Niemcy, Litwa, Francja – znamy uczestników! Bułgaria pobiła swój rekord! Kolejny kandydat do polskich preselekcji 2018!

Telewizja niemiecka potwierdziła nazwiska sześciu finalistów preselekcji narodowych. W tym gronie znalazły się dwie zwyciężczynie „The Voice” – Ivy Quainoo oraz Natia Todua, a także Xavier Darcy, Rick Jurthe (znany jako Ryk), Michael Schulte (laureat 3. miejsca w pierwszej edycji „The Voice”, którą wygrała Ivy), a także bawarski zespół voXXclub (fot.). Co ciekawe, Ryk próbował swoich sił w internetowych preselekcjach San Marino, jednak bez powodzenia. Teraz przed szóstką finalistów długotrwały proces wyboru piosenek. 15 niemieckich i zagranicznych kompozytorów weźmie udział w kolejnym bootcampie – tym razem trzydniowym, gdzie razem z finalistami będą pracować nad idealnymi piosenkami. O tym, co ostatecznie stworzą i kto pojedzie do Lizbony, dowiemy się podczas finału Unser Lied fur Lissabon w czwartek 22 lutego.

Kolejnym krajem, który ogłasza uczestników preselekcji jest Litwa. Nadawca LRT podał nazwiska 13 wykonawców, którzy mają wystartować w pierwszym odcinku konkursu – 6 stycznia. Wśród nich są m.in. Dange, Milda Rasilaviciute, Evaldas Vaikasas, Ieva Zasimauskaite, Benas Malakauskas, Monee czy Justin3. Wiadomo, że pierwsze cztery odcinki konkursu służyć będą dość ostrej eliminacji. Z każdej rundy odpadnie połowa kandydatów. Poza nazwiskami, które podała LRT wiemy, że w preselekcjach pojawią się również tacy wokaliści jak Erica Jennings (z piosenką „The Truth”), Gabrielius Vagelis, Greta Zazza, Jurgis Bruzga, Kotryna Juodzeviciute, Mia, Paula, Robertas Kupstas, Valdas Lacko czy E.G.O. Podobnie jak ostatnio, w każdej rundzie o wynikach decydować będą jurorzy oraz widzowie, a praktycznie wszystkie odcinki (poza finałowym) nagrane zostaną wcześniej.

Nadawca France 2 postanowił stopniowo odkrywać karty i nazwiska uczestników swoich preselekcji, co zapewni mu spore zainteresowanie fanów i portali eurowizyjnych. Pierwszym oficjalnym kandydatem jest australijsko-francuski wokalista i kompozytor – Malo, czyli Malory Lagardinier. Podczas półfinału selekcji zaśpiewa balladę „Ciao”. Czy resztę nazwisk telewizja francuska zdoła utrzymać w tajemnicy? Być może nie, bo już teraz mówi się, że w preselekcjach wystąpi wokalistka z „The Voice” – Sarah Caillibot. W mediach społecznościowych pojawiła się też cała lista półfinalistów z pierwszej rundy – wśród nich są m.in. Lisandro Cuxi, Sweem, Enea, Luc Arbogast, Emmy Liyana czy Manon Palmer, ale przedstawiciel nadawcy zdementował te informacje i określił listę jako „fake news”.

W Izraelu nadal trwa selekcja uczestników programu „The next star 2018”. W aktualnie trwającym etapie 70 kandydatów prezentuje się jurorom w wersji akustycznej, a do kolejnej rundy dostanie się jedynie 20 najlepszych. Pierwsza eliminacja miała miejsce w czwartek – spośród 10 wykonawców dalej przeszło aż siedmiu, a wśród nich Chen Aharoni, Jonathan Margi, Jose Steinberg czy Shir Baruch. Oznacza to, że sześćdziesięciu pozostałych uczestników walczy już tylko o 13 wolnych miejsc w kolejnej rundzie.

W Bułgarii zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń i padł rekord w ilości uzbieranych utworów – aż 202 piosenki będą brane pod uwagę przy wyborze tej najlepszej. BNT poinformowała, że przyjęto 13 kompletnych (i zgodnych z regulaminem i wymaganiami) projektów za którymi stoi dziewięciu producentów. Spośród tych 13 propozycji pięć stworzonych zostało przez teamy złożone z Bułgarów i kompozytorów zagranicznych, a wśród potencjalnych kandydatów na reprezentantów są trzy osoby bez obywatelstwa bułgarskiego oraz jeden wykonawca, który śpiewał już podczas Eurowizji, ale mówi się, że nie chodzi tu o żadnego bułgarskiego reprezentanta. Nieoficjalne plotki głoszą, że ten projekt (duet złożony z byłego uczestnika Eurowizji i bułgarskiego wokalisty) ma być faworytem nadawcy publicznego. Zgodnie z terminarzem specjalna komisja ma wyłonić zwycięzcę i nowego reprezentanta do końca stycznia, ale decyzja zostanie oficjalnie przekazana światu dopiero podczas spotkania szefów delegacji w połowie marca.

Dwukrotny uczestnik polskich preselekcji i reprezentant naszego kraju podczas Eurowizji 2010 – Martin Fitch – prowadzi aktualnie serię wywiadów ze znanymi postaciami polskiego show-biznesu w ramach projektu „Myśl pozytywnie” dla Instytutu Edukacji Pozytywnej. Gośćmi Marcina byli już m.in. Edyta Górniak czy Otylia Jędrzejczak, a w dziesiątym odcinku na kanapie pojawił się Kamil Olivier, który zdradził, że przygotowuje utwór do polskich preselekcji 2018. „Ma zupełnie niepolskie brzmienie, jest światowy, siedzieliśmy nad nim trochę” – opisuje wokalista dodając, że piosenka bardzo mu się podoba. Cały wywiad dostępny jest TUTAJ. Kamil to jeden z wokalistów nieistniejącego już zespołu NEO. Wokalista ma na koncie singiel „Nieprzytomnie”, który zdobył już serca wielu fanów.

%d blogerów lubi to: