Impreza w Rydze! Transmisja internetowa ruszy o 20:00. Franka Batelić pozdrawia polskich fanów Eurowizji! Kto ma najwięcej followersów na Instagramie i czy popularność przełoży się na wynik? Gromee i Lukas Meijer wystąpili w „Dzień Dobry TVN”. Zobacz najnowsze wywiady z polskimi reprezentantami i „Light me up” po polsku na ukulele!

Dziś impreza na Łotwie! Czy będzie transmisja internetowa? Kto wystąpi? Franka Batelić pozdrawia polskich fanów! Które piosenki z Eurowizji lubi najbardziej? Który uczestnik Eurowizji ma najwięcej followersów na Instagramie? Jak w takim rankingu wypada Gromee? Zobacz występ Gromeego i Lukasa Meijera z „Dzień Dobry TVN” i najnowsze wywiady! 

Rusza sezon imprez przedeurowizyjnych! Dziś odbędzie się „Eurovision Pre-Party Riga 2018”. Jest to już piąta edycja, a wezmą w niej udział cztery reprezentacje (Czechy, Mołdawia, Litwa, Łotwa) i goście specjalni (m.in. Markus Riva). O godzinie 10:30 rozpoczął się tradycyjny spacer delegatów i dziennikarzy po ryskiej starówce, a o 14:00 odbędzie się konferencja prasowa, będą też wtedy okazje do przeprowadzenia wywiadów. Sama impreza rozpocznie się o 20:00 – wystąpią podczas niej wszyscy zaproszeni goście. Jutro rano planowany jest wspólny wyjazd do Jurmali. Dzisiejsze występy śledzić będzie można za pośrednictwem transmisji internetowej dostępnej na oficjalnej stronie imprezy TUTAJ.

Franka Batelić była gościem bośniackiej telewizji N1, a podczas wywiadu opowiedziała o przygotowaniach do Eurowizji i swoich faworytach. „To dla mnie coś wielkiego. Zwłaszcza, jeśli zna się Eurowizję od dzieciństwa, tak jak to było w moim przypadku. To wspaniała okazja dla każdego artysty” – powiedziała wokalistka o swoim udziale w konkursie. Reprezentantka Chorwacji przesłuchała już większość piosenek z tegorocznej stawki, a wśród swoich faworytów wymienia kompozycje z Francji i Belgii – twierdzi, że są to najbardziej wartościowe utwory w tym roku. Wokalistka przebywa aktualnie w Splicie, gdzie wczoraj wzięła udział w ceremonii rozdania nagród „Porin”. Znalazła też chwilę, by nagrać specjalne pozdrowienia dla polskich fanów konkursu!

O tym, że fani Eurowizji kochają wszelkie statystyki i zestawienia, wiemy od dawna. Poza rozmaitymi „topkami” i rankingami, w internecie znaleźć można też bardzo ciekawe dane, np. dotyczące wieku reprezentantów. Pora na kolejny! Użytkownik YouTube ESC Lover przygotował zestawienie szeregujące uczestników względem ilości osób obserwujących ich na Instagramie! Największą popularnością cieszy się duet Hiszpanii – Amaia ma ponad 685 tys. followersów, a jej chłopak Alfred ponad 501 tys., co łącznie daje prawie 1,2 mln osób. Drugie miejsce również zajmuje duet – Ermal Meta ma ponad 385 tys., a Fabrizio Moro ponad 377 tys., co razem daje reprezentacji Włoch wynik 762 tys. followersów. Na trzecim miejscu jest solista Alekseev z Białorusi – ponad 650 tys. osób obserwuje jego profil. Pozostałe miejsca w top5 zajmują Eleni z Cypru i Sevak z Armenii. Polska reprezentacja zajęła 21. miejsce – Gromee ma ok. 15,6 tys. obserwujących, a Lukas Meijer prawie 4 tys. Ich łączny wynik to ok. 19,5 tys. fanów, co stawia ich w rankingu pomiędzy reprezentantkami Azerbejdżanu i Grecji. Ostatnie miejsce zajmuje Rasmussen z Danii. Iriao z Gruzji to jedyny uczestnik Eurowizji 2018 bez profilu na Instagramie.

Wczoraj Gromee i Lukas Meijer wystąpili podczas „Tańca z Gwiazdami”, gdzie wykonali nieco inną wersję utworu „Light me up” i stanowili tło muzyczne dla jednej z tańczących par. Dziś rano duet odpowiadał na pytania fanów na czacie „Dzień Dobry TVN” oraz zaprezentował się na scenie tego programu śniadaniowego. Zapis rozmowy z fanami dostępny jest TUTAJ, a sam występ pod TYM linkiem. Portal JastrzabPost Gromeego, co Michał Szpak (ESC 2016) doradził mu w sprawie Eurowizji. Nagranie na ten temat znajdziecie poniżej. „Przygotowań jest bardzo dużo. Codziennie rozmawiamy z Portugalczykami odnośnie sceny, ustawienia, odnośnie tego ile wzrostu ma mój chórek. To są informacje, które wydawać by się mogły absurdalne, ale to pokazuje, że ci ludzie są naprawdę bardzo profesjonalni (…) Już wiem, że w Portugalii jest super-zawodowa ekipa” – powiedział Gromee w wywiadzie dla Przeambitni.pl. Polski reprezentant przyznał też, że nie wiedział jak wielu widzów ogląda Eurowizję na świecie i cieszy go, że może się przy konkursie rozwijać. Dziś Gromee wystąpi w katowickim Energy 2000, jednak już bez Lukasa Meijera, który cały weekend planuje spędzić w Warszawie.

A poniżej ciekawostka – jak brzmiało by „Light me up” po polsku (tłumaczenie nie jest dosłowne) i zagrane na ukulele? Sprawdźcie!

Trwa finałowe głosowanie w plebiscycie

„Rejected Song Contest 2018”!

Szczegóły i lista utworów dostępne są TUTAJ

 

fot. Eurovision.tv / HRT

 

%d blogerów lubi to: