ZiBBZ reprezentantami Szwajcarii! Kolejni finaliści w Rumunii! Dziś finał Operacion Triunfo!

Szwajcaria ma już reprezentację! Kto wygrał? Trzeci półfinał rumuński za nami – kto awansował do finału? Dziś gala finałowa Operacion Triunfo – w przeciwieństwie do preselekcji hiszpańskich, dziś wygra już tylko jedna osoba! Eurowizyjny vlog „Byle do maja” – zapraszam do obejrzenia!

Rodzeństwo Gfellerów czyli Corinne i Stee, znani jako Zibbz (albo ZiBBZ) wygrali preselekcje szwajcarskie i będą reprezentować ten kraj podczas Eurowizji w Lizbonie z utworem „Stones”, który sami napisali. Swój debiutancki singiel wydali w 2011 roku, a album trafił do sprzedaży dwa lata później. Piosenka eurowizyjna została przygotowana podczas specjalnego camp’u, a nad pracami nad utworem czuwał kanadyjski kompozytor Laurell Barker. Zibbz zdecydowanie pokonali pozostałych konkurentów w finale zdobywając 76 punktów od jury międzynarodowego (w tym cztery dwunastki) oraz ogromne wsparcie od widzów (77 punktów). Łącznie zdobyli 153 punkty i aż o 33 pokonali Alejandro Reyes’a. Trzecie miejsce przypadło Vanessie Iraci. Wiadomo, że Christer Bjorkman z SVT ściśle współpracował ze Szwajcarami przy organizacji preselekcji, co bardzo widać było w formacie show, świetnie przygotowanych (kompletnych i łatwych do przeniesienia na eurowizyjną scenę) występów oraz niemal identycznej (jak w Melodifestivalen) tablicy wyników.

Trzeci półfinał preselekcji rumuńskich za nami. Tym razem doszło do remisu na 1. miejscu – tyle samo punktów (po 52) zdobyli Xandra za „Try” oraz duet Erminio Sinni i Tiziany Camelin za „All the love away”. Wraz z nimi do finału przeszła też grupa VYROS z „La La La” zdobywając 37 punktów. Wśród wyeliminowanych m.in. Ayona, Zavera, Elena Hasna czy Tavi Clonda. Kolejny półfinał odbędzie się w Turdzie, która na organizację show wydała ok. 30 tys. euro z budżetu miasta. O finał powalczą wtedy m.in. Feli, Ioana Ciornea, TIRI, Dan Manciulea czy Alice Jeckel.

Dziś gala finałowa Operacion Triunfo. Chociaż wiemy już, że Hiszpanię reprezentować będą Amaya i Alfred, rywalizacja o wygraną w tym talent-show dopiero dziś oficjalnie się zakończy. O zwycięstwo walczą Aitana (dziś zaśpiewa „Chandelier” Sia), Alfred („Don’t stop the music” Jamie’go Culluma), Amaia („Miedo” M-Clan), Ana Guerra („Volver” Carlosa Gardela) oraz Miriam („Invisible”). Spośród pięciu kandydatów trzech przejdzie do superfinału. O wszystkim decydować będą jedynie widzowie. Gośćmi specjalnymi będą Raphael, David Bisbal oraz Pablo Alboran.

Poniżej obejrzeć będzie można pierwszy, z cyklu vlogów eurowizyjnych autorstwa Roberta, jednego z czytelników Dziennika Eurowizyjnego! Serdecznie zapraszam do oglądania i komentowania!

 

%d blogerów lubi to: