Finał narodowy w Mińsku! Kto pojedzie do Lizbony? Finlandia szykuje się do wyboru piosenki dla Saary! Kto przygotował propozycje? Gianna Terzi oficjalnie reprezentantką Grecji!

Preselekcje na Białorusi! Kto zostanie nowym reprezentantem tego kraju? Finlandia ma już dwa utwory preselekcyjne! Który jest lepszy? Grecy anulowali preselekcje narodowe, a Gianna Terzi zostaje nową reprezentantką kraju! 

Preselekcje na Białorusi zakończyły się spodziewanym zwycięstwem Alekseeva, który był typowany na faworyta od samego początku. Wokalista, któremu występ do „Forever” zupełnie dziś nie wyszedł, zdobył aż 5184 głosy od widzów, co pozwoliło mu wygrać televoting. Drugie miejsce w głosowaniu publiczności miał duet Shuma (3042 głosy), a trzecie Kirill Good (1359). W głosowaniu jurorów Alekseev także dostał 12 punktów, 10 przypadło grupie Radiovolna, a 8 Gunesh. Shumie przypadły jedynie 4 punkty. Po zsumowaniu punktów Alekseev zdobył ich 24, a na drugim miejscu zremisowało trzech wykonawców (po 14 punktów), ale ponieważ w takim przypadku decydowało jury, to drugie miejsce miała Gunesh, trzecie Shuma, a czwarte Napoli. Nadal nie wiadomo czy piosenka „Forever” będzie mogła być wykonana podczas Eurowizji w Lizbonie. Przypomnę, że Alekseev wykonywał już rosyjską wersję utworu przed 1 września 2017. Co istotne, wokalista jest pierwszym obcokrajowcem, który reprezentować będzie Białoruś podczas Eurowizji. Nikita ma 24 lata i urodził się w Kijowie, gdzie w 2014 roku dotarł do półfinału lokalnego „The Voice”.

Poznaliśmy już drugi utwór Saary Aalto na fińskie preselekcje, których finał odbędzie się 3 marca. Pierwsza kompozycja „Monsters” spowodowała, że Finlandia trafiła na pierwsze miejsce zestawień bukmacherskich. Teraz znamy też „Domino” i czekamy już tylko na „Queens”. Reprezentantka Finlandii pracowała przy wszystkich trzech piosenkach, ale bardzo istotne są też te główne nazwiska twórców. Za „Monsters” stoją Joy Deb (m.in. „Heroes” Mansa Zelmerlowa), Linnea Deb (15 piosenek z Melodifestivalen w tym „In my cabana” Margaret, a dodatkowo przebój „Cool me down” tej samej wokalistki) i Ki Fitzgerald, urodzony w Holandii, ale mieszkający w Wielkiej Brytanii muzyk, piosenkarz i kompozytor. „Domino” napisali Thomas G:sson (do tej pory 14 piosenek na Eurowizji), Bobby Ljunggren (39 piosenek w Melodifestivalen), Johnny Sanchez i Will Taylor. Za nieopublikowanym jeszcze utworem „Queens” stoją Tom Aspaul z Wielkiej Brytanii, Daniel James Denis Goudie i Ash Milton.

Gianna Terzi (fot.) została już oficjalnie potwierdzona jako reprezentantka Grecji podczas Eurowizji 2018. Jak się ostatecznie okazało, plotki o anulowaniu preselekcji narodowych okazały się być prawdziwe, gdyż jedyną wytwórnią, która zgodziła się na warunki telewizji ERT była firma Panik Records wystawiająca do konkursu właśnie Giannę. Wiadomość została potwierdzona przez ERT i portal Eurovision.tv. Urodzona w 1980 roku wokalistka zaśpiewa w Lizbonie piosenkę „Oneiro mou” po grecku,. Ostatni raz ten język pojawił się w piosence z Grecji w 2016 roku i był to pierwszy przypadek w historii, gdy ten kraj nie zdobył awansu do finału. Nie oznacza to, że użycie tego języka zmniejsza szansę Gianny – w 2011 i 2013 roku piosenki śpiewane po grecku i angielsku zajmowały miejsca w top10.

 

%d blogerów lubi to: