Ermal i Fabrizio reprezentantami Włoch! Dziś IV półfinał w Rumunii! Margaret w dogrywce – co powiedziała zaraz po półfinale? Krajowe Eliminacje 2018: Kiedy poznamy kolejne utwory konkursowe?

Włosi mają już reprezentantów, ale czy mają też piosenkę? Rumunia – historyczne preselekcje 90 metrów pod ziemią! Margaret zachwyciła Szwedów i polskie media! Future Folk i Gromee – niebawem premiery piosenek na Krajowe Eliminacje 2018!

Grand Prix Festiwalu Sanremo 2018 zdobył faworyzowany przez fanów duet dwóch wokalistów. Są to Ermal Meta i Fabrizio Moro. W superfinale wygrali z utworem „Non mi avete fatto niente” pokonując grupę Lo Stato Sociale (2. miejsce) oraz wokalistkę Annalisę (3. miejsce). Podczas konferencji prasowej po finale potwierdzili, że chcą jechać na Eurowizję, by reprezentować Włochy z tym właśnie utworem, zaśpiewanym w języku narodowym. Potwierdza to również portal Eurovision.tv, jednak nadal nie ma pewności, czy piosenka zostanie dopuszczona do startu przez Europejską Unię Nadawców. Przypomnę, że „Non mi avete fatto niente” powstało na bazie (i z wykorzystaniem tych samych motywów muzycznych) starszego utworu tego samego kompozytora, który razem z Ermalem i Fabrizio przygotował ich propozycję na Sanremo. Telewizja RAI po zapoznaniu się ze sprawą uznała, że duet nie zostanie zdyskwalifikowany, jednak taka sama decyzja EBU mogłaby wywołać oburzenie i krytykę za nierówne traktowanie członków Unii. Cała sprawa zapewne wyjaśni się na dniach. Na koniec jeszcze ciekawostka – Ermal Meta będzie już trzecim (po Eugencie z Albanii i Eleni z Cypru) uczestnikiem Eurowizji 2018 urodzonym w Albanii.

Po wczorajszym maratonie (za tydzień w sobotę czeka nas taki sam!) dziś pora na odpoczynek i tylko jeden preselekcyjny event. Wieczorem odbędzie się IV półfinał preselekcji rumuńskich, tym razem organizowany … 90 metrów pod ziemią, w kopalni w mieście Turda. To pierwszy taki przypadek w historii nie tylko telewizji TVR ale i całej Eurowizji. Dla organizatorów jest to nie lada wyzwanie, bo musieli przetransportować tam ok. 20 ton sprzętu i położyć prawie 13 kilometrów kabli. W kopalni o trzy miejsca w finale powalczą dziś m.in. Feli, Lion’s Roar, Nicoleta Ticala, Zoltan, Tiri czy Claudia Andas, a gośćmi specjalnymi będą Elena Gheorghe (ESC 2009), Ad Libitum Voices i Katia Carbune. O tym, kto trafi do finału, zadecydują jurorzy. Półfinał rusza o 20:00 (czasu polskiego), transmisja telewizyjna dostępna na TVR1, TVRi, TVR Moldova, a Internecie za pośrednictwem platformy TVR+ >>TUTAJ<<. Konkurs potrwa do 22:50 (czasu polskiego).

Polskie portale rozrywkowe chwalą Margaret za udany występ podczas wczorajszego półfinału Melodifestivalen. Polska wokalistka zajęła miejsce 3-4. co oznacza, że 3 marca powalczy w Kristianstad w duelu z innym uczestnikiem (składy pojedynkowe poznamy najpewniej 25 lutego). Dla fana oglądającego preselekcje w telewizji mam dobrą wiadomość. Melodifestivalen zakończy się o 21:30 co oznacza, że nie koliduje z finałem preselekcji w Polsce. „Występ Margaret z piosenką In My Cabana na Melodifestivalen z pewnością należy do udanych! Gwiazda w sportowym, pomarańczowym komplecie przeniosła publiczność na chwilę na egzotyczne wakacje. Nie zabrakło też namiętnych scen pomiędzy wokalistką a tancerzem – Danielem Koivunenem, finalistą skandynawskiej edycji You Can Dance„- czytamy na Jastrzab Post. W ankiecie tego portalu 57% osób uważa, że wokalistka mogłaby reprezentować Szwecję podczas Eurowizji. 29% twierdzi, że jako Polka powinna śpiewać tylko dla swojego państwa. Zaraz po zakończeniu II półfinału radio RMF FM skontaktowało się telefonicznie z Margaret. „Najważniejsze jest to, że piosenka się podoba i przeszliśmy dalej i będę miała jeszcze okazję zaśpiewać dla szwedzkiej publiczności w tak wspaniałych warunkach” – powiedziała. Zapis rozmowy dostępny jest TUTAJ.

W 2013 roku Robin Stjernberg wygrał Melodifestivalen przechodząc przez etap dogrywkowy. Od tego momentu najlepszy rezultat uzyskany w finale preselekcji przez uczestnika z rundy drugiej szansy to miejsce 4. zdobyte w 2014 roku przez Helenę Paparizou, a rok później przez Hasse Anderssona. Chociaż od 2015 roku piosenek z dogrywki jest w finale dwa razy więcej, nie zajmują one topowych pozycji. 

Maja Hyży poinformowała swoich fanów o tym, że zakwalifikowała się do Krajowych Eliminacji 2018. „Bo czasami warto mieć marzenia 🙂 Dostałam się do polskich preselekcji Eurowizji Dla nie wierzących We mnie – obiecuję że dam z siebie wszystko !!” – napisała na swoim fanpage (pisownia oryginalna). Nie wiadomo jednak, kiedy wokalistka zaprezentuje swój utwór „Skin”. Znamy natomiast datę premiery piosenki „Krakowiacy i Górale” grupy Future Folk, która 1 marca wystąpi w Warszawie podczas koncertu charytatywnego w klubie „Proxima”. Propozycję na Eurowizję usłyszymy 16 lutego. Za kilka dni odbędzie się oficjalna premiera piosenki „Light me up” w wykonaniu Gromee i Lukasa Meijera. Krótki fragment utworu jest już dostępny na fanpage producenta. Nadal nie wiemy nic więcej na temat Pablossona, czyli Pawła Stasiaka.

%d blogerów lubi to: