Beovizija 2018 i Sanremo! Znamy utwory! Dziś Wielka Brytania wybiera reprezentanta! Litwa – wielka rywalizacja w II rundzie! Cypr – kiedy premiera utworu?

Posłuchaj piosenek z Beoviziji 2018! Sanremo – pierwsza noc za nami, pierwsze kontrowersje zignorowane przez RAI! Dziś finał preselekcji w Wielkiej Brytanii! Dziwna zagrywka LRT – wszyscy najlepsi wykonawcy w jednej rundzie! Piosenka z Cypru pod koniec lutego!

Na kanale YouTube RTS udostępniono dziś wszystkie 17 piosenek preselekcji serbskich. Utwory od razu wywołały mnóstwo, najczęściej krytycznych komentarzy dotyczących jakości kompozycji, które zostały dopuszczone do finału. Chociaż często pojawią się w nich motywy folkowe czy etniczne, z których Serbia na Eurowizji jest znana to jednak ma się wrażenie, że większość kompozytorów nie miała pojęcia do jakiego konkursu tak naprawdę się zgłasza i ich propozycje niczym nie różnią się od tych prezentowanych na lokalnych, bałkańskich festiwalach. Wśród piosenek wyróżnić należy utwór „Vila” Borisa Rezaka (porównywane do „Alcohol is free” z Grecji), etno-folk ballady Danijela Pavlovicia i Dusana Svilara, nowoczesną (ale z mocnym ludowym podkładem) piosenkę „Nova deca” Sanji Ilicia i Balkaniki czy „Zemlja cuda” Maji Nikolić, która dla wielu zagranicznych fanów staje się faworytką do wygranej. Przy okazji ujawniono też, że grupa BASS wystąpi pod nazwą Rejbass, z Balkaniką wystąpić ma Danica Krstić (laureatka 2. miejsca w preselekcjach 2015), a z Srdjanem Marjanoviciem zaśpiewa młody wokalista Emil Fetahović. Aktualnie największą popularnością (jeżeli chodzi o odtworzenia na YouTube) cieszy się Balkanika (ponad 9 tys.), a najmniejszą Lord (2,4 tys.).

Oglądaj preselekcje brytyjskie „You Decide” od 20:30 (czasu polskiego) na BBC Two i w Internecie TUTAJ. Więcej informacji w poprzednim artykule

Podczas wczorajszej, pierwszej nocy Sanremo, widzowie po raz pierwszy usłyszeli 20 utworów, które walczą o Grand Prix. Rozpoczęło się też głosowanie publiczności, a wczoraj ujawniono jedynie część rezultatów, tzw. panelu demoskopowego (którego głosy stanowią 30% wyników). W grupie z największym poparciem znaleźli się Nina ZilliLo Stato Sociale, Noemi, Annalisa, Max Gazzé, Ron i Ermal Meta z Fabrizio Moro. Ten ostatni duet wywołał spore kontrowersje, gdyż ich utwór „Non mi avete fatto niente” okazał się być bardzo podobny do innego, starszego utworu – niemal identyczne są nie tylko brzmienie refrenu ale i słowa tam zawarte. Okazało się jednak, że obydwie piosenki mają tego samego kompozytora. Telewizja RAI nie uznała tego za plagiat i oświadczyła, iż nie zdyskwalifikuje utworu, który uznawany jest za faworyta do wygranej. Dziś druga noc Sanremo – wystąpi 10 kandydatów do Grand Prix oraz czterech debiutantów, którzy nie biorą udziału w walce o nagrodę główną. Transmisja drugiej części Sanremo startuje o 20:30 na kanale Rai Uno i w Internecie TUTAJ

W piątym odcinku preselekcji litewskich wystartuje dwunastu uczestników. Połowa z nich awansuje dalej, a decydować będą o tym widzowie i jurorzy. Ponieważ ta część maratonu selekcyjnego została już nagrana, wiemy, na kogo głosowała komisja. 12 punktów zdobyła Kotryna Juodzevičiūtė za „That Girl”, drugie miejsce i 10 punktów ma Godo z „Fire Fountain”, a trzecie i 8 punktów Jurgis Bruzga z „4love”. Paula zdobyła 6 punktów, Lukas Norkunas pięć, a dwóch wykonawców nie dostało żadnej noty – Benas Malakauskas i Germante Kinderyte. Jednocześnie wiemy już, że w szóstym odcinku rywalizować będą m.in. Greta Zazza, Saules kliosas, Ieva Zasimauskaite i Monika Marija co oznacza, że LRT wstawiła do jednego odcinka wszystkich zwycięzców poprzednich czterech rund.

Konferencja prasowa dotycząca piosenki cypryjskiej na Eurowizję 2018 odbyła się w … Atenach. Podczas spotkania z dziennikarzami utwór „Fuego” określono jako dynamiczną, taneczną, nowoczesną piosenkę z elementami etnicznymi, głównie zagranymi na klarnecie. Sama wokalistka, Eleni Foureira, obiecuje, że da z siebie wszystko i ma nadzieję, że pozytywnie wpłynie na eurowizyjne statystyki Cypru. Premiera utworu, wraz z teledyskiem, ma się odbyć pod koniec miesiąca. Warto dodać, że z wyboru Cypru bardzo cieszą się Albańczycy, gdyż Eleni urodziła się w albańskim mieście Fier, a jej rodzice pochodzą z tego kraju. Z powodu wojny domowej, cała rodzina wyemigrowała do Grecji.

Na zdjęciu Boris Rezak (tekstpesme.rs)

 

 

%d blogerów lubi to: