Eurowizja 2018: Ryan zaśpiewa dla Irlandii! Armenia przesuwa finał narodowy! Niespodzianka na Litwie! Waylon podsyca emocje przed prezentacją utworu! Jury międzynarodowe w Niemczech i Szwajcarii

Znamy już nazwisko reprezentanta Irlandii! Zmiany w Armenii i na Litwie! Kiedy odbędą się preselekcje słoweńskie i kto będzie decydował o wynikach w Niemczech i Szwajcarii? W jaki sposób Waylon wykorzysta Eurowizję do promocji nowego albumu? 

Szybko poszło! Jeszcze wczoraj informowałem o potencjalnych kandydatach z Irlandii, a już dziś wiemy, kto będzie reprezentował ten kraj w Lizbonie. Padło na uczestnika brytyjskiego „Mam Talent” i irlandzkiego „The Voice” – Ryan’a O’Shaughnessy’ego (fot.), który zaśpiewa utwór pt. „Together”. Balladę napisali Mark Caplice, Laura Elizabeth Hughes i sam Ryan. Eurowizyjna wersja piosenki wciąż jest w fazie produkcji i będzie dostępna dopiero za jakiś czas, razem z teledyskiem. Wokalista ma 25 lat, urodził się w Skerries. Przez dziewięć lat (2001-2010) grał w telenoweli „Fair City”, później przyszedł udział w dwóch programach typu talent-show, a w 2012 roku podpisał kontakt z Sony Music i wydał swój pierwszy singiel pt. „No Name”.

Zmiany w Armenii. Nadawca zrezygnował z dotychczasowego planu i przesunął zarówno półfinały jak i finał konkursu. Półfinały odbędą się w dniach 19 i 22 lutego, a finał (z udziałem 10 najlepszych kandydatów) transmitowany będzie w niedzielę 25 lutego, tym samym finał „Depi Evratesil” nie będzie częścią „Super Saturday” 24 lutego, na którego finały planują Słowenia, Ukraina, Mołdawia, Łotwa i Węgry. To bardzo dobry ruch nadawcy, pozwalający fanom śledzić konkurs bez obaw, że ominie ich np. popularne Melodifestivalen. Potwierdzono też, że zwycięzcę preselekcji wybiorą wspólnie widzowie oraz międzynarodowe jury. Znamy też terminarz selekcji słoweńskich. Półfinał odbędzie się 17 lutego, a finał 24 lutego. Prowadzącym będzie Vid Valic, chociaż pierwotnie miał być to słynny Klemen Slakonja, który jednak odrzucił propozycję RTV SLO. Z półfinału do finału awansuje ośmiu kandydatów, a w obydwu rundach decydować będą jurorzy i widzowie. W skład jury wejdą przedstawiciele telewizji, radia, rynku muzycznego, a także OGAE Słowenia i osoby zza granicy.

Niespodzianka na Litwie. Na chwilę przed rozpoczęciem nagrywania ostatniego odcinka pierwszej rundy selekcji okazało się, że uczestników jest więcej niż przewidywano! Rzutem na taśmę dołączyła Monika Marija, która dopiero co wygrała ostatnią edycję „The Voice”. Co ważne, wokalistka wykona piosenkę „The Truth” zgłoszoną przez Ericę Jennings, piosenkarkę, która wycofała się z preselekcji z powodu niechęci wobec komisji. Czwarty odcinek już nagrano i wiemy, kto najbardziej spodobał się jurorom. 12 punktów zdobył Jurgis Bruzga za „For Love”, druga była Monika Marija, a trzecia Kotryna Juodzeviciute z „That Girl”. Trzech kandydatów nie załapało się na punkty – są to Ofelija, Rugile Daujotaite oraz El Fuego. Czy widzowie zmienią ten układ sił? Przekonamy się w sobotę.

Reprezentant Holandii, Waylon, postanowił wykorzystać Eurowizję by nieco wypromować utwory, które znajdą się na jego najnowszym albumie. Startując od 23 lutego piosenkarz będzie codziennie prezentował po jednym utworze z płyty. Łącznie pokaże pięć piosenek, z czego jedna będzie najpewniej jego piosenką na Eurowizję w Lizbonie. Która? Tego dowiemy się dopiero 3 marca. Premiery poszczególnych utworów będą odbywać się podczas audycji radiowej „De Wereld Draait Door” NPO1.

Telewizja niemiecka ogłosiła pokaźną listę jurorów z komisji międzynarodowej. To oni, razem z widzami, zdecydują o tym, kto reprezentować będzie Niemcy podczas Eurowizji. Wśród oceniających znalazł się polski kompozytor i pianista – Grzegorz Urban. Zasiądzie obok takich postaci eurowizyjnych jak Margaret Berger (Norwegia 2013), Tinkara Kovac (Słowenia 2014), Helga Moller (Islandia 1986) czy Ruth Lorenzo (Hiszpania 2014). Łącznie w komisji znalazło się 19 osób z wielu krajów Europy. Wiemy też, które kraje będą reprezentowane w jury Szwajcarii. Wspólnie z widzami reprezentanta wybiorą osoby jurorzy z Albanii, Armenii, Francji, Niemiec, Islandii, Izraela i Włoch.

%d blogerów lubi to: