Izrael zdecydował! Netta jedzie do Lizbony! Trwają prace nad eurowizyjnymi pocztówkami! W czwartek i piątek kolejne premiery piosenek Krajowych Eliminacji! Jak fani Eurowizji oceniają dotychczasowy poziom?

Izrael wybrał już reprezentantkę! Jak wyglądać będą eurowizyjne pocztówki? Premiera „Light me up” w czwartek o 9:00! Co ciekawego u pozostałych finalistów preselekcji? Kto będzie gościem specjalnym? Kto poprowadzi konkurs? Macie swoich faworytów? 

25-letnia Netta Barzilai wygrała program „The Bext Star for Eurovision 2018” i została nową reprezentantką Izraela. Do tej pory była znana głównie ze śpiewania w klubach i na weselach, ale ze względu na jej świetny głos i unikalny wygląd, szybko stała się faworytką talent-show. W pierwszej rundzie finału czterech uczestników podzielono na pary, a zwycięzca trafiał do drugiej rundy. W pierwszym duelu przegrał Chen Aharoni, a w drugim Netta Barzilai, jednak jurorzy mieli możliwość uratowania jednego z kandydatów. Trzech członków komisji wstawiło się za Nettą, jeden za Chenem, a jeden nie zagłosował. W drugiej rundzie zwycięzcę wybierali jurorzy i widzowie. Głosowanie komisji wygrała Netta, u widzów faworytem był Jonathan, jednak po zsumowaniu punktów to ostatecznie Netta zdobyła pierwsze miejsce (210 punktów) pokonując Jonathana różnicą 5 punktów. Podobnie jak rok temu piosenka eurowizyjna Izraela ogłoszona zostanie później. Trwa zbieranie propozycji utworów – zamknięcie etapu zgłoszeń nastąpi 19 lutego.

W Portugalii trwa produkcja eurowizyjnych pocztówek. Jak już wcześniej informowałem, uczestnicy konkursu są zapraszani do Lizbony i innych miast na koszt organizatora konkursu. Pocztówki kręcone są w najpiękniejszych i najbardziej urokliwych zakątkach kraju, z naciskiem na stolicę. Każdy reprezentant będzie miał okazję pojawić się na tle wspaniałych widoków czy słynnych zabytków. Motywem, który ma łączyć wszystkie pocztówki są drzwi, zapewne zostaną one wykorzystane w pierwszych lub ostatnich sekundach każdego filmiku poprzedzającego występ. Swoje pocztówki nagrali już m.in. reprezentanci Austrii, Belgii, Francji, Gruzji, Czech czy Malty. Polski reprezentant pojedzie do Portugalii w drugiej połowie marca.

Już w czwartek o 9:00 odbędzie się premiera utworu „Light me up” Gromee i Lukasa Meijera. „Light me up” to mieszanka charakterystycznego dla artysty elektronicznego brzmienia, muzyki house i popu” – czytamy na portalu RMF.fm, z kolei portal Eska.pl zaprasza do popierania kandydatury Gromee poprzez uczestnictwo w specjalnej grupie na Facebooku. Piosenka „Light me up” znajdzie się na nowej płycie producenta, której premierę zapowiedziano na 16 marca. Przypomnę, że w piątek po godzinie 18:00 opublikowany zostanie utwór „Krakowiacy i Górale” Future Folk, co oznacza, że jedynymi niewiadomymi będą piosenki Mai Hyży i angielska wersja utworu Marty Gałuszewskiej. Portal Radia Zet informuje o miażdżącej krytyce, jaka spadła na Pablossona i piosenkę „Sunflower”. „Preselekcyjny kawałek wywołał niemałe poruszenie w sieci. Pod wideo z utworem „Sunflower” można znaleźć wiele negatywnych komentarzy internautów, którzy nie szczędzą słów krytyki” – czytamy. 81% czytelników Dziennika Eurowizyjnego przyznało, że nie podoba im się ten utwór. Jedynie niecałe 11% jest na „tak”, a 8% nie ma wyrobionego zdania.

60% członków grupy facebookowej Dziennika Eurowizyjnego jest niezadowolonych z dotychczasowego poziomu piosenek w finale Krajowych Eliminacji. Zadowolenie wyraża 21% głosujących, a 17% nie ma wyrobionego zdania. 2% wybrało opcję „bardzo niezadowolony”. 

Krajowe Eliminacje 2018 odbędą się 3 marca o 21:25 i potrwają (wg najnowszej wersji planu ramówki) do 23:10. O wyjazd do Lizbony walczyć będzie 10 kandydatów, a o wynikach zdecydują jurorzy i widzowie. Na razie nie wiadomo kto zasiądzie w tegorocznej komisji, kto poprowadzi program i kto będzie gościem specjalnym. Warto podkreślić, że 3 marca urodziny obchodzi Kasia Moś, nasza ubiegłoroczna reprezentantka, a odkąd TVP wróciła do preselekcji, wokaliści śpiewający na Eurowizji w zeszłym roku są obecni podczas finału by śledzić wybór swojego następcy.

%d blogerów lubi to: