Kolejne odsłony chorwacko-rumuńskiego sporu o piosenkę! Kiedy kolejność startowa w półfinałach? Kiedy Gromee i Lukas będą mieć pierwszą próbę techniczną w Lizbonie? Eurowizja 2018: Kto poda punkty i kto będzie komentować konkurs?

Wojna chorwacko-rumuńska o podkład muzyczny. Kto mówi prawdę? Kiedy opublikowana będzie kolejność startowa i kiedy ruszą próby techniczne w Lizbonie? Podawacze punktów i komentatorzy Eurowizji 2018 – znamy pierwsze nazwiska! 

Skandalu z Chorwacją ciąg dalszy. Po tym gdy odkryto, że rumuński wykonawca Guez opublikował utwór z tym samym podkładem co „Crazy” wcześniej niż Franka Batelić, oskarżono Chorwatów o plagiat lub sprzedaż swojego utworu. Ekipa chorwacka zapewniła, że obydwie piosenki przygotowywała ta sama osoba (Denis Mevlja, działający też pod pseudonimem Denzel Beats), a podkład muzyczny był opublikowany na różnych platformach muzycznych dla kompozytorów i wykonawców. Stwierdzono też, że miło jest słyszeć inne wersje piosenki „Crazy”. Rumuński Guez od razu zaatakował Chorwatów twierdząc, że kłamią, bo utwór nie był dostępny – Guez musiał za niego zapłacić 80 euro. Gdy zdawało się, że cała sprawa skończy się procesem, rumuński wykonawca „strzelił sobie w stopę” publikując zrzut ekranu prezentujący folder z plikami-elementami podkładu i opisem danych plików – wszędzie widnieje imię Franki jako wykonawczyni, co potwierdza, że to Chorwaci pierwsi stworzyli ten utwór. Niestety, to, że go sprzedali nie jest powodem do dumy, bo cała sytuacja wywołała spore zamieszanie i krytykę działań reprezentantów i twórców utworu z tego kraju.

We wtorek Europejska Unia Nadawców i telewizja RTP opublikują kolejność startową w półfinałach Eurowizji 2018. Polska reprezentacja otrzyma numer startowy w drugiej połowie półfinału, a czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego w większości chcieliby, żeby była to ostatnia, osiemnasta pozycja. Ponieważ mamy już kwiecień, to można mówić, że pod koniec tego miesiąca ruszają próby techniczne do konkursu. Pierwsi uczestnicy wyjdą na scenę Eurowizji 2018 już 29 kwietnia (niedziela). Pierwsza próba techniczna Polski odbędzie się 2 maja (środa) i wtedy też przygotowane będzie pierwsze spotkanie reprezentacji z fanami i dziennikarzami w Centrum Prasowym. Przypominam, że nasza delegacja wyruszy do Lizbony 1 maja.

Powoli poznajemy nazwiska komentatorów i podawaczy punktów. Oczywiście większość krajów opublikuje te informacje dopiero w trakcie sezonu eurowizyjnego, ale część nadawców już teraz przekazało te dane dziennikarzom i portalom dotyczącym konkursu. Punkty z Cypru poda Hovig (Eurowizja 2017), z Gruzji Tamara (Eurowizja 2017), z Niemiec Barbara Schoneberger, z Izraela Lucy Ayoub, z Hiszpanii Nieves Alvarez, a z Wielkiej Brytanii Mel Giedroyc. Wśród komentatorów eurowizyjnych wymienić należy takie nazwiska jak Libor Boucek (dwukrotny prowadzący Eurowizji dla Młodych Tancerzy), Christophe Willem (jeden z jurorów francuskich selekcji „Destination Eurovision”) i Alma (Eurowizja 2017), Peter Urban, Freddie (Eurowizja 2016), Serhiy Pritula (prowadzący preselekcji ukraińskich, fot.) i Timur Miroshnychenko (dwukrotny prowadzący JESC na Ukrainie oraz jeden z gospodarzy Eurowizji 2017), Scott Mills czy Graham Norton. Nie wiadomo kto poda punkty z Polski, ale można mieć pewność, że komentować dla TVP będzie jak zwykle Artur Orzech.

%d blogerów lubi to: