SUPER SOBOTA: Margaret w dogrywce! Rasmussen reprezentantem Danii! Sprawdź wyniki dzisiejszych preselekcji w 9 krajach!

Sezon preselekcyjne opanował całą Europę! Dziennik Eurowizyjny dostarcza Wam aktualne wyniki z dziewięciu krajów, które dziś przeprowadzały swoje preselekcje! Jak poradziła sobie Margaret w Szwecji?

Wielki sukces Polki w Melodifestivalen! Margaret awansowała do dogrywki po II półfinale preselekcji szwedzkich, tym samym 3 marca (w dzień Krajowych Eliminacji) wystąpi w Kristianstad gdzie powalczy w duelu z innym uczestnikiem Melodifestivalen. Jeśli wygra starcie, trafi do finału! Do tej pory uczestnik dogrywki raz wygrał całe preselekcje – stało się to w 2013 roku. Rok temu w dogrywce przegrała Loreen, zwyciężczyni Eurowizji z 2012 roku. Razem z Polką do rundy „Andra Chansen” przeszła Mimi Werner. Do bezpośredniego finału dostali się Liamoo oraz duet Samir i Viktor. Ida Redig była piąta, Stiko Per Larsson szósty, a Jonas Gardell ostatni. Występ Margaret do „In My Cabana” dostępny poniżej:

Preselekcje Dansk Melodi Grand Prix 2018 wygrywa Rasmussen z utworem „Higher Ground”, tym samym kolejnym reprezentantem Danii. W superfinale zdobył aż 50% głosów, pozostawiając na drugim miejscu Annę Ritsmar (31%) i Szweda Albina Fredy’ego (trzecie miejsce i 19%). Fani już teraz nazywają nowego reprezentanta Wikingiem i kojarzy im się z bohaterem „Gry o Tron”. Wokalista tak naprawdę nazywa się Jonas Flodager Rasmussen, ma 32 lata i urodził się w Viborg. Aktualnie mieszka w Langa z żoną i dwójką dzieci. Piosenkę „Higher Ground” napisali dla niego Niclas Arn i Karl Euren.

Piąty odcinek preselekcji na Litwie wygrała Kotryna Juodzeviciute z „That Girl” zdobywając 12 punktów od jury i 10 od widzów (837 głosów). Drugi był Jurgis Bruzga z 10 punktami od komisji i 12 od widzów (1244 głosy). Trzecie miejsce zajęła Godo, a do kolejnej rundy awansowali też Paula, Twosome i GeraiGerai z Silviją Pankunaite. Wśród wyeliminowanych m.in. Lukas Norkunas, Juozas Martin czy Benas Malakauskas. Za tydzień drugi i ostatni odcinek tego etapu, a w nim czterech dotychczasowych zwycięzców, czyli Ieva Zasimauskaite, Saules kliosas, Greta Zazza i Monika Marija Paulauskaite oraz Polka Elizabeth Olshey.

Pierwszy półfinał na Węgrzech za nami! Zwycięzcą głosowania jury został Gergely Dánielfy z utworem „Azt mondtad” – zdobył 47 punktów. Drugie miejsce ma Zsolt Sule (45 punktów), a trzecie Gábor Heincz Biga (42 punkty). Widzowie do finału dołączyli grupę Leander Kills, która w rankingu jury i tak zajęła czwarte miejsce (41 punktów). Tym samym z „A Dal” odpadają m.in. Ham ko Ham (36 punktów) czy Roland Gulyas, który zajął przedostatnie miejsce.

Znamy pierwszych finalistów w Estonii. Pierwszy półfinał okazał się szczęśliwy dla pięciu kandydatów – Iiris & Agoh, Sibyl Vane, Stiga Rasty (ESC 2015), Eliny Netsajevej i Vaje’go. Zaskoczeniem jest brak awansu duetu Etnopatsy, który był typowany do wejścia do czołowej piątki. Co ciekawe, wśród odrzuconych dziś piosenek znalazły się wszystkie piosenki estońsko-języczne z tego półfinału.

Pierwszy półfinał Ukrainy pokazał, że niektórze elementy tych preselekcji nadal się nie zmieniają. Chociaż prowadzący jest bardziej wyluzowany, to jednak wciąż wprowadza  swoimi dociekliwymi pytaniami i opiniami dość ciężką atmosferę, zwłaszcza przy podawaniu wyników głosowania. Tym razem oberwało się Jamali za to, że swoje najwyższe punkty przekazała m.in. Sergey’owi Babkinowi, z którym współpracuje przy „The Voice”. Zwyciężczyni Eurowizji 2016 odpowiedziała, że zna praktycznie wszystkich kandydatów, bo często spotyka się z nimi na festiwalach czy przy różnego rodzaju koncertach i nie widzi powodu, dla którego miałaby obniżać oceny, skoro docenia utwory i występy. Głosowanie jurorów wygrał Laud, drugie miejsce miał Sergey Babkin, a trzecie Constantine, jednak widzowie zupełnie się z tym nie zgodzili, dając najwięcej punktów Vilna, drugie miejsce przekazano The Erised, a trzecie Laudowi. Ostatecznie półfinał wygrał Laud, drugie miejsce miało The Erised, a trzecie Vilna. Ta trójka awansowała do finału. Pur:Pur na miejscu czwartym, a Babkin piątym. Duet Kazka znalazł się na pozycji szóstej, a formacja Kozak System zakończyła rywalizację na przedostatnim miejscu.

Kolejni finaliści na Łotwie wybrani. Spośród siedmiu kandydatów jury i widzowie wybrali dwóch, którzy zakwalifikowali się do ostatecznej bitwy. Są to Madara z „Esamiba” oraz Ritvars z „Who’s counting?”. Oznacza to, że odrzucono m.in. Markusa Rivę czy zespół In My Head. Za tydzień trzeci i ostatni półfinał, ale należy pamiętać, że w finale wystąpi nie sześciu, a siedmiu uczestników. Jeden z odrzuconych w półfinałach dostanie od jury dziką kartę.

Na koniec Islandia, gdzie pierwszy półfinał zakończył się szczęśliwie dla trzech wykonawców, którzy awansowali do finału. Są to  Ari Ólafsson, grupa Heimilistónar oraz Fókus. Oznacza to, że widzowie odrzucili m.in. piosenkę „Litir” piłkarza Guðmundura Þórarinssona. Za tydzień drugi półfinał preselekcji islandzkich!

Do późnych godzin nocnych potrwa finał Sanremo. Zwycięzca otrzyma prawo do reprezentowania Włoch podczas Eurowizji. Wyniki z tego kraju przekazane zostaną jutro.

%d blogerów lubi to: