SUPER SOBOTA! Margaret w Melodifestivalen! Dania i Włochy wybierają reprezentantów! Trwają preselekcje na Węgrzech, Litwie i Łotwie! Rusza wybór w Estonii, na Ukrainie i na Islandii! [LINKI DO TRANSMISJI]

Przed nami SUPER SOBOTA czyli aż dziewięć preselekcyjnych programów! Dziś reprezentanta wybiorą Duńczycy i Włosi, Szwedzi, Węgrzy, Litwini i Łotysze będą kontynuować swoje eliminacje, a proces wyboru piosenki na Eurowizję rozpoczną Islandczycy, Ukraińcy i Estończycy. Będzie też Margaret z Polski, która powalczy o finał Melodifestivalen!

Chociaż dziś dwa kraje wybierają reprezentantów, a łącznie aż 9 państw dzielić się dziś będzie z nami preselekcyjnymi emocjami, to dla polskich fanów najważniejszy jest II półfinał Melodifestivalen, w którym mamy naszą reprezentantkę – Margaret. Wokalistka wykona dziś przebojowy utwór „In my cabana” jako czwarta spośród siedmiu kandydatów. Co ciekawe, wokalistka i jej team zastosowali trik PR-owy i na scenie podczas pierwszych prób pokazali ubikację. Wywołała ona salwę śmiechu ale i komentarzy na temat nietypowego występu Margaret. Ostatecznie okazało się, że ubikacji na scenie nie będzie – trafiła już na licytację internetową, ale zainteresowanie Margaret wzrosło i według bukmacherów ma ona szansę na wejście do dogrywki. Przypomnę, że spośród siedmiu uczestników widzowie najpierw odrzucają dwóch najsłabszych, a w drugiej turze głosowania dwóch najlepszych trafia do finału, laureaci miejsc 3-4 do dogrywki, a najniżej oceniony zajmuje 5. miejsce i odpada. Poza Margaret wystąpią dziś także Stiko Per Larsson, Samir i Viktor, Mimi Werner, Liamoo, Ida Redig i Jonas Gardell. Aż cztery piosenki będą dziś wykonane po szwedzku. Prawie całe piosenki (2:30) zostaną opublikowane na SVTPlay.se po godzinie 14:00. Start o 20:00, a transmisja internetowa dostępna będzie >TUTAJ<.

Aż 77% uczestników gry Dziennika Eurowizyjnego „Bet and Win” obstawia, że Margaret wejdzie dziś do dogrywki. 16% uważa, że będzie to finał.

Reprezentanta wybiera dziś sąsiad Szwecji – Dania. W ramach Dansk Melodi Grand Prix na scenie w Aalborg wystąpi dziesięciu uczestników, w tym m.in. Sannie (znana wcześniej jako Whigfield), Szwed Albin Fredy, Ditte Marie, Lasse Meling czy Rasmussen, który jest faworytem uczestników gry „Bet And Win”. 78% graczy obstawia, że piosenka „Higher Ground” wygra dziś preselekcje. O wynikach zdecydują widzowie i jurorzy. Najpierw wyłoniona zostanie superfinałowa trójka, a później zwycięzca. Finał rozpocznie się o 20:00 i potrwa dwie godziny. Transmisja internetowa dostępna będzie >TUTAJ<

Wieczorem odbędzie się wielki finał festiwalu Sanremo we Włoszech. Spośród 20 kandydatów, którzy prezentowali swoje utwory przez ostatnie dni, dziś widzowie, dziennikarze i eksperci wyłonią laureata Grand Prix, który w nagrodę będzie mógł zostać reprezentantem kraju na Eurowizji w Lizbonie. Jeśli się na to nie zdecyduje, telewizja RAI sama wybierze kogoś innego, bez względu na ranking. Podobnie jak w Danii, najpierw wybrana zostanie najlepsza trójka, która wejdzie do superfinału i dopiero później ogłoszony zostanie triumfator. Faworytem jest duet złożony z Ermala Mety (albańsko-włoski piosenkarz) i Fabrizio Moro, chociaż ich utwór wywołał spore kontrowersje ze względu na podobieństwo do innej, starszej piosenki tego samego kompozytora. Aż 61% uczestników gry „Bet And Win” obstawia, że to właśnie Ermal i Fabrizio dziś zdobędą Grand Prix. Poza nimi w finale wystąpią m.in. Nina Zilli, The Kolors, Lo Stato Sociale, Annalisa, Noemi, Renzo Rubino czy DecibelTransmisja finałowej części Sanremo startuje o 20:30 na kanale Rai Uno i w Internecie TUTAJ

Dzisiejsza Super-Sobota rozpocznie się już o 18:00, gdyż wtedy telewizja ukraińska pokaże pierwszy półfinał preselekcji „Vidbir 2018”. W pierwszej rundzie o awans do finału walczyć będzie dziewięciu wykonawców, a jedynie trzech przejdzie dalej – zdecydują o tym jurorzy (m.in. Jamala i Andri Danilko) oraz widzowie. Gośćmi specjalnymi półfinału będą O. Torvald i tegoroczny reprezentant Czech – Mikolas Josef. Dziś o finał walczą m.in. Serhiy Babkin, Kazka, Kozak System, Vilna czy Pur:Pur. W tym roku telewizja STB transmitować będzie półfinał także na Facebooku, pod >TYM< adresem. Warto śledzić konkurs właśnie tam, bo nie będzie reklam, a w trakcie przerw kamera zajrzy za kulisy konkursu. Transmisja rusza o godzinie 18:00 (czasu polskiego). Transmisja telewizyjna (z reklamami) dostępna >TUTAJ<.

Litwa i Węgry kontynuują swoje preselekcje, wchodząc jednocześnie w nowy etap. Piąty odcinek na Litwie to już piosenki, które znamy z poprzednich epizodów. Dziś wystąpi dwunastu kandydatów, a sześciu przejdzie dalej – zdecydują o tym widzowie i jurorzy. Komisja najwyżej oceniła Kotrynę Juodzeviciute, drugie miejsce miał Jurgis Bruzga. Z kolei w pierwszym półfinale węgierskim usłyszymy dziś dziewięć piosenek, a łącznie cztery z nich trafią do finału. Trzy zostaną wybrane poprzez kombinację głosów jury i aplikacji mobilnej, a z pozostałej grupy jeszcze jednego finalistę dobiorą widzowie. Kto dziś startuje? Zobaczymy takich kandydatów jak Gergely Danielfy, Roland Gulyas, Ham ko Ham, BIGA, SativuS czy Zsolt SuleEmisja dzisiejszego odcinka na Litwie rusza o 20:00 (czasu polskiego) na LRT i w Internecie >>TUTAJ<<. Węgierskie „A Dal” startuje o 20:30 i potrwa do 22:45. Transmisja telewizyjna za pośrednictwem stacji DUNA, a w Internecie >>TUTAJ<<.

W drugim półfinale łotewskich preselekcji „Supernova” wystąpi siedmiu uczestników, a jedynie dwóch dostanie się do finału. Zdecydują o tym widzowie i jurorzy. W stawce mamy dziś m.in. Hypnotic, In My Head, Ritvars, Riga Reggae czy Markusa Rivę, który niedawno udzielił wywiadu Dziennikowi Eurowizyjnemu. Jednym z gości specjalnych będzie dziś Ralfs Eilands z duetu PeR, który reprezentował Łotwę w 2013 roku zajmując ostatnie miejsce w półfinale. Półfinał łotewski rozpocznie się o 20:25 (czasu polskiego), a transmisja dostępna będzie >TUTAJ<.

Ruszają preselekcje w Estonii, a dziś telewizja publiczna wyemituje (nagrany wcześniej) pierwszy półfinał show. Spośród 10 kandydatów jedynie połowa dostanie się do finału. Pierwszych czterech finalistów widzowie i jurorzy wybiorą wspólnie (50/50), a ostatniego już tylko publiczność. O awans rywalizują dziś m.in. Vaje, Etnopatsy, Stig Rasta (ESC 2015), Miljardid czy Elina Netsajeva. Chociaż półfinał pokazany będzie z odtworzenia, głosowanie widzów odbywać się będzie w czasie rzeczywistym. Prowadzącymi show są Kristel Aaslaid i Martin Veisman. Transmisja internetowa dostępna będzie od godziny 20:35 pod >TYM< linkiem. 

Ostatnia atrakcja na dziś to start preselekcji islandzkich! W pierwszym półfinale usłyszymy sześciu uczestników, wszyscy zaśpiewają w języku narodowym. Widzowie samodzielnie zdecydują o najlepszej trójce, która otrzyma awans do finału. Startują m.in. Ari Ólafsson, Þórunn Antonía czy piłkarz Guðmundur Þórarinsson. Półfinał odbędzie się w Sali Konferencyjnej Háskólabíó w stolicy kraju. Transmisja internetowa ruszy o 20:45 (czasu polskiego) i dostępna będzie >TUTAJ<

PODSUMOWANIE

(kliknij na link by przenieść się na stronę transmisji internetowej)

Poniżej drugi odcinek eurowizyjnego vloga jednego z czytelników DE:

 

%d blogerów lubi to: