Znamy wyniki półfinałów od Portugalii po Armenię! We wtorek finał narodowy w Serbii z mnóstwem gwiazd Eurowizji! „Dzikie karty” na Łotwie i Litwie! Znamy tytuł piosenki gruzińskiej i pełne wyniki finału w Czarnogórze!

Rumunia, Portugalia i Armenia – znamy wyniki preselekcji! We wtorek wybiera Serbia – byli reprezentanci Eurowizji na scenie! Łotwa i Litwa – będą „dzikie karty”! Telewizja czarnogórska ujawnia wyniki głosowania! Gruzja po gruzińsku – znamy tytuł piosenki Iriao! 

Półfinały rumuńskie zakończone. Podróż przez pięć pięknych miast Rumunii dała efekt – 15 piosenek trafiło do finału w Bukareszcie. Wczoraj jurorzy dali awans grupie The Humans (58 punktów), Teodorze Dinu (50 punktów) i Dorze Gaitanovici (42 punkty). Grupa The Humans zrównała się wynikiem ze zwycięzcami II półfinału – zespołem Jukebox i Bellą Santiago – 58 punktów to najlepszy rezultat spośród wszystkich pięciu półfinałów. Eduard Santha i jego „Me som romales” to z kolei najsłabiej oceniona przez jurorów piosenka, która trafiła do finału. W I półfinale przyznano jej tylko 35 punktów. Wielki finał konkursu odbędzie się już w sobotę! Tym razem jednak decydować będą tylko widzowie, więc wyniki mogą nas zaskoczyć!

Peu Madureira z „So por ela” wygrał I półfinał Festival da Cancao zdobywając 12 punktów od widzów i 10 od jurorów. Drugie miejsce przypadło Janeiro (12 od jury, ale tylko 4 od widzów), a trzecie Catarinie Mirandzie (po 8 punktów od jury i widzów). Do finału awansowali też Anabela, Joana Barra Vaz, Joana Espadim i Rui David. Z powodu błędu w podawaniu wyników, podczas półfinału ogłoszono, że jedną z finalistek będzie Beatriz, która dostała 7 punktów przeznaczone dla Marii Amaral. Punkty poprawiono, ale nie dało to Marii awansu, a w zamian za to do finału trafił Rui David. Pierwszy „pod kreską” był reprezentant Portugalii z 1980 roku – Jose Cid. Bruno Vasconcelos jako jedyny nie otrzymał żadnego punktu. Za tydzień II półfinał w którym o finał powalczą m.in. Diogo Piccara, Peter Serrado, Rita Ruivo czy Sequin. Fragmenty piosenek dostępne są TUTAJ.

Pierwszy półfinał w Armenii zakończony, a do finału awansowali Mger ArmeniaGevorg HarutyunyanLusine Mardanyan, Robert Koloyan oraz zespół Nemra, co oznacza, że wielką porażkę poniosła faworyzowana przez fanów Tamar Kaprelian, przedstawicielka ormiańskiej diaspory w USA i reprezentantka kraju z 2015 roku. Odpadł też popularny Hayk Kasparov i folkowy zespół Gata. Gościem specjalnym był Misha, młody reprezentant Armenii w Eurowizji Junior. O wynikach półfinału decydowali jurorzy międzynarodowi oraz widzowie. Drugi półfinał odbędzie się już w czwartek, a o finał powalczą wtedy m.in. Kamil Show, TyoMSevak Khanagyan czy kolejna faworytka Asmik Shiroyan.

We wtorek (20 lutego) swojego reprezentanta wybierze Serbia. Podczas reaktywowanej Beoviziji wystąpi 17 wykonawców, wszyscy zaśpiewają po serbsku i rywalizować będą o względy widzów oraz jurorów. Wśród faworytów wymienia się Sanję Ilicia z Balkaniką, zespół Biber z DJ Niko Bravo, Dusana Svilara (fot.), Maję Nikolić czy Borisa Rezaka. W konkursie wystąpi też Rambo Amadeus (Czarnogóra 2012) oraz wielu wykonawców starszej generacji, który postanowili o sobie przypomnieć publiczności. Konkurs odbędzie się w belgradzkim Sava Centre, a poprowadzi go aż siedem osób. Sporą niespodzianką będą goście specjalni! Zaśpiewają Jelena Tomasevic, Marko Kon, Moje 3, Milan Stanković, Sanja Vucic, Bojana Stamenov, Tijana Bogućević, zespół Regina, Sergej Ćetković, Knez i Jacques Houdek. Podobnie jak w Czarnogórze, dochód z głosowania sms-owego przeznaczony zostanie na cele charytatywne, a dokładniej na fundację RTS „Rak jest uleczalny”. Wszystkie utwory i krótkie informacje o wykonawcach znajdziecie w moich artykułach na Eurowizja.org TUTAJ i TUTAJ, z kolei OGAE Serbia publikuje specjalną kartę ocen, która może przydać się wszystkim oglądającym finał. Transmisja rozpocznie się o 21:00 na RTS1 i RTS Sat oraz w Internecie TUTAJ. Konkurs potrwa do 23:30. 

Telewizja łotewska podała pełne wyniki głosowań w półfinale. W pierwszej grupie widzowie byli za Sudden Lights, a jurorzy za Liene Greifane. W drugiej Markus Riva wygrał televoting, a głosowanie jurorów okazało się szczęśliwe dla Ritvarsa. W trzeciej grupie zapanowała zgodność – triumfowała Laura Rizzotto. Ogłoszono też, że w finale preselekcji będzie łącznie ośmiu wykonawców, bo jeden z wyeliminowanych kandydatów dostanie „dziką kartę”. Także na Litwie będzie można uratować dwóch odrzuconych kandydatów. Ruszyło głosowanie internetowe, w którym można wybrać jedną piosenkę, jednak „dziką kartę” dostanie aż dwóch uczestników z największym poparciem internautów. Wśród nominowanych m.in. Polka Elizabeth Olshey. Aktualnie prowadzi Greta Zazza (31%) przed Vidasem Bareikisem (25%). Reszta raczej nie ma szans, ale głosować można TUTAJ.

Telewizja czarnogórska opublikowała pełne wyniki głosowania widzów w dwóch rundach Monteviziji. Jak się okazało, limit sms-ów z jednego numeru telefonu mocno wpłynął na rezultaty. W pierwszej rundzie głosować można było aż 20 razy i ten system dał zdecydowane zwycięstwo Lorenie Janković, młodej wokalistce ze sporą rzeszą fanów. Jej ballada zdobyła aż 40% głosów. Drugie miejsce miała Katarina Bogićević (19%), a trzecie Vanja Radovanović (18%). Czwarta pozycja przypadła Ivanie Popović (12%), a ostatnia Ninie Petković (11%). W superfinale można było oddać już tylko jeden głos z jednego numeru telefonu. Okazało się, że fani Loreny chyba nie zaopatrzyli się w dodatkowe karty SIM, bo ich faworytka przegrała, zajmując 3. miejsce (29%). Katarina Bogićević ponownie była druga (34%), a wygrał Vanja Radovanović (37%).

Gruzińska formacja Iriao wykona w Lizbonie piosenkę „Sheni Gulistvis” („Dla Ciebie”) w języku gruzińskim. Po raz pierwszy reprezentant tego kraju zaśpiewa na Eurowizji cały utwór w języku narodowym. W zeszły piątek nagrywano finałową wersję piosenki. Kompozytorem jest Davit Malazonia, a aranżacją zajął się  Mikheil Mdinaradze. Tekst napisała  Irina Sanikidze. Piosenka nagrana została przy współpracy z orkiestrą dyrygowaną przez Mirian Khakhunaishvili. Premiera utworu i teledysku ma się odbyć w ciągu najbliższych paru tygodni.

%d blogerów lubi to: