Czarnogóra wysyła „Inje” do Lizbony! Znamy wyniki preselekcji narodowych w pozostałych ośmiu krajach Europy!

Znamy już reprezentanta Czarnogóry! Wyniki Super Soboty: Kto trafił do finału w Szwecji i innych krajach, które dziś przeprowadzały swoje preselekcje narodowe? Sprawdźcie rezultaty!

Czarnogóra zdecydowała – preselekcje wygrał Vanja Radovanović (na zdj.), jedyny mężczyzna w finałowej stawce. Jego „Inje” zdobyło najwięcej głosów w superfinale, pokonując Katarinę Bogićević (2. miejsce) i Lorenę Janković (3. miejsce). Wokalista podkreślał już wcześniej, że nie zmieni języka utworu piosenki. Do tej pory Czarnogóra tylko dwa razy awansowała do finału i miało to miejsce zawsze, gdy mężczyźni śpiewali w języku narodowym i prezentowali utwory dość mocno osadzone w  brzmieniach tradycyjnych – „Inje” spełnia te warunki. W trakcie „Monteviziji” gośćmi specjalnymi byli Knez oraz Slavko Kalezić. Ten drugi zaprezentował nowy utwór „El Ritmo„. Więcej informacji na temat wyników preselekcji w moim artykule na Eurowizja.org – TUTAJ.

Liczba sms-ów wysyłanych podczas półfinałów Melodifestivalen 2018 spada z tygodnia na tydzień. W pierwszym oddano ponad 6,6 mln, w drugim 5,8 mln, a dzisiaj wieczorem już tylko 4,8 mln. Do finału awansowali Martin Almgren i Jessica Andersson, a do dogrywki trafili Moncho oraz Mendez. Piąte miejsce przypadło folkowej propozycji Kalle Moraeusa, szóste Dotter, a ostatnie Barbi Escobar. Za tydzień ostatni półfinał z udziałem m.in. Mariette, uważanej za jedną z faworytek preselekcji.

Polska wokalistka Emilia Dębska (MILA) odpadła w półfinale preselekcji słoweńskich EMA 2018. Do finału awansowali Ina Shai, Indigo, Lara Kadis, BQL, Proper, Marina Martensson, Nuska Drascek oraz Lea Sirk. Wśród wyeliminowanych znalazły się dwie reprezentantki Słowenii – ManuElla oraz Tanja Ribic. Sporym zaskoczeniem jest odrzucenie Niki Zorjan, ale też grupy KiNG FOO czy Gregora Ravnika. Finał preselekcji słoweńskich odbędzie się 24 lutego.

Ieva Zasimauskaite wygrała szósty odcinek preselekcji litewskich zdobywając 12 punktów od jurorów oraz 8 od widzów (2029 głosów). Drugie miejsce przypadło Monice Mariji (10+7), a trzecie Saules kliosas (10+6). Do trzeciego etapu przeszli też The Roop, Marija (która dostała 12 punktów od widzów – 2722 głosy) oraz Gabrielius Vagelis. Pierwsza „pod kreską” była Greta Zazza, która kończy już walkę o Lizbonę. Odpadła też Polka Elizabeth Olshey, która dostała po 2 punkty od widzów i jurorów, co dało jej 10. miejsce. Za tydzień wszyscy uczestnicy spotkają się w jednej rundzie i walczyć będą w ćwierćfinale!

Spore zaskoczenie na Węgrzech. Głosowanie jurorów w półfinale wygrała grupa AWS, zdobywając 46 punktów. Drugie miejsce miał yesyes (45 punktów), a trzecie Viktor Kiraly (42 punkty). Jeden z faworytów – Tamas Horvath – dostał jedynie 38 punktów, ale to właśnie jego widzowie wskazali do finału. Tym samym wyeliminowano Ceasefire X, który zajął w głosowaniu jurorów 4. miejsce. Odpadli też Nikoletta, Atilla i Robert, którzy wygrali III ćwierćfinał. Za tydzień wielki finał na Węgrzech z udziałem ośmiu finalistów – co ciekawe, do ostatecznego pojedynku dostali się sami mężczyźni!

Ukraina ma już pełny zestaw finalistów preselekcji! Półfinał wygrał dziś, wspierany przez rzesze bardzo głośnych fanek, Melovin, który zdobył 1. miejsce w televotingu i drugie w głosowaniu jurorów. Drugie miejsce w rankingu generalnym miała Tayanna (1. miejsce u jurorów i trzecie u widzów), a trzecie Kadnay (3. miejsce w głosowaniu komisji i drugie u widzów). Bez awansu Mountain Breeze (4. miejsce), Illaria (5. miejsce) czy formacja Dilemma (ostatnie miejsce). Podobnie jak tydzień temu, show wypełnione było głównie potyczkami słownymi pomiędzy jurorami (a zwłaszcza Andri’em Danilko) a prowadzącym. Wielki finał już za tydzień, a Dziennik Eurowizyjny będzie obecny w Kijowie i będzie relacjonował wszystko to, co zadzieje się w Pałacu Kultury Kijowskiego Instytutu Politechniki. Relacje live dostępne będą na grupie facebookowej.

Islandia również skompletowała już finalistów. Z dzisiejszego półfinału awansowali Aron HannesDagur SigurðssonÁttan. Najprawdopodobniej specjalne jury wyłoni jeszcze jednego uczestnika finału, przyznając jednemu z wyeliminowanych kandydatów „dziką kartę”. Za tydzień Islandia robi sobie przerwę, a wielki finał odbędzie się 3 marca w Laugardalshöll, obiekcie sportowym na 5,5 tys. widzów.

W trzecim półfinale preselekcji łotewskich widzowie i jurorzy wskazali do finału Laurisa Valtersa oraz Laurę Rizzotto. Tym samym finał jest już kompletny i znamy wszystkich siedmiu wykonawców, którzy walczyć będą o możliwość reprezentowania Łotwy w Lizbonie. Pierwotnie o ten tytuł rywalizować miało w finale sześć osób, ale z powodu problemów technicznych w II półfinale organizatorzy dołączyli do gry Markusa Rivę. Wiemy dzięki temu, że Madara wygrała drugi półfinał, co może ją stawiać w gronie faworytów do zwycięstwa.

Ostatnie wyniki Super Soboty dotarły z Estonii. Do finału awansowali Frankie Animal, Evestus, Karl Kristjan z Karlem Killingiem i Wateva, Nika oraz duet złożony z Eliis Parna i reprezentantki Estonii 2007 – Gerli Padar. Odpadli m.in. Indrek Ventmann i Rolf Roosalu. Podobnie jak na Islandii, także Estończycy zawieszają preselekcje i wrócą do nich dopiero za dwa tygodnie. Finał odbędzie się 3 marca i wystartuje w nim 10 piosenek.

Super Sobota za nami, ale emocji preselekcyjnych w kolejnych dniach nie zabraknie! W niedzielę ostatni półfinał w Rumunii i pierwszy w Portugalii. W poniedziałek pierwsza grupa kandydatów powalczy o finał w Armenii, a we wtorek odbędzie się serbska Beovizija. Więcej informacji na temat tych wydarzeń już wkrótce!

%d blogerów lubi to: