Telewizja francuska poinformowała, że emisja pierwszego półfinału preselekcji narodowych nastąpi 13 stycznia o 20:55. Cały terminarz nie został jeszcze opublikowany, ale zapewne drugi półfinał pokazany zostanie 20 stycznia, a wielki finał (jedyna część preselekcji transmitowana na żywo) 27 stycznia. „Destination Eurovision” będzie prowadzone przez Garou, a w jury zasiądzie m.in. były reprezentant kraju – Amir. W pierwszej grupie o finał powalczy dziewięciu kandydatów, a czterech najlepszych zakwalifikuje się do finału. W półfinałach o wynikach decydują jedynie jurorzy. Warto przypomnieć, że półfinały zostaną nagrane w dniach 8-9 stycznia, więc być może wtedy część utworów zostanie opublikowana lub poznamy nazwiska kandydatów.

Kolejne szczegóły preselekcji hiszpańskich OT – telewizja TVE i produkcja Gestmusic zadecydowali, że wybrane będą tylko piosenki w języku narodowym, żeby dać kandydatom szansę zaprezentowania się na scenie w języku, który znają najlepiej. „To, że utwór jest po hiszpańsku nie znaczy, że jest gorszy, a tak samo utwór po angielsku nie daje gwarancji sukcesu” – tłumaczy Tinet Rubira z produkcji. Wiadomo, że pięciu finalistów OT będzie miało jedynie tydzień na przygotowanie się do preselekcji (tak jak przed każdą galą w ramach reality-show). Piosenki zostaną pomiędzy nich rozdzielone według opinii osób na stałe pracujących z uczestnikami. Więcej szczegółów telewizja hiszpańska ma przekazać już niebawem w oficjalnym komunikacie prasowym. Dziewięciu kandydatów wciąż uczestniczy w programie. Kolejne eliminacje nastąpią 2 stycznia.

Według niemieckiego dziennika „Bild” sześciu finalistów preselekcji niemieckich zostało już wybranych. Są to Ivy Quainoo, Michael Schulte, Natia Todua, Ryk, Steal A Taxi oraz VoXXclub. Artykuł został opublikowany bez zgody i komentarza telewizji niemieckiej, dlatego lista finalistów jest nieoficjalna. Okazuje się, że na razie jedynie czterech uczestników potwierdziło chęć wystartowania w preselekcjach niemieckich. Dwóch, którzy byli na bootcampie i zostali wybrani przez komisję, jeszcze się waha i dopiero gdy cała szóstka będzie miała podpisane kontrakty, ich tożsamość zostanie podana do wiadomości publicznej. Spośród 4000 zgłoszeń do konkursu do kolejnego etapu przeszło 211, a po głosowaniu 100-osobowego panelu ekspertów na bootcamp zaproszono 20 osób. Zaproszenie przyjęło 17 kandydatów, a w trakcie obozu komisja wskazała sześciu najlepszych. Wśród potencjalnych finalistów są Ivy Quainoo – zwyciężczyni I edycji „The Voice” (jej rodzice pochodzą z Ghany) oraz Natia Todua – pochodząca z Gruzji triumfatorka najnowszej edycji tego programu.

W Izraelu zakończył się pierwszy etap selekcji kandydatów w ramach programu „HaKokhav HaBa L’Eurovizion”, a jurorzy i internauci przepuścili dalej 66 uczestników. Teraz nastąpi bardzo ostre cięcie, gdyż tylko 20 wykonawców otrzyma w czwartek prawo do dalszego uczestnictwa w show. Spośród wszystkich odcinków castingowych największe poparcie ma Zohar Raziel (97%), a bardzo wysoko notowani są też Gal Yaakobi (92%), Yafit Casay (95%), Chen Aharoni (94%, fot.), Riki Ben Ari (93%), Jose Steinberg (93%) i Eden Newman Hyatt (94%). Czy utrzymają dobre wyniki w kolejnych rundach programu? Pełny terminarz nie został jeszcze opublikowany. Wiadomo natomiast, że w finale wybrany zostanie jedynie reprezentant – piosenkę eurowizyjną producenci przygotują później.

Reklamy