Kto wygrał głosowanie jurorów w Czechach? Jakie piosenki ma w stawce Hiszpania? Co ciekawego na Łotwie, w Izraelu i Grecji? Plotki z Serbii! Zmiany w Szwecji! W środę poznamy piosenki brytyjskie!

Zagraniczne gwiazdy Eurowizji wskazały faworyta w Czechach! Posłuchajcie fragmentów piosenek z Hiszpanii! Wiemy, kto wystąpi w pierwszym półfinale na Łotwie i kiedy odbędzie się finał w Grecji. Czego oczekiwać po Wielkiej Brytanii i jej piosenkach? Kto jest faworytem w Serbii i Izraelu? Melodifestivalen ze zmianą formatu głosowania. 

22-letni Mikolas Josef wygrał głosowanie międzynarodowego jury w ramach internetowych preselekcji czeskich. Wokalista i model jest uznawany za największego faworyta konkursu, a dzisiejsze zwycięstwo jeszcze bardziej przybliża go do możliwości reprezentowania Czech w Lizbonie. Utwór „Lie to me” zdobył 68 punktów, a najwyższe oceny przyznały mu m.in. Dami Im i Sanja Vucic. Iveta Mukuchyan twierdzi, że ostateczny pojedynek rozegra się pomiędzy Mikolasem a formacją Doctor Victor, Jalisse wysoko ocenili Debbie, a Nathan Trent nie mógł się zdecydować między Debbie i Mikolasem. Formacja SunStroke Project kibicowała Pavlowi Calta. Teraz już wszystko tylko w rękach internautów, którzy nadal mogą głosować za pomocą specjalnej aplikacji (liczą się jedynie głosy oddane z terytorium Czech). Pełne wyniki poznamy 29 stycznia.

Telewizja hiszpańska zdecydowała, że o Eurowizję powalczy aż 9 utworów, które zostały już rozdane uczestnikom talent-show OT. Amaia, Aitana, Ana Guerra, Miriam i Alfred wykonają podczas gali preselekcyjnej solowe piosenki, ale dodatkowo będą też trzy duety (Amaia i Alfred, Aitana i Ana Guerra oraz Miriam i Agoney) oraz piosenka wykonana wspólnie przez pięciu uczestników. Gala preselekcyjna odbędzie się 29 stycznia i składać się ma z dwóch części. W pierwszej usłyszymy wszystkie 9 piosenek, a widzowie wskażą trzy najlepsze. W drugiej turze widzowie zdecydują, który utwór powinien trafić do eurowizyjnej stawki. Wśród kompozytorów piosenek znajdują się głównie Hiszpanie, ale jest też Steve Robson (współpracował m.in. z One Direction, Olly Mursem, Christiną Aguilerą czy Westlife) z Anglii oraz Ina Christine Wroldsen z Norwegii. Odpowiadają oni za utwór „Lejos de tu piel” dla Miriam. Skrót piosenek (wersje demo) dostępny jest poniżej:

Już 3 lutego ruszają selekcje łotewskie „Supernova” i poznaliśmy dziś skład pierwszej rundy. O awans powalczą m.in. Rahu the Fool, Sudden Lights, Edgars Kreilis czy Liene Greifane. Spośród siedmiu kandydatów półfinału do finału awansuje jedynie dwóch najlepszych. Kolejne półfinały zaplanowano na 10 i 17 lutego, a wielki finał odbędzie się 24 lutego (z udziałem 6 wykonawców). Tymczasem media serbskie starają się dotrzeć do informacji na temat utworów, jakie podczas Beoviziji zaśpiewają ogłoszeni wczoraj finaliści. Marija Serifovic (ESC 2007) zdradziła, że jej przyrodni brat Danijel Pavlović wykona balladę, którą napisał już parę lat temu. Maja Nikolić zaprezentuje szybki utwór autorstwa Vladimira Graicia, chociaż większość fanów spodziewała się po tej wokalistce ballady. Beti Djordjevic przyznała, że to Rambo Amadeus namówił ją do startu w konkursie, ale ona uważa, że na Eurowizję powinien jechać ktoś młody, więc wokalistka zdecydowanie nie chce wygrać. Na scenie wykona utwór w stylu jazz-funky, w którym Rambo będzie miał swoje partie…oczywiście z rapowaniem. Według ankiety portalu tracara.com aż 37% uważa, że nikt z 17 uczestników nie powinien jechać do Lizbony, a stawka jest beznadziejna. Drugie miejsce, z 14% głosów zdobył Dusan Svilar, a trzecie Maja Nikolić (12%). Na Mondo.rs wygrywa sevdahBABY (26%), drugi jest Dusan (16%), a trzeci Rambo z Beti (15%). Oczywiście internauci głosowali na podstawie nazwisk, bo utwory nie są jeszcze znane. Najpewniej finał konkursu odbędzie się 18 lub 20 lutego.

Już jutro opublikowana będzie lista kandydatów z Wielkiej Brytanii oraz ich utwory. Słyszał je już współprowadzący preselekcji, Mans Zelmerlow i oczywiście był zachwycony, twierdząc, że w stawce jest piosenka kojarząca się z twórczością Eda Sheerana, ballada czy piosenki taneczne lub nawet klubowe. Finał „You Decide” odbędzie się 7 lutego. Tymczasem kolejny kraj (po Malcie) zmienia regulamin konkursu już po ogłoszeniu stawki uczestników. W Szwecji dojdzie do modyfikacji systemu głosowania – po raz pierwszy SVT wykorzysta eurowizyjną punktację (1-8, 10 i 12 punktów) zamiast swojej własnej (skróconej). Oznacza to, że zamiast 473 punktów jurorzy przydzielą ich aż 638 i tyle samo rozdadzą również widzowie. Wprowadzenie nowego sposobu głosowania ma spowodować większe rozłożenie punktów jurorskich na wszystkie finałowe piosenki i wzmocnienie wpływu widzów.

W walce o tytuł reprezentanta Izraela pozostało już tylko 9 kandydatów. Wczoraj odrzucono duet Shay & Gilad, który przegrał pojedynek z Jose Steinbergiem. Największe poparcie zyskał wczoraj duet złożony z Chena Aharoniego i Jonathana Mergui’ego. Panowie wykonali wspólnie utwór „Locked out of Heaven” i zdobyli 92% głosów. Kolejne eliminacje zaplanowano na 26 stycznia. Do kalendarza preselekcji dopisać można kolejny finał narodowy – Grecja wybierze 16 lutego. W stawce jest trzech kandydatów z piosenki w języku narodowym. Na razie nie wiadomo kiedy piosenki zostaną zaprezentowane, ale pewne jest, że o wynikach finału zadecydują tylko widzowie.

 

%d blogerów lubi to: