Hiszpania wybrała reprezentantów! Irlandia wykorzysta opcję zapasową! Znamy pełne wyniki głosowania w Czechach! Kto powinien być gościem preselekcji w Polsce? [ANKIETA]

Pierwszy od wielu lat duet z Hiszpanii! Jak oceniacie „Tu cancion”? Irlandia stawia na męski wokal – kto ostatecznie pojedzie do Lizbony? Mikolas zdecydowanym zwycięzcą w Czechach, bukmacherzy już zauważyli potencjał! Kto powinien być gościem preselekcji w Polsce? Którego zwycięzcę ESC chcielibyście zobaczyć? 

Późno w nocy zakończyła się gala preselekcyjna Operacion Triunfo, podczas której widzowie wybrali nową reprezentację Hiszpanii. Do superfinału awansowali Aitana (samodzielnie i w duecie z Aną Guerrą) oraz Alfred i Amaia (w duecie). Zaraz „pod kreską” znalazła się Miriam, taneczny utwór „El remedio” (wyk. Ana Guerra) zajął jedynie 6. miejsce, a na ostatniej pozycji znalazł się wspólny utwór pięciu finalistów – „Camina”. W superfinale 43% głosów zdobyła ballada „Tu cancion” zakochanej pary bohaterów OT – Alfreda Garcii i Amaii Romero. On ma 20 lat i urodził się w Barcelonie. W 2016 roku wystartował w lokalnym „The Voice”, ale żaden coach nie zdecydował się go wybrać do swojej drużyny. Ona ma 19 lat i pochodzi z Navarry. Nie tylko śpiewa, ale też gra na gitarze i ukulele. Piosenkę „Tu cancion” napisali Raul Gomez i Sylvia Santoro. Drugie miejsce i 31% głosów zdobyła Aitana, a trzecie piosenka „Lo molo” wspólnie zaśpiewana przez Aitanę i Anę Guerrę (26%). Hiszpania po raz pierwszy od pamiętnego Azucar Moreno (1990) wysyła na Eurowizję duet, jednocześnie jest to pierwsza ballada wybrana na Eurowizję poprzez show Operacion Triunfo.

Irlandia po raz trzeci z rzędu wysyła na Eurowizję solistę płci męskiej. Po tym, jak stacja RTE odrzuciła propozycję Johnny’ego Rottena z Sex Pistols, niemal pewne było, że do Lizbony pojedzie duet The Heathers. I faktycznie taki był plan nadawcy irlandzkiego, jednak strony poróżniła piosenka na Eurowizję. Przedstawiciele RTE nie byli zadowoleni z utworu, jaki siostry przygotowały na konkurs, z kolei siostry odrzuciły opcję śpiewania cudzej kompozycji. Ostatecznie nic więc z tego nie wyszło, dlatego RTE decyduje się na plan B i wysłanie do Lizbony wokalisty z doświadczeniem w programach telewizyjnych. Nie wiadomo dokładnie o kogo chodzi, ale spekuluje się o czterech nazwiskach – uczestnikach „The Voice”. Może być to Pat Byrne (zwycięzca pierwszej edycji show), Keith Hanley (wygrał drugą edycję), Brendan McCahey (triumfował w trzeciej edycji) albo Ryan O’Shaughnessy (uczestnik pierwszej edycji). Ten ostatni bardziej znany jest z zajęcia 5. miejsca w brytyjskim „Mam Talent”. Nie wiadomo kiedy telewizja irlandzka ostatecznie poda do wiadomości publicznej nazwisko reprezentanta.

Telewizja czeska ogłosiła pełne wyniki głosowania jurorów i widzów podczas preselekcji. Mikolas Josef i „Lie to me” to numer jeden zarówno w rankingu komisji jak i głosujących poprzez aplikację internautów (łącznie 16 punktów). Drugie miejsce miała Debbi, która zajęła II miejsce u jurorów, ale jedynie 4. u widzów (łącznie 9 punktów). Na miejscu trzecim był Pavel (trzeci zarówno u jury jak i widzów). Największa różnica w gustach widoczna jest w przypadku Evy, którą jurorzy umieścili na dnie rankingu (razem z Eddie Stoilow), ale internauci dali jej drugie miejsce. Warto podkreślić, że zaraz po wyborze Mikolasa Josefa na reprezentanta Czech, ten kraj zanotował ogromny awans w aktualnych rankingach bukmacherskich. Nasi południowi sąsiedzi są teraz w top10. Najczęściej typowana do wygranej jest Szwecja, Polska znajduje się w drugiej połowie stawki.

Conchita Wurst wystąpiła wczoraj jako gość specjalny w Hiszpanii, a już zapowiedziano, że pojawi się też w trakcie finału preselekcji duńskich. Co prawda wokalistka wystąpi w Aalborg, a nie w Kopenhadze, gdzie wygrała Eurowizję, ale i tak obie strony są zadowolone z tych planów. Telewizja duńska podkreśla, że Conchita nadal jest ikoną najnowszej historii Eurowizji. Gośćmi specjalnymi w finale selekcji Islandii będą Robin Bengtsson (Szwecja 2017) oraz zwyciężczyni Eurowizji 2013 – Emmelie de Forest z Danii. Oczywiście wystąpi również Svala. W Finlandii jednym z gości będzie Melanie C, była członkini grupy Spice Girls i idolka Saary Aalto z dzieciństwa. Ciekawe, kto wystąpi w polskim finale? Rok temu byli to Michał Szpak, Olivia Wieczorek i Doda. Czy Kasia Moś i Alicja Rega pojawią się na scenie 3 marca? Przekonamy się wkrótce!

Jeśli mielibyście wybierać, kto z byłych zwycięzców ostatnich konkursów Eurowizji powinien dostać zaproszenie do gościnnego udziału w polskich preselekcjach 3 marca? Zapraszam do głosowania w ankiecie!

 

%d blogerów lubi to: