Krajowe Eliminacje 2018: Goście specjalni i jurorzy ujawnieni! Kasia Moś przechodzi do historii jako pierwsza była reprezentantka Polski w jury preselekcji! Mans Zelmerlow zagraniczną gwiazdą show!

Znamy gości specjalnych i nazwiska jurorów Krajowych Eliminacji! Jak fani oceniają dobór gwiazd i członków komisji? Kim są zaproszeni wykonawcy i osoby, które na równi z widzami decydować będą o tym, kto zostanie nowym reprezentantem Polski? Do północy możecie wybierać faworytów preselekcji! 

Kasia Moś, Mans Zelmerlow i Blue Cafe będą gośćmi specjalnymi finału Krajowych Eliminacji 2018 w sobotę 3 marca w siedzibie TVP w Warszawie. Kasia Moś, która w dniu finału preselekcji obchodzić będzie swoje 31. urodziny, to weteranka polskich eliminacji, wystąpiła na nich trzy razy (2006, 2016-2017) i za trzecim razem triumfowała z utworem „Flashlight”, z którym reprezentowała Polskę w Kijowie, zajmując 9. miejsce w półfinale i 22. miejsce w finale. Jest oceniana jako jeden z najsympatyczniejszych i otwartych polskich reprezentantów ostatnich lat, więc jej gościnny udział w Krajowych Eliminacjach 2018 spotkał się z ogromną radością fanów Eurowizji. Od czasu powrotu TVP do preselekcji widać konsekwencję, w zapraszaniu na finał poprzedniego reprezentanta – w 2016 roku była to Monika Kuszyńska, rok później Michał Szpak.

O rok starszy od Kasi jest Mans Zelmerlow, popularny w Szwecji wokalista, wielokrotny uczestnik „Melodifestivalen”, a także reprezentant tego kraju podczas Eurowizji 2015. Z utworem „Heroes” wygrał finał zdobywając 1. miejsce w głosowaniu jurorów i trzecie u widzów. W 2016 roku współprowadził Konkurs Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, a w 2018 roku pełnił taką funkcję podczas finału preselekcji brytyjskich w Brighton. Wielokrotnie występował w Polsce, nawet jeszcze przed eurowizyjnym zwycięstwem. Polskie preselekcje do tej pory rzadko gościły zagranicznych wykonawców, ale w 2004 roku w TVP pojawiła się Sertab Erener (turecka zwyciężczyni Eurowizji 2003), a w 2009 Ruslana (ukraińska triumfatorka z Eurowizji 2004). Była też Włoszka Ingrid (w 2004 i 2008), która jednak nie ma powiązań z Eurowizją.

Blue Cafe po raz trzeci gościć będzie w ramach polskich preselekcji. Zespół, jeszcze z poprzednią wokalistką – Tatianą Okupnik – zajął 3. miejsce w selekcjach 2003 i wygrał konkurs rok później z „Love Song”, zajmując 17. miejsce w finale Eurowizji 2004 w Stambule (udział Polski w finale był wtedy gwarantowany). Po zmianie wokalistki na Dominkę Gawędę, formacja otworzyła finał selekcji w 2006 roku i wystąpiła gościnnie także w 2009. Warto dodać, że wielu innych byłych reprezentantów naszego kraju miało okazję przypomnieć się widzom na preselekcyjnej scenie. W 2003 i 2010 była to Edyta Górniak, w 2010 Mieczysław Szcześniak, a w 2016 Piasek. W 2017 roku zaproszono reprezentantkę Polski na JESC 2016 – Oliwię Wieczorek. Niestety ubiegłoroczna przedstawicielka – Alicja Rega – nie pojawi się w tym roku podczas finału narodowego.

Dziś TVP ujawniła również skład jurorski. Po raz pierwszy w historii polskich preselekcji jednym z jurorów będzie były reprezentant kraju – została nim Kasia Moś. Po raz trzeci w roli jurora zobaczymy Marylę Rodowicz (wcześniej w 2006 i 2008). Będą też Bartosz Zielony, znany jako Tabb, polski producent muzyczny i inżynier dźwięku związany ze sceną muzyki popularnej i hip-hopowej. W komisji zasiądzie również Jan Borysewicz, lider formacji Lady Punk oraz tancerz Stefano Terrazzino, Sycylijczyk urodzony w Niemczech, ale od lat występujący w polskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”, gdzie partnerował m.in. Justynie Steczkowskiej. Warto wspomnieć, że tancerz uczestniczył też w trzech edycjach niemieckiego „Let’s Dance”. Co więcej, ma też talent wokalny i sceniczny, co udowodnił wygrywając 3. edycję programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Pięcioosobowe jury będzie miało taki sam wpływ na wyniki preselekcji jak widzowie, natomiast w przypadku remisu, to właśnie głosy komisji zdecydują o zwycięzcy. Polscy fani Eurowizji w zdecydowanej większości cieszą się z takiego zestawu jurorów. Zadowolonych takim składem jest 76% głosujących w ankiecie na facebookowej grupie Dziennika Eurowizyjnego. Aż 87% uważa z kolei, że wybór gości specjalnych Krajowych Eliminacji to najlepsza decyzja TVP. Jedynie 6% za najlepszą uważa dobór jurorów, a praktycznie nikt nie stawia wartości finalistów selekcji ponad gości specjalnych czy jury.

Krajowe Eliminacje już w sobotę, a promocja konkursu i finalistów nadal trwa. Wielu z uczestników ma już za sobą występy w programach śniadaniowych, głównie „Pytanie na Śniadanie”. Część z nich pojawiła się w „Teleexpressie”, „Halo Polonia” czy „Dzień dobry TVN” oraz udzielała wywiadów radiowych, internetowych czy po prostu transmitowanych na żywo poprzez media społecznościowe. W siedzibie TVP trwa już budowa sporych rozmiarów sceny, a próby rozpoczną się w piątek wieczorem i kontynuowane będą w sobotę. W sobotę rano TVP zaprasza na „Pytanie na Śniadanie” z mnóstwem eurowizyjnych akcentów.

Przypominam, że tylko do północy trwa głosowanie czytelników Dziennika Eurowizyjnego i fanów konkursu w plebiscycie „Nasz Faworyt KE 2018”. Szczegóły znajdziecie TUTAJ, a ankieta dostępna jest poniżej. Wyniki przekazane będą jutro ok. 21:00 na Facebooku i także na łamach strony.

 

%d blogerów lubi to: