Beovizija 2018 w Serbii! San Marino zmienia zasady! Łotwa przyznaje „dziką kartę”, a Niemcy publikują utwory! Co ciekawego u Aisel i Franki? Krajowe Eliminacje: Nowości od Happy Prince, Moniki Urlik i Mai Hyży!

Kto pojedzie z Serbii do Portugalii? Zmiana zasad głosowania w finale San Marino! Poparcie finalisty kosztuje min. 20 euro! Niemcy publikują piosenki! Łotwa ogłasza pełny skład finału! Z kim współpracuje reprezentantka Azerbejdżanu? Premiera „Skin” Mai Hyży już w piątek! Dziś TVP rozdawała wejściówki na Krajowe Eliminacje! 

Z ogromną przewagą w głosowaniu widzów preselekcje serbskie wygrywa Sanja Ilić i Balkanika oraz utwór „Nova deca”. O ile głosowanie pięcioosobowego jury pokazało dwóch faworytów – Balkanikę i Saskę Janković, tak widzowie nie mieli wątpliwości. Balkanika zdobyła aż 14698 głosów sms-owych, a laureatka 2. miejsca u publiczności – Saska – już tylko 5959 głosów. Dusan Svilar miał ich 5400, a Maja Nikolić 2110. Koniec końców W top3 znaleźli się Balkanika (24 punkty), Saska Janković (22 punkty) i Dusan Svilar (15 punktów). W top5 także Biber oraz (niespodzianka!) Lord. Maja Nikolić zajęła jedynie 10. miejsce, bez punktów jurorskich, co na pewno przełoży się na ogromne oburzenie tej wokalistki o czym z chęcią donosić będą jutro portale w Serbii. Sześciu wykonawców zakończyło rywalizację bez punktów. Więcej informacji TUTAJ.

Kolejny kraj (po Malcie i Szwecji), który zmienia zasady preselekcji w trakcie ich trwania to San Marino. Organizatorzy konkursu „1in360” posłuchali sugestii fanów i ogłosili pewne modyfikacje w sposobie głosowania. Aktualna komisja jurorska nie będzie decydować o wynikach finału – cały skład został odsunięty z powodu Zoe (reprezentantki Austrii 2015), która jest autorką 20 z 22 piosenek startujących w całym konkursie i nie powinna być jednocześnie jurorką. Nową komisję stworzą osoby wybrane przez organizatorów – na pewno będzie to szef delegacji SMRTV – Alessandro Capicchioni. Wprowadzono też równość głosów jury i widzów – wcześniej wpływ televotingu miał być zależny od frekwencji w głosowaniu. W przypadku remisu decydować będą głosy jurorskie, podobnie jak na Białorusi czy w Polsce. Zrezygnowano też z głosowania internetowego poprzez PayPal (koszt jednego głosu to 1 euro), w zamian za to połączono je z „inwestowaniem” w piosenkę poprzez inną platformę. Tym samym głosując na dany utwór jednocześnie przekazujemy pieniądze na eurowizyjny budżet San Marino. Koszt jednego głosu wzrósł więc do 20 euro (minimalna kwota zainwestowania), ale dany finalista nie może przekroczyć 8000 euro (czyli nie może zdobyć więcej niż 400 głosów, przy założeniu, że każdy głosujący przekaże stawkę minimalną). Finaliści, którzy osiągną górny pułap kwoty dostaną po prostu po tyle samo punktów (12) od widzów. Finał tych skomplikowanych preselekcji odbędzie się 3 marca.

Telewizja niemiecka opublikowała już wszystkie piosenki startujące w preselekcjach. Dostępne są one TUTAJ. Finał selekcji odbędzie się już w czwartek, 22 lutego w Berlinie. Gościem specjalnym będzie Mike Singer, a o wynikach selekcji zadecydują jurorzy (w tym Polak Grzegorz Urban), specjalny 100-osobowy panel eurowizyjny oraz publiczność. na Łotwie znamy już pełny skład finału. Do stawki dołączyła grupa Sudden Lights z utworem „Just Fine”. Formacja wygrała głosowanie publiczności w pierwszym półfinale, ale u jurorów była jedynie czwarta i ostatecznie w swojej grupie zajęła trzecie miejsce.

Reprezentantka Azerbejdżanu, Aisel, współpracuje przy teledysku do swojej eurowizyjnej piosenki z Iliasem Kokotosem i Dimitrisem Kontopoulosem, co od razu nasuwa sugestię, że za całym projektem stać może Filip Kirkorov. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera utworu. Z kolei 26 lutego poznamy piosenkę „Crazy” Franki Batelić z Chorwacji. Wokalistka podkreśliła, że zaśpiewa po angielsku, a jej utwór jest „mistyczny, inny i mocny”. Co ciekawe, utwór nie był przygotowany pod kątem Eurowizji.

Polskie media niemal codziennie informują o kolejnych nowościach związanych z finalistami Krajowych Eliminacji. „Super Express” zwraca uwagę na udział popularnego tancerza, Kamila Kuroczko, w teledysku do „Don’t let go” Happy Prince. Duet udzielił dziś wywiadu dla Polskiego Radia. Rozmowę z Marią Szabłowską znajdziecie TUTAJ. W artykule pojawiła się też ankieta, w której aktualnie 58% głosujących zapewnia, że nie będzie oglądać konkursu 3 marca. Popularny Sławomir wyraził swoje poparcie dla Moniki Urlik – informuje Radio Zet. „Cześć tu Sławomir. Monika trzymam za Ciebie mocno kciuki. Masz wyjątkowy wokal. Światowy” – tak showman skomentował jej utwór na YouTube. 67% głosujących w ankiecie portalu twierdzi, że piosenka „Momentum” im się nie podoba. W piątek premiera utworu „Skin” – tak zapowiada Maja Hyży (fot.), jedyna finalistka, która jeszcze nie pokazała swojej piosenki fanom. Czego należy oczekiwać? Wiadomo, że nie będzie to ballada. Dziś fanpage Eurowizja TVP był areną walki o wejściówkę na Krajowe Eliminacje – konkurs ogłoszony przez administratorów jak co roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Wejściówki zdobyć można także w konkursach Saszan i Ifi Ude na fanpage’ach wokalistek. Dziennik Eurowizyjny w konkursie na Facebooku rozdał dziś rano 7 wejściówek dla czytelników. Tymczasem na YouTube znów pojawił się utwór „Krakowiacy i Górale” Future Folk – tym razem jednak nieoficjalnie. Warto posłuchać, zanim zostanie skasowany:

fot. WP

%d blogerów lubi to: