzie? Co będzie motywem przewodnim? Zmiany w notowaniach bukmacherskich – Bułgaria w górę, Belgia w dół. Carpathia Festival 2018 – znamy skład jurorski! 

W całkowitej tajemnicy przed mediami polski reprezentant, Gromee, wziął 7 kwietnia ślub z Sarą Chmiel, wokalistką zespołu Łzy. Jak dowiedział się portal Plejada, skromna ceremonia odbyła się w polskich górach, a obecni byli na niej jedynie członkowie rodzin i najbliżsi znajomi pary. Śledząc profile na mediach społecznościowych nie dało się wyczuć, że Gromee przygotowuje się do najważniejszego dnia w swoim życiu, co po raz kolejny udowadnia niezwykły profesjonalizm producenta, który życie prywatne oddziela od zawodowego. Wczoraj jednak Sara Chmiel dodała na swoim Facebooku drugie nazwisko (od teraz jest Sarą Chmiel-Gromalą), a zespół Łzy złożył młodej parze życzenia z okazji ślubu, które jednak szybko zostały usunięte. Dziś Gromee opublikował na swoim Instagramie piękne zdjęcie, które zobaczyć możecie u góry artykułu. O ślubie dopiero dziś poinformowały polskie media. Sara Chmiel ma 27 lat, w 2007 roku zajęła 1. miejsce w festiwalu „Kaunas Talent” na Litwie, była też finalistką festiwalu „New Wave” na Łotwie (ubiegłoroczną edycję wygrała mołdawska formacja DoReDos). Od 2011 związała się z popularnym zespołem Łzy, zastępując dotychczasową wokalistkę Anię Wyszkoni, z którą formacja zajęła 2. miejsce w polskich preselekcjach do Eurowizji 2004. Sara pełni rolę menadżerki Gromee’go, a podczas tegorocznego finału narodowego występowała w chórkach Lukasa Meijera i zapewne także w Lizbonie będzie go wspierać wokalnie. Wywiad z Sarą po zwycięstwie Gromee’go w preselekcjach mogliście obejrzeć na relacji live Dziennika Eurowizyjnego. Młodej parze życzę wszystkiego najlepszego!

Ślub ślubem, ale Eurowizja za pasem i Gromee z Lukasem Meijerem oraz szefem delegacji, Mateuszem Grzesińskim, polecieli w środę do Portugalii, by nagrywać eurowizyjną pocztówkę. Telewizja RTP zdecydowała, że polska reprezentacja nagra ją w miejscowości Mafra, 28 kilometrów od Lizbony, nad oceanem oraz w Ericeirze, która znana jest ze świetnym warunków do windsurfingu i od lat przyciąga zarówno Portugalczyków jak i zagranicznych turystów. Polska pocztówka będzie więc pełna widoków oceanu, plaży i pięknego wybrzeża oraz…desek surfingowych, z czego jedna z nich przyozdobiona będzie logiem Eurowizji i flagą Polski. Efekt pracy ekipy RTP zobaczymy już 10 maja podczas II półfinału konkursu w Lizbonie.

Spore zmiany w notowaniach bukmacherskich. Na szczyt powoli wraca Bułgaria, która zaraz po publikacji utworu „Bones” wypadła z top5, ale po udanym występie grupy Equinox w Londynie ponownie awansowała do ścisłej czołówki, zajmując miejsce czwarte. Teraz jest już druga i ustępuje jedynie Izraelowi, nieco osłabionemu po występie Netty w Tel-Awiwie. Warto wspomnieć, że zespół Equinox wspierany będzie wokalnie zza sceny przez chórzystkę Mię D. Trzecie miejsce w notowaniu zajmują Czechy, czwarte Estonia, a piąte Australia. Z grona najwyżej notowanych państw wypadła Belgia po nieudanej prezentacji wokalnej Sennek w trakcie „Israel Calling”. Belgijka jest teraz na siódmym miejscu. Polskie „Light me up” niestety nadal w ogonie – jest to 32. w kolejności piosenka pod kątem szans na wygraną w finale. Przed nami jest Irlandia, a za nami Malta. Na dnie San Marino, a w ostatniej piątce są też Islandia, Słowenia, Czarnogóra i Szwajcaria. Bukmacherzy twierdzą, że do finału z pierwszej grupy awansują Izrael, Czechy, Estonia, Bułgaria, Grecja, Belgia, Cypr, Armenia, Austria i Azerbejdżan. W 80% te wyniki pokrywają się z decyzją czytelników Dziennika Eurowizyjnego, którzy w głosowaniu „Nasz Faworyt” do finału wskazali Finlandię i Macedonię zamiast państw kaukaskich. W drugim półfinale typowane są Szwecja, Australia, Ukraina, Norwegia, Holandia, Polska, Mołdawia, Dania, Rosja i Łotwa. Po fatalnym występie Yulii Samoylovej w trakcie „Moscow Eurovision Party” szanse Rosji zaczęły spadać – wokalistka znajduje się w ogonie top10 półfinału.

Niezmiernie miło mi poinformować, że będę jednym z członków jury Carpathia Festival 2018, który odbędzie się w dniach 26-27 maja w Rzeszowie. O Grand Prix powalczy 18 wykonawców z Polski i krajów europejskich oraz Izraela, a jurorzy będą mieć pełną decyzyjność ws. wyników. W komisji zasiądą również Marek Kościkiewicz (kompozytor utworu „Mój Dom” Alicji Regi z Eurowizji Junior), Onutė Žukienė z Litwy, Lidia Dzikowska – Bylińska, prof. Anna Janosz, Roman Owsiak, Tomasz Konfederek oraz Dorota Szpetkowska, która w delegacji TVP na Eurowizji Junior pełniła rolę doradczą w kwestii występu Alicji Regi oraz była też tłumaczem wokalistki w trakcie wywiadów i konferencji prasowej. Więcej informacji na temat uczestników Carpathia Festival znaleźć możecie na specjalnej podstronie Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ. W najbliższy weekend pojawią się tam sylwetki kolejnych wykonawców oraz ich konkursowe piosenki.

Do niedzieli do godziny 15:00 głosować można w drugim półfinale plebiscytu „Nasz Faworyt 2018”! Szczegóły głosowania dostępne są TUTAJ, a ankieta poniżej. Wyniki zostaną przekazane w niedzielę wieczorem.

%d blogerów lubi to: