[AKTUALIZACJA] Polska wystąpi w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji 2018! Wylosowano nam drugą połowę stawki!

Znamy już wyniki losowania! Zobacz, z którymi krajami zmierzy się reprezentant Polski! Jak fani oceniają wyniki? 

Dziś w Lizbonie odbyła się ceremonia losowania półfinałów Eurowizji 2018. Dokonano też tradycyjnej wymiany eurowizyjnych kluczy – przeszły one z rąk władz Kijowa do rąk władz stolicy Portugalii. Na początku losowania ustalono, w której grupie głosować będą kraje z grupy Big5 oraz gospodarz konkursu. Jedynie telewizja włoska RAI poprosiła o odgórny przydział do drugiego półfinału. Wraz z Włochami w czwartek głosować będą też Francuzi i Niemcy, z kolei Brytyjczycy, Portugalczycy i Hiszpanie zagłosują we wtorkowym, czyli pierwszym półfinale. Zgodnie z nowym formatem, reprezentanci tych krajów wystąpią na żywo podczas jurorskiej próby generalnej danego półfinału, a ich prezentację sceniczną zobaczymy w trakcie transmisji show.

W pierwszym półfinale wystartują: Albania, Macedonia i Chorwacja (z grupy krajów b. Jugosławii), Białoruś, Czechy i Litwa (sąsiedzi Polski), Islandia, Estonia i Finlandia (z krajów Europy Północnej), Irlandia, Austria i Belgia (z państw tradycyjnie wspierających Polskę w televotingu), Cypr (reprezentantką ma być Eleni Foureira, a oficjalne potwierdzenie telewizja CyBC opublikuje w środę) z Grecją i Albanią, skonfliktowane kraje Kaukazu – Armenia i Azerbejdżan oraz Bułgaria, Izrael i Szwajcaria. Pechowo wypada Islandia, pozbawiona większości państw nordyckich czy Białoruś (bez wsparcia dużych krajów b. ZSRR). Brytyjczycy będą mogli głosować na Irlandię, Litwę czy na Saarę Aalto z Finlandii.

W drugiej grupie wystartuje Polska – zgodnie z wynikami losowania, nowy reprezentant naszego kraju zaśpiewa w drugiej połowie stawki, więc ma szansę na zamknięcie show w czwartek, tak jak robiła to Monika Kuszyńska w Wiedniu. Razem z nami startują Dania, Szwecja i Norwegia (z krajów nordyckich), Mołdawia z Rumunią, Ukraina z Rosją (przy czym Yulia Samoylova, oficjalnie już wybrana na reprezentantkę kraju, będzie pierwszą Rosjanką śpiewającą w drugim, a nie w pierwszym półfinale), Serbia, Czarnogóra i Słowenia (z krajów b. Jugosławii), San Marino z Maltą, Węgry i Gruzja (uznawane za naszych politycznych sojuszników, chociaż nie ma to dużego przełożenia na eurowizyjne punkty), Łotwa, Holandia oraz Australia. Będą mogli na nas głosować widzowie z Niemiec, Włoch i Francji.

Uczestnicy konkursu Dziennika Eurowizyjnego „Bet And Win” poprawnie przewidzieli wyniki głosowania – druga połowa w drugim półfinale to spore plusy, także dla nadawcy. Telewizja Polska będzie mogła wysłać delegację do Lizbony znacznie później, niż np. kraje, które będą otwierać pierwszy półfinał. Zmniejszą się więc koszty delegacji (głównie noclegów). Drugi półfinał jest też mniejszy niż pierwszy – ma 18 państw. Co prawda, sporo jest w tej grupie państw tzw. pewniaków (Rosja, Rumunia, Australia, Szwecja, Węgry czy Ukraina), ale fani powtarzają, że z dobrą piosenką naprawdę wiele można zdziałać, a Polska od czasu powrotu ani razu nie została wyeliminowana, więc zapewne dla konkurencji także i my jesteśmy już określani mianem „pewniaka”. Aż 95% czytelników Dziennika Eurowizyjnego głosujących na Facebooku jest zadowolonych z wyniku losowania. Teraz tylko należy wybrać odpowiedniego wykonawcę i utwór, a kto wie, może Europejska Unia Nadawców i stacja portugalska RTP przyznają nam ostatnie miejsce startowe w półfinale.

%d blogerów lubi to: