Wielka niespodzianka z Czech! Telewizja publiczna zmieniła strategię przed Eurowizją 2018 i teraz zamiast wyboru wewnętrznego przygotuje preselekcje narodowe, których finał odbędzie się w styczniu. Wystartuje w nich sześciu kandydatów wyłonionych w ramach selekcji wewnętrznej, a o wynikach konkursu zadecydują widzowie z całego świata, głosując poprzez eurowizyjną aplikację oraz międzynarodowe jury – poinformował czeski szef delegacji Jan Frost Bors. Powodem, dla którego zorganizowane będą preselekcje publiczne i zaangażowani zostaną fani i profesjonaliści zagraniczni jest fakt, że wśród ok. 400 zgłoszeń piosenek zdecydowana większość przygotowana została przez zagranicznych kompozytorów, a jedynie 36 podpisują lokalni twórcy. Wśród wykonawców, którzy zgłosili się do konkursu wymienić należy m.in. Mikolasa Josefa, Dashę, Marketę Konvickovą, Marianę Pracharovą czy Annabelle. Póki co nie wiadomo kiedy poznamy konkursowe utwory oraz kiedy dokładnie odbędą się preselekcje. Na pewno będą one sporą atrakcją jakże bogatego sezonu, który nas czeka!

Czechy, to kolejny (po Francji, Czarnogórze i Serbii) kraj, który wraca do organizacji preselekcji narodowych po dłuższej przerwie. Pierwszy finał krajowy odbył się 10 marca 2007 by wybrać debiutancki utwór tego kraju na Eurowizję. Spośród dziesięciu kandydatów zwycięzcę wybierali jedynie widzowie i chociaż fani konkursu stawiali na Helenę Zetovą i eurowizyjną balladę „Love me again”, wygrała formacja Kabat z „Mala Dama” – zdobyli ponad 28 tys. głosów. Pomimo porażki w Helsinkach nie zmieniono formatu konkursu i 26 stycznia 2008 roku ponownie zapytano Czechów o zdanie. Tym razem wygrała Tereza Kerndlova z „Have some fun” pokonując m.in. utwór „Jozef moj kochany” grupy Cechomor, śpiewającej w bardzo podobnym do polskiego języku. Ostatni raz Czesi zorganizowali preselekcje w 2009 roku, jednak tym razem wykonawca wskazany był wewnętrznie – grupa Gypsy.cz startowała w selekcjach 2007-2008, a tym razem wykonała dwa utwory by widzowie mogli wybrać ten lepszy. Wskazano „Aven romale”. Seria porażek na Eurowizji spowodowała, że Czechy wycofały się z konkursu i powróciły dopiero w 2015 roku decydując o reprezentancie i piosence wewnętrznie. Zmiana nastawienia, nowa ekipa zarządzająca i małe (ale jednak!) sukcesy pozwoliły na stopniowy wzrost popularności Eurowizji u naszych południowych sąsiadów.

Jamala i Andriy Danilko (czyli Verka Serduchka) pozostaną na stanowiskach jurorów preselekcji ukraińskich w 2018 roku. Andriy dał się poznać jako ostry, kontrowersyjny i bardzo surowy juror, który wie czego chce i czego szuka w kandydatach na Eurowizję. Zapowiedział, że nie będzie popierał kopiowania wykonawców, którzy już wystąpili na Eurowizji czy ślepego podążania za zachodnimi trendami. W jednym z wywiadów stwierdził, że nie ma recepty na udany eurowizyjny występ i sukces, bo nigdy nie wiadomo, co będzie na topie w danym roku i co zachwyci widzów oraz jurorów. Danilko na pewno będzie zwracać uwagę na warunki głosowe kandydatów, jakość ich utworów oraz ich pomysł na występ sceniczny. Na razie nie wiadomo, kto będzie trzecim jurorem, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że zostanie nim producent show – Ruslan Kvinta.

Według serbskiego dziennika „Kurir” telewizja RTS już jutro ogłosi finalistów preselekcji narodowych, które zaplanowane są na luty przyszłego roku. Co ciekawe, w stawce może pojawić się Jelena Tomasevic (fot.), reprezentantka Serbii z 2008 roku. Jej konkurentką może być kontrowersyjna Maja Nikolić, która już nie raz udowodniła, jak wielkie ma ambicje by wygrać preselekcje w Serbii. Wśród zgłoszonych są też Sanja Ilić i Balkanika, Saska Janković, Mateja Vukasinovic czy Igor Lazarevic. Zakwalifikowani do finału uczestnicy podpisali bardzo rygorystyczne kontrakty, które zabraniają im wypowiadać się na temat preselekcji dopóki RTS nie ogłosi nazwisk finalistów. Wiadomo, że niewielka ilość osób z RTS jest zapoznana ze składem finałowym, a koperty z nazwiskami są przechowywane w siedzibie stacji i dobrze zabezpieczone.

Chociaż Eurowizja dla Dzieci 2018 dopiero w listopadzie przyszłego roku, telewizja gruzińska już teraz ogłosiła nazwiska uczestników, którzy rywalizować będą w preselekcjach narodowych w formie talent-show pt. „Ranina”. Seria castingów wyłoniła 10 młodych uczestników, którzy teraz przez trzy miesiące będą walczyć o reprezentowanie Gruzji w Mińsku. Program ruszy już w styczniu i składać się będzie z wielu rund eliminacyjnych, aż ostatecznie dojdzie do finału, gdzie o wygraną rywalizować będzie trzech najlepszych kandydatów. We wszystkich rundach o wynikach decydować będzie trzyosobowe jury, a prowadzącym show będzie David Aladashvili. Oczywiście podczas programu kandydaci śpiewać będą covery.

Reklamy