Melodifestivalen 2018: Pełne wyniki! Ile głosów zdobyła Margaret? Powrót osobnego Euro Fan Cafe w Lizbonie! Białoruś zmienia utwór na Eurowizję – „Forever” będzie balladą! Łotysze przygotowują się do startu sezonu imprezowego!

Margaret zajęła 3. miejsce w półfinale i świetnie poradziła sobie w dogrywce! Znamy pełne wyniki Melodifestivalen! Alekseev zaśpiewa balladę na Eurowizji – wielkie zmiany w utworze „Forever”? Łotwa już 24 marca rusza z sezonem przedeurowizyjnych imprez! Wspominamy Eurowizję 2003 – zagłosuj w specjalnej ankiecie!

Telewizja szwedzka SVT opublikowała już pełne wyniki głosowań we wszystkich rundach Melodifestivalen 2018. Pierwszy półfinał wygrał Benjamin Ingrosso, zdobywając największe wsparcie w dwóch rundach (łącznie ponad 1,2 mln głosów). Najbardziej wyrównana była walka o to, by nie być ostatnim, ostatecznie Kikki Danielsson przegrała z Kamferdrops różnicą jedynie 312 głosów. W trzeciej grupie zwycięzcą był Martin Almgren (łącznie ponad 944 tys. głosów), chociaż w II rundzie głosowania przegrał z Jessicą Andersson. Czwarty półfinał wygrała Mariette z nieco ponad 900 tys. głosów, a ostra walka rozegrała się o miejsce w dogrywce. Elias Abbas przegrał z Olivią Eliasson różnicą tylko 2,8 tys. głosów.

Najciekawsze są dla nas oczywiście wyniki II półfinału, w którym wygrali Samir i Viktor, zdobywając łącznie 1,2 mln głosów. Duet wygrał I rundę, ale w drugiej przegrał z wokalistą LIAMOO. Margaret w pierwszej rundzie miała 805.106 głosów (3. miejsce), a w drugiej 60.198 głosów (4. miejsce) co łącznie dało jej 865.214 głosów i trzecie miejsce. Pokonała Mimi Werner ponad 52 tys. głosów, ale do bezpośredniego awansu do finału zabrakło jej aż 286 tys. głosów. Nie ma zresztą co się smucić, bo udział w dogrywce był dla Polki niezwykle istotny – dzięki temu jej utwór „In my cabana” szybciej trafił do Internetu, a dodatkowo ona sama miała okazję aż trzy razy wystąpić przed szwedzką publicznością, co z punktu widzenia promocji było bardzo dobrym ruchem. W rundzie „Andra Chansen” Margaret otrzymała drugi najlepszy wynik – miała 877.351 głosów, a Renaida jedynie 6,8 tys. więcej. Bez trudu pokonała więc swojego rywala – Moncho – na którego zagłosowano ponad 602 tys. razy. W wielkim finale Margaret zdobyła 904.893 głosy, co dało jej 9. miejsce w televotingu. Międzynarodowe jury umieściło ją jednak aż na 5. pozycji, co w rezultacie dało 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

Euroclub, który został przeniesiony bliżej Eurovision Village w sercu Lizbony, pomieści jedynie 700 osób, co oznacza, że wstęp do niego będą mieć jedynie posiadacze akredytacji. W związku z tym fani z OGAE Portugalia wraz z całą siecią OGAE International przygotowują się do uruchomienia Euro Fan Cafe. Nie znamy jeszcze lokalizacji, ale wiadomo, że bilety wstępu będzie można kupić w trakcie sezonu eurowizyjnego. W ostatnich latach Euro Fan Cafe i Euroclub funkcjonowały pod jednym dachem – tak było w Sztokholmie i Kijowa. W Wiedniu te dwie „imprezownie” były od siebie oddzielone i stanowiły wzajemną konkurencję.

Zmiany na Białorusi. Reprezentant kraju, Ukrainiec Alekseev, zdradził w rozmowie z radiem Izhevsk, że przygotowuje na Eurowizję zupełnie nową wersję piosenki „Forever”, która ma mieć bardziej osobiste i intymne brzmienie. Nowa aranżacja została już zaprezentowana podczas koncertu w Odessie, a krótkie nagranie z występu znaleźć można TUTAJ. Oficjalna premiera odbędzie się niebawem. Zmiany oznaczają, że Białoruś wyśle na Eurowizję …balladę, czego nie zrobiła już od wielu lat. Ostatnia propozycja posiadająca wolniejsze tempo to „Butterflies” grupy 3+2, która w finale Eurowizji zajęła 24. miejsce. Był to jednak spory sukces, bo Białoruś wtedy dopiero drugi raz otrzymała przepustkę do finału.

Wciąż czekamy na oficjalne informacje z polskiego sztabu dotyczące tego, podczas których koncertów przedeurowizyjnych wystąpią Gromee i Lukas Meijer. Tymczasem organizatorzy imprez co chwila ogłaszają kolejnych zaproszonych gości – nie tylko z tegorocznej Eurowizji. Na Łotwie wystąpi Amber (Malta 2015), w Wielkiej Brytanii Suzy (Portugalia 2014) i Margaret Berger (Norwegia 2013), a w Holandii Sandra Kim (Belgia 1986). Pierwsza z imprez odbędzie się już 24 marca w Rydze – póki co wystąpi tam dwóch reprezentantów – Mikolas Josef oraz grupa DoReDos. „Eurovision PreParty Riga” ulokowane będzie w sali koncertowej Crystal Club. Bilety kosztują 19 euro, a jeśli ktoś chce zarezerwować stolik musi liczyć się z wydatkiem ok. 23 euro za osobę. Co ciekawe, podczas imprezy świętowanych będzie 15 lat od organizacji Eurowizji w stolicy Łotwy. Przypomnijmy sobie skrót występów z tego konkursu! Zapraszam też do udziału w ankiecie poniżej!

%d blogerów lubi to: