Mikołajki należały dziś zdecydowanie do Węgier i Łotwy, bo w tym krajach ogłoszono uczestników preselekcji narodowych. Preselekcje „A Dal” będą mieć 30 uczestników, a o wyjazd do Lizbony powalczą m.in. Gabi Knoll, grupa Leander Kills, Living Room (z utworem Benjamina Pala), Reni Tolvai, Roland Gulyas (fot.) (z utworem ByeAlexa) czy Viktor Kiraly, który już teraz traktowany jest jako faworyt do wygranej. Jedynie 12 utworów ma angielskojęzyczne tytuły, więc można się spodziewać, że reszta wykonana będzie w języku węgierskim. W skład nowego jury wejdą Karoly Frenreisz, Miklos Both, Judit Schell oraz Misi Mezo. Pełna lista zakwalifikowanych oraz fragmenty piosenek dostępne są na oficjalnej stronie preselekcji TUTAJ. Część utworów już teraz znaleźć można w całości na YouTube i zapewne kolejne wkrótce też tam się pojawią. „A Dal” rusza 20 stycznia, a finał zaplanowano na 24 lutego. Format głosowania w każdej rundzie pozostaje bez zmian.

Telewizja łotewska także ogłosiła dziś swoich kandydatów. Do walki o tytuł reprezentanta tego kraju zakwalifikowano m.in. Eda Rallidae (z utworem Aminaty), Laurę Rizzotto (23-letnią wokalistkę łotewsko-brazylijską), Markusa Rivę, Liene Greifane (z utworem szwedzkich sióstr Persson) czy Sudden Lights. W 2018 roku „Supernova” składać się będzie z trzech półfinałów, jednak dokładny terminarz konkursu nie jest jeszcze znany. O wynikach decydować będą widzowie, jurorzy, internauci oraz użytkownicy Spotify. W stawce znalazło się pięciu solistów, osiem solistek i osiem zespołów. Będzie tylko jedna piosenka po łotewsku i jedna w języku…hiszpańskim. Piosenki dostępne są już na YouTube – TUTAJ.

Ogłoszenie uczestników preselekcji norweskich odbędzie się dopiero 15 stycznia, ale już teraz pojawia się sporo plotek na temat eurowizyjnych powrotów. Mowa o zwycięzcy Eurowizji 2009 – Alexandrze Rybaku, któremu ponoć Białorusini zapłaciliby miliony za reprezentowanie ich kraju, ale wokalista woli wystąpić na Eurowizji pod flagą Norwegii – za darmo. Poza Rybakiem do udziału w MGP szykują się ponoć Stella Mwangi (ESC 2011) i tegoroczny reprezentant – Aleksander Wallmann. Swoje zgłoszenia wysłały też m.in. Ida Maria czy Vidar Villa. Norweskie media sugerują, że wśród eurowizyjnych „comebacków” może się znaleźć także miejsce dla Kjetila Morlanda (ESC 2015). Organizatorzy preselekcji narodowych na razie nie komentują tych doniesień i zapraszają do śledzenia styczniowej konferencji prasowej.

Kolejne informacje z Białorusi! Do preselekcji narodowych zgłoszą się m.in. Alen Hit z utworem „I don’t care„, Kirill Yermakov, zespół Oxy Yeti, czy Szwed Sven Frederickson, który długo mieszkał w Szkocji, a niedawno przeprowadził się na Białoruś. Tymczasem w preselekcjach San Marino nadal trwa głosowanie w którym wyłoniony będzie zdobywca „dzikiej karty”. Aktualnie prowadzi Miguel Vicente z Hiszpanii (zebrał już ponad 40,5 tys. lajków) i powoli zostawia w tyle swoją główną rywalkę – Glorię Zaccarię z Włoch (38 tys. lajków). Trzecie miejsce ma aktualnie Francuz Tom Hartis (26,2 tys. lajków), którzy zrzucił na czwarte miejsce Polaka Juliana Lesińskiego (24,4 tys. lajków). Głosowanie zakończy się 10 grudnia w południe. Swoje głosy oddawać można na 1in360.com

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 transmitowany będzie przez TVP Kultura 16 grudnia od godziny 20:00. Konkurs potrwa do 21:45. O Grand Prix powalczy ośmiu tancerzy, w tym reprezentanta Polski – Paulina Bidzińska, która wykona układ taneczny „La Certa” przygotowany przez Jacka Przybyłowicza. Niektórzy reprezentanci sami stworzyli swój konkursowy występ – np. Słowenka Patricija Crnkovic („Disintegration”) czy Czech Michal Vach („Monologue”). O tym, kto wygra konkurs zadecydują jurorzy, a w skład komisji wejdą Daria Klimentova (Czechy), Ambra Succi (Szwecja) i Itzik Galili (Izrael).

Reklamy