Włochy wygrywają Rejected Song Contest 2018! Skandal w Chorwacji! Skąd tak duże podobieństwo między „Crazy” a „Ceea ce iubim”? Eye Cue zaprezentowali akustyczną wersję piosenki na Eurowizję! Kto wystąpi w Izraelu i Hiszpanii? Ola Ciupa i Majka Jeżowska o Eurowizji!

Znamy wyniki Rejected Song Contest 2018! Włochy triumfują! Chorwacji grozi dyskwalifikacja utworu? Sprawdź podobieństwo między „Crazy”, a pewną piosenką z Rumunii! Eye Cue akustycznie i na imprezach eurowizyjnych! Ola Ciupa i Majka Jeżkowska o Gromee’m i szansach Polski w Eurowizji 2018! 

Reprezentantka Włoch, Annalisa (fot.), wygrała plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego Rejected Song Contest 2018 z utworem „Il mondo prima di te”. Laureatka 3. miejsca w Sanremo zdobyła łącznie 847 punktów (1. miejsce w głosowaniu czytelników i 5. miejsce w głosowaniu członków grupy facebookowej). Drugie miejsce przypadło faworytce facebookowiczów, Tayannie z Ukrainy, która w ankiecie zajęła 2. miejsce. Łącznie utwór „Lelya” zebrał 755 punktów. Na trzeciej pozycji jest Szwedka Mariette z „For you”, która już dwa razy wygrywała plebiscyt (w 2015 i 2017) – tym razem otrzymała 522 punkty. Pełne wyniki poniżej:

1 WŁOCHY Annalisa Il mondo prima di te 847
2 UKRAINA Tayanna Lelya 755
3 SZWECJA Mariette For you 522
4 WIELKA BRYTANIA Asanda Legends 405
5 FRANCJA Igit Lisboa, Jerusalem 402
6 WĘGRY Tamas Horvath Meggyfa 389
7 FINLANDIA Saara Aalto Domino 372
8 ESTONIA Vaje Laura (walk with me) 369
9 MALTA Brooke Heart of Gold 355
10 CZECHY Eva Buresova Fly 347
11 SAN MARINO Sara de Blue Out of the twilight 338
12 ARMENIA Kamil Show Puerto Rico 324
13 ŁOTWA Madara Esamiba 313
14 SZWAJCARIA Alejandro Reyes Compass 293

Włochy i Ukraina wygrały swoje półfinały. Pełne wyniki głosowań dostępne są na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego. Plebiscyt organizowany jest już po raz ósmy, a Włochy drugi raz zdobywają 1. miejsce. Wcześniej zwyciężyły w 2012 roku za sprawą utworu „Non e’ l’inferno” Emmy. Annalisa została też reprezentantką OGAE Italy podczas plebiscytu „Ogae 2nd Chance Song Contest 2018”.

Będzie skandal w Chorwacji? Fani Eurowizji odkryli, że rumuński Guez opublikował utwó „Ceea ce iubim” parę dni przed oficjalną premierą „Crazy” Franki Batelić. Podkład muzyczny obydwu utworów jest niemal identyczny, co sugeruje, że ktoś komuś ukradł pomysł na piosenkę. Strona chorwacka zaznajomiona jest już z tą sprawą i trwa dochodzenie, jak do tego doszło. Nieoficjalnie mówi się, że podkład muzyczny do „Crazy” został nielegalnie wyniesiony ze studia nagraniowego i przekazany Rumunom, którzy szybciej go opublikowali. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to problem publishingu, w którym gotowe pomysły na utwór są po prostu sprzedawane kompozytorom czy wykonawcom na całym świecie. Tak było np. z hitem „Żałuję” Eweliny Flinty, który w oryginale wykonuje Serbka Ana Stanić. Sytuacja jest jednak dość trudna i jeśli okaże się, że to jednak Chorwaci wykorzystali pomysł Rumunów, powinna grozić im dyskwalifikacja utworu. Oficjalne stanowisko telewizji HRT i Europejskiej Unii Nadawców nie jest jeszcze znane. Teoretycznie utwór „Crazy” został już zaakceptowany przez EBU, której specjaliści zawsze dokonują analizy oryginalności zgłaszanego na Eurowizję utworu.

Reprezentacja Macedonii, Eye Cue, zaprezentowała dziś akustyczną wersję utworu „Lost and found”. W Internecie dostępna jest też oficjalna wersja instrumentalna. Pierwszy duży występ na żywo z tym utworem odbędzie się 10 kwietnia podczas imprezy „Israel Calling” gdzie wystąpią też reprezentanci Armenii, Australii, Austrii, Białorusi, Belgii, Czech, Danii, Francji, Gruzji, Islandii, Irlandii, Izraela, Litwy, Czarnogóry, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Później Eye Cue pojawią się też podczas „Eurovision in Concert” w Amsterdamie oraz „Eurovision Spain Pre-Party” w Madrycie. Do stolicy Hiszpanii pojadą również przedstawiciele Albanii, Białorusi, Belgii, Czech, Niemiec, Francji, Łotwy, Mołdawii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Według najnowszych informacji polska ekipa nie pojawi się na imprezach w Izraelu i Hiszpanii.

Bardzo mi się podoba, ja też kibicowałam Gromee’mu” – komentuje wyniki Krajowych Eliminacji uczestniczka Eurowizji 2014, Ola Ciupa. Przyznała, że Gromee’go poznała podczas „Nocy Basenów” w Termach Bukowina i od razy stał się dla niej jednym z „producenckich guru”. „Ta muzyka którą on tworzy i gra jest mi bardzo bliska. Ten wybór jest czymś nowym i świeżym” – mówi o „Light me up” modelka, która mocno trzyma kciuki za tegorocznych reprezentantów. Ciupa twierdzi, że „trzeba iść do przodu” i nie powinno się już z Polski wysyłać kogoś z „balladą w eleganckiej sukience„. Ola Ciupa reprezentowała Polskę w 2014 roku w ekipe Donatana i Cleo. Z kolei Majka Jeżowska nie oglądała preselekcji, ale słyszała „Light me up”. „Wszystko zależy od tego jaki będzie trend w tym roku. Czasami jest tak, że wystawiamy hitowy numer, a tendencja jest taka, że wygrywa ballada ze skrzypcami. I odwrotnie, wysyłamy poważny utwór, zaangażowany, a wygrywa nagle pospolity, popowy numer” – twierdzi piosenkarka, która nie wie, czy tegoroczna propozycja Polski spodoba się Europie. „Na pewno jest na światowym, popowym poziomie” – dodaje, przyznając jednak, że to fani Eurowizji lepiej znają się na przewidywaniach. Wywiady przeprowadzono dla portalu Przeambitni.pl

%d blogerów lubi to: