Kiedy poznamy utwory z Finlandii? Łamanie regulaminu Eurowizji w Czechach i na Białorusi?

Saara Aalto opublikuje trzy utwory w lutym! Sprawdź, dlaczego piosenki Pavla Callty i Alexeeva łamią regulamin EBU! Czy Željko Joksimović wróci na Eurowizję? 

Telewizja fińska YLE zdecydowała, że trzy piosenki preselekcyjne dla Saary Aalto będzie publikować w lutym, ale z odstępstwem tygodniowym. Pierwsza kompozycja trafi do odsłuchu 9 lutego, druga 16 lutego, a ostatnia 23 lutego. Póki co nie wiemy nic na temat tych piosenek, ani kompozytorów, ale należy się spodziewać, że autorami są Linnea Deb ze Szwecji czy Matias Keskiruokanen z Finlandii. Być może zaangażowany w preselekcje będzie też Thomas G:son, który miał nawiązać z Saarą współpracę przy tych piosenkach, jednak nie wiadomo, czy jakakolwiek jego propozycja trafiła do wybranej trójki. Finał preselekcji UMK z udziałem Saary Aalto odbędzie się 3 marca.

Zaraz po publikacji piosenek preselekcyjnych z Czech, fani zauważyli, że jeden z utworów złamał regułę dotyczącą publikacji. Zgodnie z wymogami EBU, piosenki na Eurowizję 2018 nie mogą być prezentowane publicznie przed 1 września 2017. Utwór „Never Forget” Pavla Callty był już słyszany przed tą datą, ale Europejska Unia Nadawców pozwoliła na start tej piosenki w preselekcjach, gdyż wcześniej opublikowana wersja była wariantem demo i z czeskimi słowami. W preselekcyjnej odsłonie Pavel śpiewa po angielsku. Czy wygra preselekcje narodowe? Głównym faworytem fanów zdaje się być Mikolas Josef i jego piosenka „Lie to me”…

Problem z regulaminem ma też ukraiński wokalista Alekseev (fot.), który zgłosił się do preselekcji na Białorusi. Okazało się, że jego piosenka „Forever” to tak naprawdę angielska wersja utworu „Navsegda„, którą piosenkarz wykonywał publicznie przed 1 września 2017 podczas m.in. majowego koncertu w Kijowie. Menadżer artysty, Oleg Bodnarchuk, broni jednak swojego podopiecznego i twierdzi, że „Forever” i „Navsegda” to dwa zupełnie różne utwory i inne osoby przy nich pracowały. Nie jest to do końca prawdą, bo za „Navsegda” stoi K. Pavlov, który podpisuje się również pod „Forever”, chociaż angielska wersja ma też drugiego autora – M. Koshevoy’a. Nawet jeśli EBU zgodzi się zaakceptować ten utwór, Alekseev może mieć problem z Białorusinami, którzy często są bardziej restrykcyjni w zasadach preselekcyjnych niż sama Unia. Nie ma jednak wątpliwości, że piosenkarz pojawi się podczas castingu i ma spore szanse, by wejść do finału preselekcji – będzie tam jedną z największych gwiazd i wielkim faworytem do wygranej.

Chociaż Serbia powróciła do preselekcji narodowych, na razie nadawca RTS milczy ws. organizacji konkursu i finalistów. Nie wiemy jaki dokładnie będzie format konkursu oraz kiedy odbędzie się finał. Nie ma też żadnych nowych informacji o potencjalnych kandydatach. Wiadomo, że póki co Eurowizją nie jest zainteresowany dwukrotny reprezentant Serbii oraz współprowadzący konkursu 2008 – Zeljko Joksimovic. Kompozytor przyznał, że aktualnie nie jest na bieżąco z konkursem i nie wie co się tam dzieje. Kategorycznie zaprzecza, jakoby miał jeszcze kiedyś wystąpić w Eurowizji jako wokalista, ale być może skusi się na reprezentowanie jakiegoś kraju w roli kompozytora piosenki. Pewne jest, że nie zrobi tego w 2018 roku.

%d blogerów lubi to: