Telewizja portugalska RTP poinformowała, że już w poniedziałek, 8 stycznia podane zostaną nazwiska duetu, który poprowadzi Eurowizję 2018 w Lizbonie. Nie wiadomo jeszcze czy zorganizowana zostanie w tej sprawie specjalna konferencja prasowa. Coraz częściej mówi się, że jedną z osób, która w maju przywita Europę ze sceny będzie Filomena Cautela, która niedawno wrzuciła na swój facebookowy profil taki filmik: TUTAJ. Co prawda Filomena tłumaczy, że nagranie powstało na potrzeby noworocznego show RTP, ale mało kto jej w to wierzy… To nie koniec informacji od organizatorów! Euroclub zostanie zlokalizowany w lizbońskiej dzielnicy Cais do Sodré (fot.), która jest dość oddalona od Altice Areny – potrzeba ok. 30 minut podróży metrem by pokonać ten dystans. Nie wiadomo dokładnie w którym obiekcie utworzony zostanie Euroclub, ale dzielnica wybrana przez RTP daje sporo możliwości i oryginalnych rozwiązań. Warto podkreślić, że 8 stycznia (poniedziałek) poznamy nie tylko prowadzących ESC 2018, ale również dowiemy się jak producenci Melodifestivalen 2018 ustawili kolejność startową w półfinałach, oraz z którego miejsca w drugiej grupie wystąpi Margaret.

Kolejni francuscy uczestnicy preselekcji to Enea oraz Lucie. Pierwszy półfinał „Destination Eurovision 2018” już w przyszłą sobotę, 13 stycznia o 21:05. Show potrwa dwie i pół godziny ale nie będzie transmitowany na żywo. Półfinały zostaną nagrane w dniach 8-9 stycznia. Nagrany został już pierwszy odcinek preselekcji litewskich i tradycyjnie, jak co roku, pora na spojlery! W skład jury litewskiego weszli Ramūnas Zilnys, Darius Užkuraitis, Dovilė Filmanavičiūtė i Aistė Pilvelytė, która jest weteranką preselekcji, ale jak widać w tym roku nie będzie walczyć o udział w Eurowizji. W trakcie nagrania 13 kandydatów wystąpiło na scenie i wysłuchało opinii komisji na swój temat. Znamy już wyniki głosowania jury, kolejność startową oraz tytuły utworów. Stawkę otworzy grupa Justin3, a zamknie Ieva Zasimauskaite. Tylko Lukas Norkunas i Dange zaprezentują utwory z litewskimi tytułami. Jurorzy nie potrafili się zdecydować i przyznali dwa pierwsze miejsca – po 12 punktów zdobyły Ieva Zasikauskaite („When we’re old”) i Goda Sasnauskaite („Fire Fountain”). Osiem punktów dostał Lukas Norkunas („Tegu”), a siedem Natalja Careckaja („Serious”). Zagrożeni odpadnięciem są Germante Kinderyte, Meda Meskauskaite i Dange (zero punktów od jury), a także Monee (1 punkt), Evaldas Vaikasas (2 punkty) i Benas Malakauskas (3 punkty). Czy widzowie zmienią ten ranking? Przekonamy się w sobotę!

Telewizja bułgarska szykuje się do wewnętrznego wyboru reprezentanta i utworu do Lizbony. Zgodnie z najnowszymi informacjami, pomóc w decyzji mają cztery grupy – muzycznych profesjonalistów (w tym także ekspertów TV, menadżerów itp.), dziennikarzy, Bułgarów (tylko osoby z obywatelstwem kraju) oraz grupa potencjalnych widzów Eurowizji, w skład której wejdą zarówno fani jak i „niedzielna” publika. Nabór do tej ostatniej grupy trwa do 7 stycznia na Twitterze, a już teraz przyjęto ponad 250 zgłoszeń. Członek każdej z grup będzie głosować indywidualnie poprzez taką samą platformę, jednak waga jego punktów będzie się różnić w zależności od grupy do której przynależy. Utwory będą oceniane w skali 0-10 gdzie 0 to „okropna”, 1-3 to „poniżej średniej”, 4-6 „średnia”, 7-9 „świetna”, 10 to „niesamowita”. Na podstawie ocen przygotowany zostanie specjalny raport, który ma pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Reprezentantka Finlandii, Saara Aalto, dokonała już wyboru trzech piosenek, który wykona podczas finału narodowego UMK 3 marca. Więcej szczegółów na razie nie znamy, nie wiemy też kto ostatecznie stoi za wybranymi kompozycjami, chociaż najbardziej prawdopodobne jest, że autorami będą Szwedzi (m.in. Linnea Deb). Finlandia dopiero w marcu, a znacznie wcześniej poznamy wybór Szwajcarów, którzy w tym roku mieli mnóstwo utworów-propozycji, a wybraną szóstkę mamy usłyszeć już 9 stycznia! W Czarnogórze ostatecznie do preselekcji zgłoszono 31 utworów i trwa teraz ich selekcja by wybrać pięć najlepszych kompozycji do finału narodowego. 17 lutego w hotelu Hilton podczas preselekcji nowego reprezentanta wybiorą tylko i wyłącznie widzowie.

Reklamy