Dziś wielki finał 15. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy! Będzie to najpóźniej zorganizowana edycja (najwcześniejsza odbyła się 31 maja, a najczęściej konkurs organizowano w czerwcu lub lipcu) z najmniejszą liczbą uczestników. Po raz pierwszy Eurowizja dla Młodych Tancerzy jest organizowana w tym samym kraju co poprzednia edycja. Konkurs istnieje od 1985 roku, a największą frekwencją wśród uczestników cieszył się w 2001 roku, gdy aż 18 tancerzy walczyło o Grand Prix. Co ciekawe, wygrała wtedy Polska, pokonując tak liczną konkurencję. W tym roku jedynie 8 kandydatów rywalizuje o zwycięstwo. Spośród tych państw Polska jest najbardziej uhonorowanym krajem – dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce (lepiej wypada jedynie nieobecna w tym roku Hiszpania – aż 5 zwycięstw i jedno trzecie miejsce.

Uczestnicy tegorocznej edycji wykonają swoje solowe występy i zostaną ocenieni przez trzyosobowe jury, które później zdecyduje, kto trafi do superfinału i będzie rywalizować w duelu. Po tym emocjonującym pojedynku komisja będzie głosować i wskaże zwycięzcę całego konkursu. Rok temu do duelu trafiły tancerki ze Słowenii i Polski, a ostatecznie Grand Prix trafiło do naszej Viktorii Nowak. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się o tym śledząc transmisję konkursu od godziny 20:00 na TVP Kultura albo w Internecie na YoungDancers.tv. Trzymamy kciuki za reprezentantkę Polski – Paulinę Bidzińską, która dziś zaprezentuje układ „La Certa” z muzyką Antonio Vivaldiego. Więcej informacji na temat Polki znajdziecie TUTAJ.

Telewizja RAI ogłosiła wczoraj wieczorem skład konkursowy Sanremo w kategorii „Nuove Proposte” i „Campioni”. W tej pierwszej znaleźli się m.in. Lorenzo Baglioni, Giulia Casieri czy Leonardo Monteiro, ale oczywiście najwięcej emocji wywołuje grupa doświadczonych artystów, bo to raczej spośród nich wybrany będzie nowy reprezentant Włoch. Nina Zilli (ESC 2012), Riccardo Fogli (ESC 1983), Enrico Ruggeri (ESC 1993) i Luca Barbarossa to uczestnicy, którzy mają już występ na Eurowizji za sobą, ale ponownie pojawią się w stawce Sanremo. Będą też Annalisa, zwycięzca w kategorii „Debiutantów” Sanremo 2015 Giovanni Caccamo, Renzo Rubino (który w 2013 zaśpiewał podczas Sanremo utwór o tematyce homoseksualnej), Noemi czy albańsko-włoski wokalista Ermal Meta w duecie ze zwycięzcą „Debiutantów” z 2007 roku – Fabrizio Moro. Festiwal Sanremo rusza 6 lutego, finał zaplanowano na 10 lutego.

Telewizja czeska oficjalnie nie podała nazwisk finalistów preselekcji, ale niedawno opublikowała zdjęcia ich nóg…a fani zrobili swoje i udało im się ustalić, kto kryje się na fotografiach. Poza Jakubem Ondrą i Mikolasem Josefem, o których pisano już wcześniej, mówi się, że w finale wystartują Dasha (która w 2016 roku przegrała w selekcjach wewnętrznych z Gabrielą Guncikovą), Honza Zampa (wokalista folkowo-popowej formacji Eddie Stoilow), Victor (lider rock’n’rollowej grupy Doctor Victor) oraz Annabelle (wokalistka urodzona w Belgii, często śpiewająca po francusku). Czy to faktycznie te osoby znalazły się w finale? O tym przekonamy się na początku przyszłego roku.

Eurowizyjnym fanom z Niemiec udało się dotrzeć do nazwisk niektórych uczestników bootcamp przygotowującego do finału preselekcji narodowych u naszych sąsiadów. Ustalono, że uczestnikami są (na pewno) Ivy Quainoo, Danyal Demir, Lara Trautmann oraz Vinh Khuat – wszyscy uczestniczyli w „The Voice”, a Ivy wygrała pierwszą edycję. W trakcie bootcampu uczestniczy mają warsztaty wokalne i taneczne, a także okazję by porozmawiać z różnymi producentami. Spośród 20 uczestników zjazdu, specjalna komisja ma wybrać najlepszych, którzy trafią do finału preselekcji.

Photo: Czech TV / Mikulas Krepelka

Reklamy