Ukraina, Mołdawia, Słowenia, Łotwa i Węgry mają już reprezentantów, a Margaret poznała swojego rywala w dogrywce Melodifestivalen! Sprawdź wyniki sobotnich preselekcji!

Znamy pięciu nowych reprezentantów! Kogo wybrano na Ukrainie, Łotwie, Węgrzech, w Słowenii i Mołdawii? Półfinały w Szwecji zakończone – Margaret otwiera rundę dogrywkową! Z kim się zmierzy? Pierwsi kandydaci awansowali do finału na Litwie! 

Emocje związane z finałem ukraińskim zakończone. Jak zawsze pełno było dociekliwych pytań prowadzącego, żywej reakcji publiczności i pozytywnych wrażeń, a całe preselekcje śledziło mnóstwo dziennikarzy, zebranych w KPI Pałacu Kultury. Już po wynikach głosowania jurorów wiadomo było, że bilet do Lizbony zgarnie 20-letni Melovin, cieszący się sporą grupą oddanych fanów, głównie małolat, które były zresztą głównym tematem opinii jurorskich po jego występie. Jurorzy dali mu 5 punktów (2. miejsce), 6 punktami nagradzając Tayannę. Spodziewano się, że widzowie zagłosują odwrotnie, co dałoby remis i zwycięstwo Melovina. Okazało się jednak, że Tayanna u widzów była trzecia, Kadnay był drugi, a zdecydowaną przewagą televoting wygrał Melovin i to on będzie nowym reprezentantem Ukrainy – pierwszym mężczyzną solistą z tego kraju od 2003 roku. Tayanna (podobnie jak rok temu) była druga, a trzecie miejsce zajęła grupa Kadnay. Utwór Melovina „Under the ladder” zaśpiewany jest po angielsku, chociaż sam wokalista nie włada tym językiem. Mocnym punktem finału był występ Jamali do nowego utworu „Krila” oraz świetny medley zwycięskich utworów eurowizyjnych w wykonaniu finalistów. Zdjęcia zza kulis preselekcji znaleźć można w komentarzach na facebookowej grupie Dziennika Eurowizyjnego.

Metal i post-hardcore grupa AWS (członkowie:  Bence Brucker, Dániel Kökényes, Örs Siklósi i Áron Veress) wygrała głosowanie widzów węgierskich w superfinale preselekcji i będzie reprezentować ten kraj w Lizbonie. W ostatecznej rundzie pokonała Gergely’ego Danielfy, Viktora Kiraly i yesyes. Wcześniej jurorzy nie wpuścili do superfinału grupy Leander Kills i Gabora Heincza, a żadnych punktów nie przyznali Zsoltowi Sulte oraz Tamasowi Horvathowi. Utwór formacji AWS to „Viszlat nyar (Pożegnanie z latem)”. Autorami kompozycji są członkowie AWS. Będzie to pierwszy, od 2013, zespół reprezentujący Węgry. Po raz pierwszy ten kraj wysyła tak ostre brzmienia na Eurowizję.

Duet BQL znowu zajął drugie miejsce w Słowenii. Powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdy bracia wygrali televoting, ale nie zdobyli biletu na Eurowizję przez głosowanie jurorów, którzy dali im 3. miejsce. Wygrała wokalistka Lea Sirk (fot.) z piosenką „Ne, hvala (Nie, dziękuję)”, zdobywając 1. miejsce u jury i 3. u widzów. Na trzecim miejscu Nuška Drašček (5. miejsce u jury i 2. u widzów). Lea ma 28 lat i preselekcje słoweńskie wygrała za czwartym podejściem, startując wcześniej w latach 2009-2010 i 2017. Znana jest m.in. z zajęła 2. miejsca w popularnym programie „Bitka talentov”. Reprezentowała już Słowenię jako chórzystka Tinkary Kovac w Kopenhadze.

Laura Rizzotto wygrała finał preselekcji łotewskich z utworem „Funny Girl”. Drugie miejsce otrzymała formacja Sudden Lights, trafiając do finału dzięki „dzikiej karcie”. Na trzecim była Madara. Wokalistka ma 23 lata, urodziła się w Rio de Janeiro (Brazylia) – jej ojciec ma podwójne (łotewsko-brazylijskie) obywatelstwo, ale matka jest Brazylijką. Laura na stałe mieszka w USA, gdzie wydała już dwa albumy. Piosenkę na Eurowizję napisała całkowicie sama.

Bez niespodzianek w Mołdawii. Trio DoReDos wspierane przez Filipa Kirkorova wygrało finał preselekcji zdobywając 104 punkty od jury (1. miejsce) i aż 3,8 tys. głosów widzów. Druga była Vera Turcanu (69 punktów od jury i jedynie 123 głosy od widzów), a trzecia Doinita Gherman (52 punkty od jury i 134 głosy od widzów). O tym, jak duża była przewaga DoReDos w televotingu świadczy fakt, że Tolik, który w głosowaniu publiczności zajął 2. miejsce, otrzymał tylko 385 głosów. DoReDos to Marina Djundiet, Eugeniu Andrianov i Sergiu Mita. Preselekcje wygrali za trzecim razem, ale w 2018 byli pewniakami, nie tylko ze względu na obecność w ich ekipie Filipa Kirkorova, ale głównie dzięki zwycięstwu podczas festiwalu „New Wave” rok temu. Byli sprawcami drugiego międzynarodowego sukcesu muzyki mołdawskiej po tym, jak SunStroke Project wywalczyli 3. miejsce na Eurowizji w Kijowie.

Mariette oraz Rolandz dostali się do finału Melodifestivalen 2018 – tak zdecydowali widzowie głosujący w IV półfinale. Do dogrywki przeszli Olivia Eliasson i Felix Sandman. Piąte miejsce miał Elias Abbas, szóste Emmi Christensson, a ostatnie Felicia Olsson. Telewizja SVT ogłosiła już duele w dogrywce. Margaret zmierzy się z Ramónem Marcosem Enrique Monserrat, znanym jako Moncho. Jego piosenka to „Cuba libre” i startowała w III półfinale. Duel Polki i urodzonego w Szwecji wokalisty o korzeniach wenezuelskich będzie pierwszym pojedynkiem w rundzie dogrywkowej, co oznacza, że Margaret rozpocznie show za tydzień. Poza tym Renaida zmierzy się z Olivią, Felix z Mimi, a Sigrid z Mendezem. Zwycięzca z każdej pary trafi do finału preselekcji. Dogrywka odbędzie się 3 marca, a o jej wynikach decydować będą tylko widzowie.

Jurgis Bruzga wygrał półfinał na Litwie zdobywając 1. miejsce u jury i 2. u widzów. Wraz z nim do finału awansowali The Roop (7 punktów od jury i zwycięstwo w televotingu) oraz Kotryna (10 punktów od jury i 6 od widzów). Greta Zazza znów znalazła się „pierwsza pod kreską”, a ostatnie miejsce zajął Gabrielius Vagelis. Za tydzień drugi i ostatni półfinał, z udziałem m.in. Ievy Zasimauskaite, Moniki Mariji, Pauli, Twosome i zespołu Saules kliosas.

%d blogerów lubi to: