Sevak i The Humans dołączają do stawki Eurowizji 2018! Portugalia zakończyła półfinały! Netta z Izraela zaśpiewa „Toy”! Eurowizja Junior: Armenia potwierdza udział! Trwa głosowanie w plebiscycie na faworyta Krajowych Eliminacji 2018

Znamy dwóch kolejnych reprezentantów – jeden spodziewany, a drugi to spore zaskoczenie! Czy Portugalia ma już głównego faworyta? Kiedy premiery utworów z Cypru i Izraela? Eurowizja Junior: Armenia potwierdza udział i powrót do preselekcji narodowych! 

Bez niespodzianki w Armenii – 30-letni Sevak Khanagyan wygrał preselekcje „Depi Evratesil” zdobywając maksymalne noty od jurorów oraz od widzów. Drugie miejsce miał zespół Nemra (10 od jury i 8 od widzów), a trzecie Amaliya Margaryan (8 od jury i 7 od widzów). Kamil Show bardzo szybko stracił szansę na wygraną, dostając jedynie 2 punkty od komisji, pomimo iż widzowie dali mu 2. miejsce w swoim rankingu. Przedkonkursowa faworytka – Asmik – zajęła jedynie 5. miejsce ze wsparciem większym od jury niż od widzów, Gevorg był ósmy, a na końcu znalazł się Robert Koloyan. Podano też szczegółowe wyniki półfinałów. Pierwszą rundę wygrała grupa Nemra (24 punkty), a Tamar Kaprelian znalazła się na 6. miejscu – w awansie przeszkodziło jej jury, dając wokalistce tylko 2 punkty, pomimo iż u widzów miała ich aż 10 – dokładnie tak samo zrobiono w przypadku Kamila w finale. W drugim półfinale Sevak zdobył 24 punkty, druga była Amaliya, a Kamil Show trzeci (5 punktów od jury i 10 od widzów). Sevak Khanagyan urodził się w ormiańskim mieście Metsavan, ale aktualnie mieszka w Moskwie. Startował w czwartej edycji „X-Factor Russia” oraz „The Voice Russia”, gdzie trafił do grupy Poliny Gagariny. Odpadł w rundzie „Knockout”. Nie poddał się jednak i wystartował w siódmej edycji „X-Factor Ukraine”, którą wygrał. Od trzeciego sezonu jest coachem w armeńskiej wersji „The Voice”. Eurowizyjną piosenkę „Qami” napisał razem z Anną Danielyan i Viktoryą Maloyan. Po raz pierwszy w historii Armenia wysyła na Eurowizję utwór w całości wykonany w języku narodowym. Do tej pory język ormiański pojawił się w latach 2007-2009, ale zawsze towarzyszył mu język angielski.

Finał narodowy preselekcji rumuńskich zakończył się niespodziewanym triumfem grupy The Humans z utworem „Goodbye”. Formacja zdobyła 3,2 tys. głosów, drugie miejsce mieli Alexia i Matei (3114), trzecie Feli (2862), a czwarte Jukebox z Bellą Santiago (1728). Mihai Traistariu zajął 7. miejsce, Xandra była dziewiąta, Tiri dwunasty, a Eduard Santha przedostatni. Tylko 133 głosy dostał Vyros, któremu przypadło ostatnie, 15. miejsce. Grupa The Humans pochodzi z Bukaresztu i w jej skład wchodzą Cristina Caramarcu, Alexandru Cismaru, Alexandru Matei, Alin Neagoe i Adi Tetrade. W preselekcjach pojawili się dopiero w ostatnim półfinale, który wygrali. Jurorzy dali im aż 58 punktów. Co ciekawe, formacja zgłosiła do konkursu dwa utwory, ale piosenka „Îndură inima” (The heart can take it)” została odrzucona przez komisję już na poziomie castingów. „Goodbye” napisali członkowie zespołu.

27-letni zwycięzca 5. edycji „Pop Idola” wygrał wczoraj II półfinał preselekcji portugalskich. Diogo Picarra (fot.) za utwór „Canção do fim” zdobył 12 punktów od widzów i jurorów, co stawia go już w gronie najsilniejszych faworytów do wygranej w finale. Drugie miejsce (po 10 punktów od widzów i jury) zajęła Cláudia Pascoal, a trzecie Maria Ines Paris. Awansowali również Minnie & Rhayra, Lili, David Pessoa oraz Petar Serrado. Tym razem dwa utwory nie zdobyły żadnych punktów. Stawka finałowa Festival da Cancao jest już kompletna i w przyszłą niedzielę o zwycięstwo powalczy 14 kandydatów. O wynikach zadecydują widzowie oraz jurorzy.

Wiemy już, jaki utwór zaśpiewa w Lizbonie reprezentantka Izraela – Netta Barzilai. Piosenka nosi tytuł „Toy” i jej premiera odbędzie się 10 marca. Kompozycję autorstwa Dorona Medalie wybrano spośród 140 zgłoszeń. Doron skomponował piosenki eurowizyjne Izraela w latach 2015-2016. Dziś w ciągu dnia telewizja chorwacka opublikuje fragment utworu „Crazy” Franki Batelić, natomiast 2 marca odbędzie się premiera „Fuego” Eleni Foureiry z Cypru. Nie podano jeszcze dokładnych dat prezentacji piosenek z Azerbejdżanu (wiadomo, że piosenka będzie w dwóch językach – po azersku i angielsku), Belgii, Austrii, Irlandii, Macedonii (nagrano dwie wersje językowe, ale niemal pewne jest, że Eye Cue zaśpiewają w Lizbonie po angielsku), Australii, Rosji i Gruzji.

Wczoraj podczas finału „Depi Evratesil” ogłoszono, że tegoroczny reprezentant Armenii na Eurowizję Junior wybrany będzie poprzez podobny format pt. „Depi Mankakan Evratesil”. Weźmie w nim udział grupa młodych i utalentowanych wykonawców, którzy powalczą o wyjazd do Mińska. Szczegóły formatu dostępne będą później. Na ten moment 7 państw wstępnie potwierdziło udział w Eurowizji Junior 2018 w Mińsku. Są to Białoruś, Armenia, Portugalia, Gruzja, Holandia, Rosja i Polska. Chociaż JESC 2018 odbędzie się dopiero w listopadzie, kraje kaukaskie już teraz przygotowują się do konkursu. Polskie preselekcje zapewne odbędą się dopiero w październiku.

Przypominam, że do końca miesiąca można głosować w plebiscycie „Nasz Faworyt KE 2018”. Szczegóły dostępne TUTAJ, a ankieta poniżej:

 

%d blogerów lubi to: