Iriao zaprezentowało utwór na Eurowizję 2018! Języki Eurowizji: debiut ormiańskiego i gruzińskiego oraz dialektu z pogranicza Serbii, Bułgarii i Macedonii. Revampy utworów – które już gotowe, a które nadal w przygotowaniu? Gromee jednym ze starszych uczestników Eurowizji w Lizbonie! Kto jest najmłodszy?

Znamy wszystkie piosenki Eurowizji 2018! Jak wygląda sytuacja językowa w stawce? Które utwory zostały już przerobione, a które jeszcze przejdą pewne zmiany? Alexander Rybak zdominował preselekcje norweskie! Kto jest najstarszym, a kto najmłodszym uczestnikiem Eurowizji 2018? Kiedy Gromee i Lukas Meijer świętują urodziny? 

Ostatni utwór Eurowizji 2018 został dziś opublikowany (a najpierw, tradycyjnie, wyciekł). Jest to „For You” gruzińskiej formacji Iriao. Chociaż oficjalny tytuł jest po angielsku, to jednak cała piosenka zaśpiewana została w języku narodowym, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii Gruzji na dorosłej Eurowizji. Pomimo swojego ciekawego charakteru piosenka nie spotkała się z przychylnymi opiniami fanów konkursu.

Zwycięstwo Salvadora Sobrala miało nakłonić więcej państw do „śpiewania” w językach narodowych i cel ten został osiągnięty. W stosunku do 2017 roku liczba piosenek w językach innych niż angielski wzrosła dwukrotnie! Po dłuższej przerwie wracają języki: albański, grecki, serbski (w tym także czarnogórski) oraz słoweński, a debiutują ormiański i gruziński, których nigdy wcześniej nie mieliśmy na Eurowizji w całych utworach. Należy więc pochwalić zwłaszcza Kaukaz i Bałkany za powrót do języków narodowych. Podobnie jak rok temu Portugalia śpiewa po portugalsku, Węgry po węgiersku, a Włosi po włosku, przy czym na ten język zdecydowała się też (po raz pierwszy w historii) Estonia. Zabraknie białoruskiego, który był obecny w stawce ubiegłorocznego konkursu. Będzie też hiszpański i francuski, tym razem wypełniając cały tekst piosenek z Hiszpanii i Francji. Jako ciekawostkę można dodać, że serbska Balkanika (fot.) wykorzysta w utworze „Nova deca” nie tylko język ojczysty, ale też dialekt torlački, z którego korzyta się m.in. w południowo-wschodniej Serbii, południowym Kosowie, północno-wschodniej Macedonii i zachodniej Bułgarii. Stanowi mieszaninę języków serbskiego, macedońskiego i bułgarskiego zarówno pod kątem leksykalnym jak i gramatycznym.

Kolejne utwory eurowizyjne doczekały się zmodyfikowanych wersji. Opublikowano dziś nieco bardziej elektroniczną wersję „X my heart” z Azerbejdżanu i „czystą” wersję piosenki „Lie to me” Mikolasa Josefa z Czech. Wokalista z kraju naszych sąsiadów nie będzie już przeklinał w swoim utworze. Nową wersję ma też San Marino i utwór „Who we are” Jessiki i Jenifer. Które utwory jeszcze przejdą metamorfozę? Wciąż czekamy na premierę skróconej wersji utworu z Albanii. Eurowizyjna odsłona „Mall” miała zostać opublikowana wczoraj, ale ostatecznie przełożono publikację na bliżej nieokreślony termin w tym tygodniu. Wiadomo, że pewne modyfikacje wprowadzono do utworu „Under the ladder” z Ukrainy. Dojdzie też do skrócenia utworu „Non mi avete fatto niente” z Włoch.

Po tym jak telewizja norweska ogłosiła, że Alexander Rybak wygrał preselekcje narodowe ogromną przewagą głosów, szanse jego utworu na zwycięstwo w Lizbonie zdecydowanie wzrosły – przynajmniej w notowaniach bukmacherskich. W pierwszej rundzie „złotego finału” Rybak uzbierał ponad 133 tys. głosów, a laureatka drugiego miejsca – Rebecca – już tylko 46 tys. W ostatecznym duelu zwycięzca Eurowizji 2009 otrzymał aż 306 tys. głosów, ponad dwa razy więcej od Rebecci (123 tys.). Nadawca norweski postanowił nie publikować pełnych wyników głosowania w pierwszej rundzie, w której uczestniczyło 10 uczestników – powodem jest chęć zachowania pozytywnej atmosfery po konkursie, tak by nikt nie czuł się przegranym.

O tym, że fani kochają statystyki, wiemy od dawna. Na YouTube znaleźć można już specjalny miks utworów uszeregowanych według wieku wykonawców. Najstarszym wokalistką w tegorocznym konkursie jest Fabrizio z Włoch, który ma 42 lata. Drugie miejsce zajmuje reprezentant Polski – Gromee (39 lat), a trzecie Waylon (37) i Gianna Terzi (37). Oczywiście nie należy zapominać o paru innych starszych reprezentantach, chociaż nie wszyscy grać będą pierwsze skrzypce podczas występów, np. Sanja Ilić z Serbii czy niektórzy członkowie gruzińskiej grupy Iriao. Najmłodszymi uczestnikami są 22-letni Mikolas Josef z Czech, jego rówieśniczka Danica Krstić z Serbii, rok młodsi Jenifer Brening z San Marino i Alfred z Hiszpanii oraz 20-letni Melovin z Ukrainy i Benjamin Ingrosso ze Szwecji (też 20 lat). Jedynie 19 lat mają Ari z Islandii oraz Amaia z Hiszpanii.

Gromee obchodzi urodziny 14 grudnia (rocznik 1978), a Lukas Meijer 21 sierpnia (rocznik 1988). 

%d blogerów lubi to: