NASZ FAWORYT 2018: Głosowanie w I półfinale! Zdecyduj, które utwory powinny awansować do finału i wspieraj swoje ulubione piosenki!

Zdecyduj o tym, które kraje powinny awansować do finału z I półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2018! Weź udział w głosowaniu i wspólnie wybierzmy „Naszego Faworyta” konkursu w Lizbonie! Głosowanie w pierwszej grupie dostępne do 8 kwietnia!

Rozpoczynamy coroczny plebiscyt, w którym czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybierają swojego faworyta Eurowizji! Plebiscyt organizowany jest od 2011 roku i do tej pory wygrywały następujące utwory:

 • „I can” zespołu Blue z Wielkiej Brytanii (11. miejsce)
 • „Never forget” Grety Salome i Jonsiego z Islandii (20. miejsce)
 • „Only teardrops” Emmelie de Forest z Danii (zwyciężczyni Eurowizji)
 • „Children of the Universe” Molly z Wielkiej Brytanii (17. miejsce)
 • „Goodbye to yesterday” Eliny i Stiga z Estonii (7. miejsce)
 • „If love was a crime” Poli z Bułgarii (4. miejsce)
 • „Occidentali’s Karma” Francesco z Włoch (6. miejsce)

https://www.youtube.com/watch?v=Bu9rndwc_3E

Kto zostanie faworytem w tym roku? Dowiemy się już pod koniec kwietnia, ale na początek pora zdecydować, które kraje powinny awansować do finału! Na początek głosowanie w I półfinale, w nowym formacie. O tym, które kraje przejdą do ostatecznej rundy zadecydują zarówno czytelnicy głosujący poprzez ankietę jak i członkowie grupy facebookowej Dziennika Eurowizyjnego. W ankiecie należy wybrać max. 10 krajów, które powinny przejść dalej, a na Facebooku dostępny będzie formularz Scorewiz, w którym nie tylko trzeba wybrać czołową dziesiątkę, ale i ułożyć ją według osobistego rankingu przyznając punkty w skali eurowizyjnej. Na podstawie wyników głosowania facebookowego do finału wejdzie 6 najwyżej ocenionych państw. Pozostałe 4 miejsca zajmą państwa, które zdobędą największe poparcie w ankiecie. Głosowanie potrwa do niedzieli, 8 kwietnia. Skrót piosenek z I półfinału znaleźć można poniżej (uwaga! Utwór Białorusi posiada nową, oficjalną wersję, która nie została umieszczona w skrócie. Posłuchaj jej można TUTAJ):

Parę ciekawostek na temat I półfinału:

 • Pierwszy półfinał uznawany jest przez fanów za znacznie silniejszy, niż druga grupa.
 • W tej rundzie o finał walczyć będzie 19 państw, a w trakcie transmisji Eurowizji głosować będą mogły również Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania.
 • Pięć utworów śpiewanych jest w całości w języku narodowym, w tym najbardziej „egzotyczna” kombinacja, gdzie reprezentantka Estonii śpiewa po włosku.
 • W półfinale wystartuje 9 solistek, w tym m.in. laureatka 2. miejsca w brytyjskim „X-Factor” Saara Aalto (dla Finlandii) czy reprezentantka Cypru, Eleni Foureira, mieszkająca na stałe w Grecji.
 • Siedmiu solistów walczy o finał, w tym Sevak Khanagyan reprezentujący Armenię (chociaż mieszka w Moskwie) czy Alekseev jako przedstawiciel Białorusi (chociaż jest Ukraińcem).
 • Stawkę dopełniają trzy zespoły, w tym kwintet bułgarsko-amerykański Equinox oraz duet rodzeństwa Zibbz ze Szwajcarii.
 • W I półfinale startuje Azerbejdżan, to jedyny kraj w tej grupie, który zawsze awansuje do finału Eurowizji. Czterech wykonawców z bukmacherskiego top5 znajduje się w tym półfinale.
 • O finał walczą dwa kraje b. Jugosławii (Chorwacja i Macedonia), dwa kraje nordyckie (Finlandia i Islandia), dwa kraje niemieckojęzyczne (Szwajcaria i Austria), dwa małe kraje bałtyckie (Litwa i Estonia), dwa kraje kaukaskie (Armenia i Azerbejdżan), aż trzech sąsiadów Macedonii (Grecja, Albania i Bułgaria) czy trzy kraje graniczące z Polską (Czechy, Litwa i Białoruś).
 • Tylko dwa kraje z ubiegłorocznego top10 Eurowizji znajdują się w I półfinale w 2018 roku (Bułgaria i Belgia). Dziewięć państw, które nie zdobyły awansu rok temu, walczą w tej samej grupie.

Głosowanie ankietowe dostępne jest poniżej. Można wybrać oddać swój głos maksymalnie na 10 państw. Aby wziąć udział także w głosowaniu facebookowym, należy dołączyć do grupy Dziennika Eurowizyjnego na tym portalu społecznościowym! Serdecznie zapraszam do udziału w plebiscycie!

fot. Emmelie de Forest, zwyciężczyni plebiscytu w 2013 roku 

%d blogerów lubi to: