Serbia po Beoviziji 2018! O czym i o kim się mówi? Filip Kirkorov zaangażowany w utwór Azerbejdżanu! Litwa – trzy ostatnie części preselekcji na żywo! Krajowe Eliminacje 2018: Finaliści promują swoje utwory! Co ciekawego robią?

Preselekcje serbskie zakończone – wpadki, skandale, oskarżenia i krytyka! Aisel jednak z Kirkorowem! Wkrótce premiera fragmentu utworu „Crazy” z Chorwacji! Litwini przyznali dwie „dzikie karty” i ogłosili dalszy format preselekcji! Krajowe Eliminacje: Co ciekawego u kandydatów na Eurowizję 2018?

Beovizija 2018 za nami, a media serbskie pełne są dziś artykułów na temat zwycięzcy ale też skandali, które towarzyszyły preselekcjom i wynikom. Głosowanie widzów i jurorów wygrała formacja Balkanika z Danicą Krstić na czele. Wokalistka z miasta Kragujevac zdradziła, że najpewniej cały występ zostanie zmieniony przed Eurowizją, ale utwór „Nova deca” zaśpiewany będzie po serbsku. Zdradziła też, że miała problem ze swoim strojem, a w pewnym momencie materiał zaplątał się w mikroport i we włosy, przez co musiała się przysunąć bliżej zespołu, by lepiej słyszeć rytm utworu i zaśpiewać go do końca bez błędów. Widać to w poniższym nagraniu (od 2:43). Poza Danicą, na scenie śpiewali Nevena Stamenković z Nowego Sadu (uczestniczka wyborów „Miss YU 2005”) oraz Mladen Lukić. Spore zainteresowanie za kulisami wzbudzała młoda żona 66-letniego kompozytora Sanji IliciaTatjana Karajanov. Kompozytor w 2012 roku pochował pierwszą żonę – popularną w całej Jugosławii aktorkę. Zwracano też uwagę na Mirnę, Nevenę i Sarę, które specjalnie na Beoviziję 2018 ponownie wystąpiły jako Moje 3, chociaż prywatnie dwie wokalistki (Nevena i Sara) swego czasu pokłóciły się o … mężczyznę – siatkarza Aleksandra Atanasijevicia. Nie obyło się też bez skandali – Danijel Pavlović zaataktował słownie Ivanę Peters (członkinię jury) za to, że dała mu tylko 4 punkty, sugerując, że wokalistka nie była w ocenach sprawiedliwa. Ta jednak dość szybko odpowiedziała na jego wpis twierdząc, że to i tak dobrze, że Danijel dostał 4 punkty, bo od innych miał mniej. Poziom preselekcji skrytykowały Marija Serifovic (ESC 2007) i Jelena Karleusa, a internauci nie pozostawili suchej nitki na kreacjach dwóch wokalistek – Maji Nikolić i Lany Toković. Do kogo porównano ich stroje? Sprawdźcie poniżej:

dwgqm8aw0au_xq0

TUTAJ znajdziecie z kolei parodię stroju Maji Nikolić w wersji video! Sama wokalistka, którą wielu fanów uznawało za faworytkę, była niezwykle zadowolona po swoim występie i ze wzruszeniem opowiadała dziennikarzom, jak ważna jest dla niej ich postawa i wsparcie. Maja spodziewała się zdecydowanie lepszego rezultatu, a po tym, gdy ostatecznie zajęła 10. miejsce (i bez żadnych punktów od jury) wyłączyła telefon i całkowicie zniknęła.

Kolejne wieści z Azerbejdżanu i Chorwacji. Potwierdzono oficjalnie, że Aisel współpracuje przy Eurowizji 2018 z tzw. „Dream Teamem” czyli Filipem Kirkorovem, Iliasem Kokotosem i Dimitrisem Kontopoulosem. Spekulacje na ten temat pojawiły się już jakiś czas temu, gdy Kirkorov poinformował, że planuje zaangażować się w pracę z reprezentantem jednego z „przyjaznych” Rosji państw. Sądzono jednak, że poprzestanie na Mołdawii, gdzie współpracuje z grupą DoReDos. Telewizja chorwacka ogłosiła, że 26 lutego poznamy jedynie fragment piosenki „Crazy” Franki Batelić. Wcześniej informowano, że tego dnia odbędzie się premiera całego utworu.

Nadawca LRT przekazał, że głosowanie internetowe wygrały Greta Zazza i Ruta Loop – to one wracają do preselekcyjnej rywalizacji, dostając „dzikie karty”. Trzecie miejsce otrzymał Vidas Bareikis. Wiemy, jak dalej wyglądać będzie format konkursu. 14 wykonawców zostanie podzielonych na dwie grupy półfinałowe. Pierwszy półfinał odbędzie się 24 lutego, a drugi 3 marca. Do finału łącznie awansuje jedynie sześciu najlepszych kandydatów. Począwszy od 24 lutego preselekcje litewskie będą już transmitowane na żywo, a nie emitowane z odtworzenia.

Co ciekawego u finalistów Krajowych Eliminacji? Saszan wzięła udział w audycji Radia Zet, gdzie spontanicznie wykonała cover „Rehab” Amy Winehouse. Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ. Wraz z wokalistką w audycji pojawił się też Pablosson. „Jeżeli się występuje ponad 30 lat w zespole, który jest znany z jakiegoś określonego rodzaju muzyki, to przy nowym projekcie dobrze byłoby pokazać się pod nową nazwą” – tłumaczył Paweł Stasiak, podkreślając, że jego projekt powstał w Szwecji. Przyznał też, że dużo łatwiej jest mu zaśpiewać „Sunflower” po angielsku, bo dzięki temu Europa może zrozumieć tekst. Ifi Ude zaprezentowała na swoim profilu krótkie nagranie z przymiarki stroju na preselekcje. Być może wokalistka zaprezentuje się w TVP w czerwonej kreacji. Duet Happy Prince wystąpił w programie „Halo Polonia”, a nagranie dostępne jest TUTAJ. Monika Urlik promuje konkurs zorganizowany przez swój fanklub. Chodzi o przygotowanie najlepszego baneru oraz transparentu. Aż 20 osób może dzięki temu zdobyć wejściówkę na preselekcje. Warto jednak przypomnieć, że transparentów…nie wolno wnosić pod scenę preselekcji, a tym bardziej używać ich w trakcie transmisji na żywo, gdyż utrudnia to pracę kamer. Marta Gałuszewska nadal skupia się na promocji polskiej wersji swojego utworu preselekcyjnego, chociaż w finale 3 marca zaśpiewa w całości po angielsku. Future Folk i Isabell Otrębus wciąż milczą, a Gromee i Lukas Meijer świętują kolejne świetne wyniki odtworzeń teledysku do „Light me up” na YouTube.

%d blogerów lubi to: