Dziś finał w Albanii! Gdzie oglądać? Polska: Ogłoszono regulamin preselekcji! Rumunia – znamy półfinalistów! San Marino – dziś decyzja ws. uczestników show!

Jurorzy Festivali i Kenges stwierdzili, że jedynie 14 utworów z półfinałów powinno przedostać się do finału, przy czym aż 8 uczestników wybrano z pierwszej grupy (w której występowali „starsi” i często nie do końca nadający się na Eurowizję wykonawcy). Z drugiej grupy awansowało sześciu kandydatów. Największą niespodzianką jest odrzucenie Xhesiki Polo oraz grupy LYNX. Mówi się, że dziś w finale walka o reprezentowanie Albanii w Lizbonie rozegra się głównie między Eugentem Bushpepą a Inis Neziri, jednak oczywiście jury może nam sprawić niespodziankę. Moim osobistym faworytem jest Tiri Gjoci, ale trzymam też kciuki za Eugenta Bushpepę, Inis Neziri, Marizę Ikonomi, a nawet Manjolę Nallbani. Finał rozpocznie się dziś o 20:40 i potrwa do 00:30. Transmitowany będzie poprzez RTSH i kosowskie RTK, a w Internecie stream znaleźć można w wielu miejscach – na stronie oficjalnej TUTAJ, na YouTube, na Facebooku oraz np. na portalu Albanian.tv TUTAJ.

Telewizja Polska opublikowała wczoraj (dość niespodziewanie) regulamin preselekcji eurowizyjnych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 lutego, a skład finałowy poznać mamy najpóźniej do 6 lutego. Niestety nie podano daty finału, natomiast mówi się, że zostanie on zorganizowany pod koniec lutego. Zapisy regulaminowe nie określają w jasny sposób zakazu startowania wykonawców bez polskiego obywatelstwa, natomiast podkreślone jest, że kompozytorzy czy autorzy tekstów nie muszą pochodzić z Polski. Zniesiono obowiązek przygotowywania teledysków, dotyczy on teraz już tylko zwycięzcy preselekcji. Istotne są też zmiany w głosowaniu. Wprowadzona została skala eurowizyjna (bez 9 i 11 punktów) w głosowaniu jury i widzów, ale jeżeli dojdzie do remisu, decydujący głos będzie miała komisja, a nie publiczność. Czy ta zmiana wprowadzona została przeciwko komuś konkretnemu lub by uniknąć jakiegoś zakładanego scenariusza? Niestety regulamin (jak co roku) pełen jest nieścisłości i może generować kolejne pytania. Fani Eurowizji krytykują też termin jego publikacji – przed samymi Świętami. Warto jednak zauważyć, że czasu na zgłoszenie piosenki jest więcej niż rok temu. Pełna wersja regulaminu TUTAJ.

Telewizja rumuńska opublikowała listę 60 kandydatów, którzy zakwalifikowali się do półfinałów preselekcji. Wśród uczestników są m.in. Alex Florea, Alexandru Ungureanu, Feli, Jukebox, Mihai Traistariu czy Xandra. Warto też zwrócić uwagę na nazwiska twórców niektórych kompozycji. Na liście są m.in. John Ballard, Ovidiu Anton, Ylva i Linda Persson czy Jonas Gladnikoff. Wielu autorów ma w stawce więcej niż jedną piosenkę. W skład jury weszła m.in. Ilinca, która musiała oceniać piosenkę swojego eurowizyjnego partnera z Kijowa. Komisja wybrała 60 piosenek spośród 72 zgłoszeń, odrzucono więc tylko 12 propozycji.

Telewizja San Marino podała, że zdobywcą trzeciej „dzikiej karty” preselekcji narodowych jest Irol, raper z tego małego kraju. Wiadomość przekazała widzom Valentina Monetta, która Irola nazwała swoim dobrym przyjacielem. Wiadomo też, że dziś po godzinie 12:00 organizatorzy konkursu – 1in360 – ogłoszą nazwiska wszystkich dziesięciu finalistów wybranych spośród zgłoszeń. Decyzję podjęło grono jurorskie z Zoe (ESC 2016) na czele. Tymczasem poznaliśmy termin finału preselekcji w Niemczech. Konkurs „Unser Lied fur Lissabon” odbędzie się 22 lutego w Berlinie. Niestety prowadzącą show nie będzie Barbara Schoneberger.

%d blogerów lubi to: